Dinamikus fejlődést ígér

Állatkert - Persányi ismét pályázik a főigazgatói posztra

Ismét pályázik a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatói posztjára Persányi Miklós. Az intézményt jelenleg is vezető szakember elmondta: pályázatában a jövőben is dinamikusan fejlődő állatkert koncepcióját vázolja majd fel.

2012.03.28 10:15MTI

A Fővárosi Közgyűlés hétfőn döntött a vezetői pályázat kiírásáról. Persányi Miklós eddig háromszor pályázott, először 1993-ban, s minden alkalommal sikeresen.
   
"A Fővárosi Állat- és Növénykert az utóbbi másfél évtizedben dinamikusan fejlődött, s mára az ország legnépszerűbb kulturális-turisztikai attrakciójává vált. A legutóbbi években is a városvezetés és a közönség folyamatos támogatását élvezte az intézmény. Boldog lennék, ha a felhalmozott tapasztalatot, tudást, széles körű nemzetközi kapcsolatokat felhasználva továbbvihetném az általam kialakított jól működő rendszert" - fejtette ki a főigazgató, akinek megbízatása augusztus 31-én jár le.
   
"Meg szívesen figyelném, hogyan lesz fél évszázad után újra elefántbébi Budapesten - hiszen a legfrissebb hír, hogy Angele nevű legújabb elefántunk magzatot hord a szíve alatt" - tette hozzá.
   
Persányi Miklós eddigi tevékenységét értékelve kifejtette: mintegy tízhektáros területén a városligeti intézményt sikerült jó állatkertészeti és műemlékvédelmi állapotba hozni, a gyűjtemény sokfélesége és értéke kimagasló, ennek a jelentős nemzeti értéknek a megtartása és üzemeltetése már önmagában is szép feladat lenne, de a következő időszakban komoly új teendők is vannak.
   
Az idén négy európai uniós projekt fejeződik be. Üzembe állítják az intézmény legnagyobb beruházását, a Nagyszikla belsejében kialakított Varázshegyet, az élet múzeumát, ahol mintegy háromezer négyzetméteren 17 teremben különleges kiállítási területet alakítanak ki. Itt eleven állatok bemutatói, óriás állatok modelljei, különleges ősmaradványok, élő kövületek, elképzelt földönkívüli életformák, kalandos játékok, interaktív kiállítások, 3D-s mozi és szimulátoros vetítőterem alkot egyedülálló rendszert.
   
A tavasz végére szintén befejeződik a főkapu épületegyüttesének rekonstrukciója, valamint a növénygyűjtemény és az élőhelyek megőrzésére irányuló projekt is, amelynek keretében gyarapítják a gyűjteményes szempontból fontos növények arányát és esőszüretelő rendszert létesítenek.
   
Megvalósul továbbá az a megújuló energetikai projekt, amelynek keretében az állatkert újonnan kiépített távfűtési rendszerébe kötik a Széchenyi fürdőből származó, eddig veszendőbe ment termálhőt, így javítják az állatházak fűtését, sok ezer köbméter gázt takarítanak meg és milliókkal csökkentik a gázszámlát.

Persányi Miklós kitért a főpolgármester múlt heti bejelentésére is, amely szerint az állatkert szomszédságában lévő Vidámpark az idei szezon után várhatóan befejezi működését, területét pedig az állatkert kapja meg. A ráfizetéses Vidámparktól visszakapott területtel megoldódhat a nyomasztó területhiány, és a családokat szolgáló egyesített park a legnagyobb kulturális attrakcióvá fejlődhet Közép-Európában.
   
A műemléki játékok - hullámvasút, körhinta, barlangvasút - itt maradnának, sőt Persányi Miklós az állatkerti programba való integrálásukról gondolkodik. A főigazgató koncepciója szerint a játékok részeivé válnának egy jövendőbeli családi "meseparknak", amelyben a magyar állatokat testközelben felvonultató kiállításokat a magyarság mesevilágával ötvöznék érdekes interpretációban. A magyar mesepark mellett pedig a Pannon térség ősvilági élővilágnak bemutatása lenne a nagyvonalú kiállítások témája.
   
A Fővárosi Közgyűlés hétfőn döntött a pályázat kiírásáról, amely szerint a leendő főigazgató megbízatása öt évre szól. A pályázat benyújtásának határideje a kiírás közzétételét követő 30 nap, az elbírálásról a Fővárosi Közgyűlés szintén 30 napon belül dönt.
 
A főigazgatói posztra benyújtott pályázatnak a kiírás szerint tartalmaznia kell az állatkert működésének és fenntartásának középtávú szakmai programját, az intézmény közművelődéssel kapcsolatos - különösen a kiemelt látogatottság megőrzése érdekében kidolgozott - elképzeléseit, az intézmény tudományos tevékenységének bemutatását, illetve a fejlesztésre, a humánpolitikára és a gazdálkodásra vonatkozó stratégiát.
    
A beérkezett pályázatok véleményezésére szakértőként kérték fel többek között Baán Lászlót, a Szépművészeti Múzeum főigazgatóját, Csányi Vilmos etológust és Fehér Györgyöt, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatóját.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.