Nagyobb a komoly betegség esélye cigiző apával

Leukémia lehet a vége a gyereknél, ha az apa dohányzott

Legalább 15 százalékkal magasabb a gyermekrák leggyakoribb típusa, a leukémia kialakulásának kockázta azoknál a gyermekeknél, akiknek az apja a fogantatásuk idején dohányzik egy ausztráliai kutatás szerint.

2011.12.16 13:05MTI

"Az apa erős dohányzása a fogantatás körüli időben rizikófaktort jelent a gyermekkori akut limfoid leukémia (LLA, heveny nyiroksejtes fehérvérűség) kialakulásában" – írták az ausztráliai Telethon Gyermekegészségügyi Kutatóintézet Elizabeth Milne vezette csoportjának kutatói az American Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban.

Bár az LLA a leggyakoribb gyermekrák, eléggé ritka, minden 100 ezer gyermek közül 3-5 esetében fordul elő.

A kutatók feltérképezték közel 300 akut limfoid leukémiában szenvedő gyermek családját, felmérve a szülők dohányzási szokásait, majd összehasonlították az adatokat 800 másik hasonló korú gyermekével, akik nem szenvedtek leukémiában.

Az anyák dohányzási szokásai nem befolyásolták a gyermekrák kockázatát, de azoknál a gyermekeknél, akiknek az apja dohányzott a fogantatás időpontja körül, valószínűleg 15 százalékkal magasabb volt ez a kockázat.

Azoknál pedig, akiknek az apja naponta legalább húsz cigarettát elszívott, 44 százalékkal magasabb volt ez a kockázati arány. Kilenc korábbi kutatásból, amelyeket a tudósok felhasználtak a mostani vizsgálathoz, hat szintén magasabb kockázati tényezőt tárt fel.

Patricia Buffler, a berkeleyi Kaliforniai Egyetem professzora, aki nem vett részt az ausztráliai kutatásban, elmondta, hogy mostanáig elsiklottak a dohányzásnak való kitettségnek a gyermekrák kialakulásában játszott szerepe fölött.

Hozzátette, hogy a dohány tele van méreganyagokkal, közöttük rákkeltő vegyületekkel, így nem zárható ki, hogy károsítja a spermatermelő sejteket. Elizabeth Milne egyetértett ezzel:

"A meghibásodott DNS-t tartalmazó sperma megtermékenyítheti a petesejtet, ami az utódok megbetegedéséhez vezethet. Hozzátette azonban, hogy a kutatás nem bizonyította be, hogy a sperma meghibásodott DNS-e okozná a gyermekek akut limfoid leukémiás megbetegedését, miután a betegség számos más tényezővel is összefüggésben áll. A gyermekkori leukémiát nagyobb arányban előidéző más környezeti tényezők között szerepel az ionsugárzás, például a röntgen, illetve a terhes anya kitettsége festékeknek vagy rovarirtóknak."

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.