1964-ben nemesítették ki

50 éves az újfehértói fürtös meggy, mely az unió földrajzi oltalmát élvezi

A fürtös meggyet az Újfehértói Gyümölcskutató Állomás nemesítette ki 1964-ben, nevét a Nyíregyháza mellett fekvő kisvárosról kapta.

2014.10.07 18:49MTI
freedigitalphotos.net/zirconicusso

Ötven évvel ezelőtt nemesítették ki a fürtös meggyet, amely idén februárban kapta meg az Európai Unió földrajzi árujelző oltalmát - hangzott el a Zsindelyes Pálinkafőzde által szervezett eredetvédettségi és jubileumi gálaünnepségen kedden a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Újfehértón.

Az eseményen V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár köszöntőjében azt mondta, a meggynek és a magyarságnak közös története régen kezdődött, amelyben most - a földrajzi oltalom révén - új fejezet kezdődik.

A földrajzi oltalomról szóló okiratot V. Németh Zsolt nyújtotta át Papp Józsefnek, a Zsindelyes Pálinkafőzde tulajdonosának, majd az ünnepség keretében elhelyezték az ezt megörökítő időkapszulát is. A fürtös meggyet az Újfehértói Gyümölcskutató Állomás nemesítette ki 1964-ben, nevét a Nyíregyháza mellett fekvő kisvárosról kapta.

A Zsindelyes Pálinkafőzde 2002-től foglalkozott a meggypálinkával és kísérletezett az újfehértói fürtössel. A főzde 2004-ben, a Foodapest Élelmiszeripari Szakkiállításon újdonságdíjat kapott, majd 2006-ban sikerdíjat ugyanezen a szakmai rendezvényen.

Az ágyas változat a főzde zászlóspálinkájává vált, mára már több mint 20 termékdíjat tudhat a magáénak. Az érpataki székhelyű pálinkafőzde idén két másik évfordulót is ünnepel: a főzde harminc évvel ezelőtt kezdte meg működését, a Zsindelyes márkanevet pedig tíz éve vette fel.

A főzdét tulajdonló, pálinkák és szeszesitalok gyártásával, illetve forgalmazásával foglalkozó Zsindelyes Kereskedőház Kft. nettó árbevétele a korábban közölt adatok szerint 2012-ben 2 milliárd 488 millió forint, 2013-ban pedig 2 milliárd 466 millió forint volt.

A cég mérleg szerinti eredménye a 2012-es nyilvános cégadatok szerint 5 millió 988 ezer forint volt, ez az összeg 2013-ban már 30 millió 737 ezer forintra emelkedett.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.