A rezsicsökkentés eredménye

Defláció Magyarországon

Már nem csak fenyeget a rém, ami legalább olyan rossz, mint az elszabadult infláció: januárban valószínűleg negatív volt az infláció.

2014.02.07 20:55MTI

Negatív lehetett az éves fogyasztói árindex Magyarországon a múlt hónapban a közműdíj-csökkentések átszűrődő hatásai miatt - jósolták pénteki előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzőstábja a jövő pénteki adatismertetés előtt összeállított előzetes prognózisában közölte, hogy alapeseti várakozása szerint a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció mínusz 0,1 százalék volt Magyarországon a múlt hónapban.

A ház elemzői elismerik, hogy ez az előrejelzés jóval elmarad a szélesebb londoni konszenzustól, amely 0,2 százalékos éves magyar inflációt valószínűsít januárra. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy január minden évben tartogat inflációs meglepetéseket a térségben a hatósági árak év eleji változásai miatt, és az idén a konszenzushoz mért legnagyobb potenciális meglepetést a magyar infláció okozhatja.

A Morgan Stanley londoni elemzőinek várakozása szerint ugyanakkor a belépő bázishatások miatt a tizenkét havi infláció az idei év végére 2,7 százalék körüli ütemre gyorsul vissza, bár a további háztartási energiaár-csökkentések lehetősége miatt erre a prognózisra a cég szerint lefelé ható kockázatok érvényesülnek.

Más nagy londoni házak is rendkívül alacsony januári magyarországi inflációt jósolnak, de a konszenzus pozitív fogyasztói árindexet valószínűsít éves összevetésben.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) pénteki prognózisa szerint a múlt hónapban 0,1 százalék volt a tizenkét havi magyar infláció a decemberben mért 0,4 százalék után.

A ház az idei év egészében 0,9 százalékos átlagos inflációt vár Magyarországon, szintén hangsúlyozva, hogy a további közműdíj-csökkentések lehetősége miatt lefelé mutató kockázatokat lát erre az előrejelzésére.

Egyes - jóllehet nem konszenzusos - citybeli vélemények szerint a további közműdíj-csökkentések hosszabb időre negatív tartományba vihetik a magyarországi fogyasztói árindexet.

A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó szakértői befektetőknek összeállított legutóbbi térségi devizapiaci áttekintésükben inflációs szempontból az "említésre méltó" kockázatok közé sorolták az esetleges újabb közműdíj-csökkentéseket, amelyek nyomán véleményük szerint "igencsak fókuszba kerülne" a defláció lehetősége Magyarországon.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.