Letették az óvadékot

Musarraf szabadlábon

Óvadék ellenében szabadlábra helyezték hétfőn Pakisztánban a házi őrizet formájában előzetes letartóztatásban lévő Pervez Musarraf nyugalmazott tábornokot, volt államfőt, két másik ügy miatt ugyanakkor továbbra sem hagyhatja el otthonát.

2013.05.20 18:36MTI
Fotó: MTI

Ravalpindi terroristaellenes bírósága egymillió rúpia (mintegy 10 ezer dollár) összegű óvadék fejében szüntette meg az előzetes letartóztatást, amelybe Benazir Bhutto volt kormányfő 2007-es meggyilkolása kapcsán helyezték Musarrafot, aki 1999 és 2008 között volt hivatalban. 

Azzal vádolják, hogy nem tette meg a szükséges intézkedéseket Bhutto védelmére. Musarraf külföldi száműzetésben élt az utóbbi években, idén március 24-én tért haza, hogy jelöltesse magát képviselőnek a májusi parlamenti választásokra, végül azonban nem kapott engedélyt erre. 

Az említett ügyben már többször meg kellett jelennie a bíróság előtt, mert büntetőjogilag is felelősségre akarják vonni. Amikor elrendelték előzetes letartóztatását, testőrei kimenekítették a tárgyalóteremből, és saját villájába vitték, így gyakorlatilag házi őrizetben van. A hétfői bírói döntés nem jelenti azt, hogy Musarraf valóban visszanyerte szabadságát. 

A volt államfő ugyanis előzetes letartóztatásban van egy másik váddal kapcsolatban is, miszerint államfőként szintén 2007-ben jogellenesen hirdetett ki rendkívüli állapotot és mozdította el állásukból az ország főbíráit. Musarrafot az Akbar Bugti beludzsisztáni szakadár vezető meggyilkolásában való bűnrészességgel is gyanúsítják. 

Ebben az ügyben még nem kellett megjelennie bíróság előtt. Musarraf környezete - amely főleg a hadsereg egyes köreit jelenti - politikai indíttatásúnak tekinti a tábornok elleni vizsgálatokat, és örömmel fogadta a hétfői bírói döntést. Hírügynökségek utalnak egyes spekulációkra, amelyek szerint a pakisztáni hatalom lehetővé akarja tenni Musarraf számára, hogy elhagyja az országot, mielőtt a május 12-i parlamenti választásokon győzelmet aratott Navaz Sarif új kormánya június elején hivatalba lépne. 

Egyelőre azonban az érintettnek a lakhelyén kell maradnia. Helyi megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy Sarifnak bőven van "elszámolnivalója" Musarraffal. Sarif egy korábbi miniszterelnöki mandátumának ugyanis (1997-1999) éppen Musarraf államcsínye vetett véget. Elemzők azonban úgy vélik: a hamarosan hivatalba lépő miniszterelnök számára rendkívül kényelmetlen Musarraf jelenléte, akárcsak a vele kapcsolatos, politikailag rendkívül "gyúlékony" büntetőjogi eljárások. 

Leginkább arra irányuló tekintettel, hogy ezek az ügyek kiélezhetik az ellentéteket a kormány és a Musarraffal rokonszenvező katonai sejtek között.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.