Eredetileg két évet kaptak

Egy hónappal enyhítik a Pussy Riot tagjainak büntetését

Mindössze egy hónappal csökkentette a Pussy Riot orosz punkegyüttes tagjaira 2012-ben kirótt két évi börtönbüntetést a moszkvai városi bíróság elnöksége, amely a három fiatal nő fellebbezéséről döntött pénteken.

2014.04.04 14:21MTI
MTI, archív

A városi bíróság a büntetés csökkentése mellett törölte az eredeti ítéletből azt az indoklást, miszerint az elítéltek "vallási gyűlöletet és ellenségeskedést" akartak kelteni tettükkel.

Az ügyet a Legfelsőbb Bíróság utalta vissza, mert úgy találta, hogy a korábbi ítélet több jogsértést is tartalmazott. A Pussy Riot három tagja 2012 februárjában - nem sokkal az orosz elnökválasztás előtt - több társával együtt botrányt keltő Putyin-ellenes akciót tartott a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban.

Úgynevezett zenés punk-imán könyörögtek a később márciusban újra elnökké választott politikus elűzéséért. Jekatyerina Szamucevics, Nagyezsda Tolokonnyikova és Marija Aljohina az ítélet megsemmisítésére és büntetőügyük megszüntetésére nyújtotta be kérelmét a fellebbviteli bírósághoz, nem sokkal azt követően, hogy az ítélet megszületett.

A mostani fellebbviteli tárgyaláson is arra hivatkozott a védelem, hogy a Pussy Riot tagjai nem követtek el bűncselekményt, akciójuk erőszakmentes volt, csupán néhány percig tartott, így nem szolgáltak rá a súlyos büntetésre.

A tárgyaláson jelenlévő orosz emberjogi biztos azt hangoztatta, hogy "egy világi államban az egyházi normákat nem lehet általánosan elfogadottaknak tekinteni, ezért azok megsértése nem tiszteletlenség a társadalommal szemben".

Oroszországban és főleg Nyugaton élesen bírálták a fiatal nők meghurcolását jogvédők, neves közéleti személyiségek és művészek. A Pussy Riot tagjait garázdaságért és vallási gyűlöletkeltésért egyenként két év javító-nevelő táborban letöltendő büntetésre ítélték 2012 augusztusában, de októberben Szamucevics elleni ítéletet felfüggesztettre változtatta a fellebbviteli bíróság.

Aljohinát és Tolokonnyikovát külön-külön munkatáborokba szállították. Ők fogva tartásuk mintegy másfél éve alatt sorozatosan lázadtak a börtönkörülmények miatt, többször eredménytelenül kérelmezték idő előtti szabadon bocsájtásukat.

Végül, tavaly decemberben az orosz alkotmány 20. évfordulója alkalmából kihirdetett elnöki kegyelem révén kiszabadultak. Azóta emberi jogvédőként tevékenykednek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.