Az ő varázslatait bemutató kiállítás nyílik

Houdini művészete és mágiája

A 20. század egyik leghíresebb előadóművészét, a magyar származású Harry Houdini művészetét és "varázslatait" bemutató kiállítás nyílik pénteken New Yorkban.

2010.10.29 12:47MTI

A Houdini: Art and Magic című kiállításnak a Zsidó Múzeum ad otthont a következő öt hónapban.

A tárlat nemcsak a szegény zsidó bevándorlók gyermekéből világhírű illuzionistává vált művész életét mutatja be, hanem fellépései félhomályos titokzatosságát visszaadva felidézi híres színpadi mutatványait és szabadtéri szabaduló számait.

A múzeum a korabeli fotók, plakátok, filmrészletek kíséretében előadásainak néhány híres kellékét is felvonultatja: többek között kézi bilincseket, láncokat, kényszerzubbonyt, tejeskannát és utazóládát. Houdini 1874-ben született Budapesten, csak akkor még Weisz Eriknek hívták.

Rabbi volt az apja, aki családjával kivándorolt az Egyesült Államokba, és Wisconsinban telepedett le még a művész gyermekkorában. Erik tizenkét évesen megszökött otthonról, és beállt egy vándorcirkuszba, de aztán mégis hazatért, hogy segítse szüleit.

A fáma szerint lakatossegédként is dolgozott. Kora ifjúságától edzette magát futásban, úszásban és bokszolásban, így nyert kitűnő fizikuma és kitartása később képessé tette emberfeletti teljesítményt igénylő menekülő számainak végrehajtására.

Csak apja 1892-ben bekövetkezett halála után látott neki ismét saját karrierje egyengetéséhez: a francia mágus, Jean-Eugene Robert-Houdin iránti tiszteletből felvette a Houdini nevet, és vándorcirkuszokban lépett fel.

Pár évvel később virradt fel a napja, amikor Martin Beck impresszárió felfedezte különleges tehetségét, és lehetővé tette, hogy meghódítsa Amerika, valamint Európa színpadait.

Könyveket is írt, amelyekben felfedte egyik-másik trükkjét, de a New York-i kiállítás nem rántja le a leplet egyetlen színpadi titkáról sem. A nagy mágus 1926-ban, Halloweenkor, a szellemek és boszorkányok napján hunyt el hashártyagyulladás következtében, és a queensi zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra.

Az életéről 1953-ban forgatott hollywoodi film - Tony Curtis főszereplésével - csupán a nagyobb drámai hatás kedvéért fejeződött be azzal, hogy egy víz alatti menekülő száma okozta halálát.

Houdini hallatlan népszerűségének oka részben abban rejlett - mondta el Brooke Kamin Rapaport, a kiállítás kurátora -, hogy előadásainak korabeli közönsége, amelynek zöme maga is a politikai és vallási szabadságot keresve érkezett Amerikába, azonosulni tudott az emigráns környezetből kiemelkedett művésszel.

A Houdini-kiállítás, amely március 27-én zárja be kapuit New Yorkban, a későbbiekben Los Angelesben, San Franciscóban és a wisconsini Madisonban is bemutatkozik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.