A betegeknek segítenek a hétvégén

Minden nyolcvanadik ember lisztérzékeny hazánkban

A lisztérzékenyek világnapja alkalmából a hétvégén számos programot szervez országszerte a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete - A lisztérzékenyek világnapját először 2006-ban, azóta pedig évente rendezik meg, hogy Európa-szerte növekedjen a probléma ismertsége, és javuljanak a betegek életkörülményei.

2008.05.17 11:20MTI

A lisztérzékenyek világnapja alkalmából a hétvégén számos programot szervez országszerte a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete.

Az Európai Coeliakiás Egyesületek Szövetsége (Association of European Coeliac Societies) először 2006-ban, azóta pedig évente rendezi meg a világnapot, hogy Európa-szerte növekedjen a lisztérzékenység ismertsége, és javuljanak a betegek életkörülményei - mondta a pénteki sajtótájékoztatón Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete elnöke.

A világnap alkalmából Budapesten a Csepel és a Duna Plázában várják szombaton az érdeklődőket. Az utóbbi helyszínen lesz gluténmentes termékekből kóstoló, táplálkozási tanácsadás és fellép a Szuterén együttes. A rendezvények időpontjai és a helyszínek megtalálhatók a www.liszterzekeny.hu című honlapon.

"Felmérésekből tudjuk, hogy Magyarországon a lisztérzékenység, vagy más néven cöliákia (coeliakia) minden nyolcvanadik, századik embert érint" - fogalmazott a pénteki sajtótájékoztatón Korponay-Szabó Ilma, gasztroenterológus.

A glutén - amely a gabonafélékben (búza, árpa, rozs, tönköly) található fehérjék összefoglaló neve - a genetikailag prediszponált emberek szervezetébe bejutva immunreakciót vált ki, amely károsítja a vékonybél nyálkahártyát, és rendkívül változatos tüneteket okoz.

A cöliákia diagnosztizálása - ismeretlensége mellett - azért sem könnyű, mert a betegségnek nincsenek jellemző tünetei. A szakorvosok a diagnózist vérvizsgálati tesztekkel és vékonybél-biopsziával támasztják alá.

A sajtótájékoztatón részt vett Fullajtár Andrea színművésznő is, aki elárulta: hároméves korában derült ki, hogy lisztérzékeny. Korábban többször félrediagnosztizálták: tejérzékenységre gyanakodtak, kivették az orrmanduláját, még a köldökét is ki akarták vágni. Mire kiderült, hogy lisztérzékeny teljesen legyengült.

Később étkeztetése okozott gondot, hiszen abban az időben nem volt egyszerű megoldani a gluténmentes ételek előállítását. Ma ez már nem okoz nagy gondot, de betegsége meghatározza mindennapjait.

"Ha a színpadon olyan jelent van, amiben szendvicset kell ennem, akkor azt úgy oldom meg, hogy leeszem a tetején található finomságokat. Ha a rendező liszttel akarja beszórni a színpadot, akkor viszont figyelmeztetnem kell, hogy azt ne tegye" - mesélte a színművésznő.

A lisztérzékeny emberek csupán tíz százalékát diagnosztizálják gyermekkorban, ami azt jelenti, hogy a betegek kilencven százaléka felnő úgy, hogy nem derül ki a lisztérzékenysége - mondta Korponay-Szabó Ilma.

Ha a betegséget nem ismerik fel szövődmények és társult betegségek alakulhatnak ki, mint a csontritkulás, cukorbetegség, vérszegénység, vese- és immunrendszeri betegség, de daganatokra is hajlamosít.

A lisztérzékenység nem gyógyítható, de gluténmentes diétával tünetmentessé tehető. Ez abból áll, hogy el kell kerülni a búzából, árpából és rozsból készült ételeket, a kenyérféléket, péksüteményeket, süteményeket, pizzát és azokat az élelmiszereket, amelyek glutént tartalmaznak.

Ide tartozhatnak egyes tejtermékek vagy készételek is, amelyek adalékanyaga tartalmazhat glutént. A lisztérzékenység egyetlen gyógymódja a diéta betartása.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.