Értékelés

Varga Mihály: átmeneti a kedvezőtlen GDP-adat

A nemzetgazdasági miniszter szerint a fogyasztás bővülése is hat majd az ország gazdasági növekedésére.

2016.05.13 12:01MTI

Átmenetinek mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az első negyedévi 0,9 százalékos gazdasági növekedést pénteken reggel az M1 aktuális csatornán.

Elmondta, a piaci várakozás 2 százalék körülire becsülte a GDP első negyedéves növekedését, a gazdasági tárcánál az idei első három hónapban 1,7 százalékos GDP emelkedéssel számoltak az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A várakozásoktól elmaradó adat a miniszter szerint azzal magyarázható, hogy egyrészt az ipar, azon belül is a autóipar teljesítménye alacsonyabb volt a vártnál, másrészt pedig az uniós források kifizetése is lelassult, a tervezett 500 milliárd forint helyett csak 150-160 milliárd forintot fizettek ki. Lassabban írták ki a pályázatokat, így a kifizetések üteme is lassabb volt a tervezettnél.

A mostani szerényebb növekedést a miniszter azért tekinti átmenetinek, mert - például - az építőiparban növekszik, 60 százalékkal emelkedett a szerződésállomány, az új lakásokra kiadott építési engedélyek száma pedig megduplázódott; a munkavállalók száma is 145 ezerrel volt több mint az előző év hasonló időszakában.

A nemzetgazdasági miniszter szerint a fogyasztás bővülése is hat majd az ország gazdasági növekedésére. A fogyasztásra pozitív hatással lehet például a bérfelzárkóztatás a rendvédelmi és az egészségügyi dolgozók, valamint a tanárok esetében, az elinduló életpálya-modellek a Nemzeti Adó és Vámhivatalnál (NAV), valamint a kormánytisztviselők kezdődő életpálya-programja. Fontosnak tartotta, hogy a felzárkózási ütem ne törjön meg.

Kifejtette: a piaci várakozások szerint a beruházások növekedése, az építőipar teljesítményének emelkedése lehetővé teszi, hogy a második fél évben a 2-3 százalék közötti GDP növekedési ütem megvalósulhasson. Örömtelinek nevezte, hogy így a munkahelyek számának bővülése a következő hónapokban is jellemző lehet.

Kérdésre válaszolva a miniszter a járműipar teljesítményének lassulásáról elmondta, hogy a német és japán tulajdonban lévő Magyarországon működő autógyárak az év első felében "egy szerényebb kibocsátási értékre álltak be". Hozzátette: 2015 első negyedévében kezdődött meg egy új típus termelése; ez a magas bázishatás csökkentette az idei első negyedéves magyar GDP-adatot. Arra számít, hogy a járműipar termelési mutatói is javulnak majd a következő negyedévekben, és a járműipar is megtalálja "azt a rendes növekedési ütemét", ami rá alapvetően jellemző.

Ez pedig, párosulva az uniós források felhasználásának bővülésével, az év második felében már lehetővé teszi, hogy a gazdaság úgy alakuljon, ahogyan a kormányzat tervezi - összegezte a nemzetgazdasági miniszter.

Elemzők: negatív meglepetés a GDP-adat

Az elemzők a várakozástól elmaradó, a múlt év azonos időszakához képest 0,9 százalékos első negyedévi GDP-növekedést negatív meglepetésként értékelték az MTI-hez eljuttatott véleményükben pénteken.

Virovácz Péter, az ING makroelemzője úgy fogalmazott: az első negyedéves adat még a piacon pesszimistának számító ING várakozásától is messze elmaradt. Egyelőre nem látszik a bruttó hazai termék (GDP) alakulásának szerkezete, de a várakozások és a KSH kommentárja szerint is az építőipar visszaesése fogta vissza a gazdaság teljesítményét - tette hozzá.

Az elemző úgy vélte, az igazán nagy meglepetést az ipar okozhatta, amely az első három hónapban rendkívül visszafogott teljesítményt mutatott. Mint mondta, számítani lehetett némi lassulásra az előző évhez képest, de az ágazat ennél is rosszabbul teljesített, visszahúzta a GDP növekedését.

A szolgáltatások kedvező alakulása pozitívan hathatott a fogyasztásra és így a GDP-re, mértéke azonban elmaradhatott a várakozástól - vélekedett Virovácz Péter.

Az ING szerint az elmúlt időszakban bejelentett fiskális lazítás támogathatja az amúgy gyenge növekedési kilátásokat, így az év egészére 2,2 százalék körüli GDP-növekedést várnak.

A CIB csoport kommentárja szerint az első negyedéves GDP-adat a legpesszimistább elemzői várakozásnál is lényegesen alacsonyabb év/éves növekedést, a 2007-2009-es recessziós negyedévekhez hasonló teljesítményt jelez.

Jelentős mértékben húzta vissza a teljesítményt az építőipar 33,9 százalékos visszaesése, elsősorban az uniós forrásokból finanszírozott munkák kifutása, illetve (részben az ezzel is összefüggő) bázishatás miatt.

Emellett az ipar egésze is rontotta a növekedési képet. A felhasználási oldalon az erősödő belső kereslet a szolgáltatások teljesítményét javította ugyan, de ez is kevés volt a várt eredmény eléréséhez.

A CIB előrejelzésének módosítását a részletes adatok alapján végzik majd el, de az első negyedévi előzetes adat alapján azt valószínűsítik, hogy akár 2 százalék alatti is lehet az éves GDP-növekedési ütem 2016-ban.

A mindössze 0,9 százalékos első negyedéves GDP-növekedésében a K&H Bank elemzése szerint is az építőipar zuhanása játszotta a főszerepet, a belső fogyasztás pedig nem hozta a várt élénkülést.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is azt emelte ki, hogy a 0,9 százalékos növekedés jóval elmarad a várakozásoktól, és a szezonálisan és naptárhatástól tisztított adatok még a nyers számoknál is rosszabbak, éves összevetésben mindössze 0,5 százalékos bővülést mutatnak.

A K&H Bank szerint nem kizárt, hogy az idei évet 2 százalék alatti növekedéssel zárja a magyar gazdaság.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a GDP visszaesését átmenetinek tartja, arra számít, hogy a növekedés a következő negyedévekben újra gyorsulhat, amit az építőipar új megrendeléseinek felfutása, a foglalkoztatás határozott bővülése és a konjunktúramutatók is alátámasztanak.

A Takarékbanknál az év egészére 2,5 százalékos gazdasági növekedést várnak, de nem tartják kizártnak, hogy az első negyedéves adatok hatására lefelé módosítják előrejelzésüket.

Átmenetileg alacsonyabb növekedés, bővülő foglalkoztatással - értékelte az első negyedéves GDP-adatot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A tárca közleményében kiemelte: a hazai össztermék év eleji visszafogottabb teljesítménye elsősorban az uniós források ciklikusságának, valamint a járműipar lassulásának tudható be. Az év egészében a GDP növekedése érdemben újra gyorsulhat, amit a gazdasági fundamentumok és kormányzati intézkedések egyaránt támogatnak. A lakásépítési engedélyek számának megugrása is előrevetíti a kedvező trendet - olvasható a minisztérium kommentárjában.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.