Az amerikai feketelistán már rajta van a Vatikán

Európa Tanács: a pápai államnak többet kell tennie a pénzmosás ellen

Hiányosságokat jelzett a Vatikán pénzügyi rendszerének átláthatóságában a Moneyval, az Európai Tanács pénzmosás elleni bizottsága szerdán közölt jelentésében.

2012.07.18 18:16MTI

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni tizenhat alapvető nemzetközi követelmény csaknem felét a Vatikán hiányosan teljesítette - állapította meg a Moneyval. Az Európa Tanács pénzmosás elleni bizottsága szerint a pápai állam kilenc kritérium esetében "szélesen megfelelő" vagy "megfelelő" osztályzatot ért el. További hét előírást a Szentszék "részben megfelelően" vagy "nem megfelelően" teljesített.

A jelentés hangsúlyozta, hogy a pénzügyi átláthatóság terén a Vatikán "rövid időn belül hosszú utat tett meg", de hasonlóan hosszú utat kell megtennie, hogy a pénzmosás ellen hatékonyan fellépő országok fehér listájára kerüljön. A Moneyval elismerte, hogy a pápai állam már a megfelelő intézkedéseket alkalmazza a pénzmosás elkerülésére, de további intézkedéseket sürgetett: elsőként azt, hogy az Ior vatikáni bank "független ellenőrzés" alá kerüljön.

"A nemzetközi előírásoknak való megfelelés mindenekelőtt a Vatikán erkölcsi elkötelezettségét igazolja. Mindent megteszünk, hogy a maradék hét pontban is megfelelő eredményt érjünk el az intézkedések további erősítésével a pénzmosás megelőzésében és a terrorizmus finanszírozás elleni küzdelem terén is" - hangoztatta Ettore Balestrero prelátus, a Vatikánnak az államközi kapcsolatokért felelős altitkára, a Moneyval szentszéki tárgyalópartnere.

A névtelen számláival az egész világot behálózó Ior neve 1982-ben vált igazán ismertté, amikor a vatikáni tranzakciókat mozgató és ezért az "Isten bankáraként" ismert Roberto Calvit, az olasz Banco Ambrosiano elnökét felakasztva találták meg egy londoni hídon.

Vatikán Állam 2009-ben csatlakozott az Európai Unió Monetáris Egyezményéhez. A pénzmosás elleni nemzetközi intézkedések tiszteletben tartását XVI. Benedek 2010-ben külön pápai rendelettel erősítette meg azután, hogy az olasz hatóságok pénzmosás gyanúja miatt az Ior több olaszországi számláját lefoglalták.

Az Ior igazgatótanácsa május 24-én megvonta a bizalmat Ettore Gotti Tedeschi elnöktől, akinek utódját még nem nevezték ki.

A Moneyval ellenőrei tavaly és idén is helyszíni ellenőrzést tartottak a Vatikánban.

Idén márciusban az amerikai külügyminisztérium a pénzmosással gyanúsított országok fekete listájára helyezte a Vatikánt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.