Szigorú biztonsági intézkedések

Villámlátogatást tett Maliban a francia elnök

Szigorú biztonsági intézkedések közepette Maliba látogatott szombaton Francois Hollande francia államfő több kormánytag kíséretében, s felkereste Timbuktu városát, ahonnan hat napja űzték ki a szélsőséges fegyvereseket a francia és mali katonák.

2013.02.02 14:01MTI

A francia elnököt elkísérte Timbuktuba többek között a francia védelmi és külügyi tárca vezetője, illetve Dioncounda Traoré mali elnök is. Helyszíni beszámolók szerint állig felfegyverezett francia és mali katonák ügyeltek a két elnök, illetve a kormányküldöttség biztonságára.
   
Hollande felkereste a világörökség részét képező három timbuktui nagymecset egyikét, amely a tizennegyedik század közepén épült. A templom előtt ujjongó tömeg várta a francia államfőt, a több hónapos megszállás alól felszabadult helybéliek őt és a franciákat éltették.
   
Timbuktui látogatása alkalmával Hollande azt hangoztatta, hogy a francia katonai beavatkozás Maliban "még nem ért véget", de a francia hadsereget hamarosan felváltják az afrikai országok katonái.
   
"Január 11-e óta sok munkát elvégeztünk, de még nem fejeztük be a dolgunkat. Ez még néhány hétig eltart, de a célunk az, hogy átadjuk a feladatot" - mondta Hollande, és megismételte, hogy a francia hadsereg nem fog Maliban maradni. A francia elnök "barbárságnak" nevezte az iszlamisták által véghezvitt pusztítást Timbuktuban. Úgy fogalmazott, hogy volt tényleges szándék bennük a pusztításra, el akarták égetni a páratlan értékű, Timbuktuban őrzött kéziratokat is.
   
Korábban olyan értesülések érkeztek a városból, hogy az iszlamista fegyveresek a francia és a mali csapatok közeledtére felgyújtották Timbuktu egyik könyvtárát, az Ahmed Baba Intézetet, ahol több ezer rendkívül értékes dokumentumot őriztek. Később kiderült, hogy a kéziratok többsége épen maradt.
   
A Timbuktut korábban elfoglaló szalafisták - az Ansar Dine (Hit Védelmezői) nevű csoport fegyveresei - tervszerűen pusztítottak el középkori műemlékeket. Embereik kiszakították a helyéről egy 15. századi mecset kapuját, miután leromboltak a városban lévő, az ENSZ kulturális szervezete, az UNESCO által a világ kulturális örökségeként számon tartott 16 síremlékből hetet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.