Statisztika

KSH: júliusban 3,4 százalékkal nőtt az ipari termelés

Júliusban az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt.

2015.09.14 09:09MTI

Az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal csökkent az ipari kibocsátás a szezonálisan és a munkanaptényezővel kiigazított index szerint - jelentette a második becslése alapján hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amely megegyezik az első becsléssel.

A termelés 2015 első hét hónapjában 6,7 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.

Júliusban az ipari export 4,6 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari exportértékesítésből 40 százalékkal részesedő járműgyártás kivitele 11,9 százalékkal nőtt.

Az ipar belföldi értékesítése 1,5 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban, ezen belül a feldolgozóiparé 5,6 százalékkal emelkedett.

Júliusban a feldolgozóipar termelése 4,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ami jelentős lassulás a júniusban mért 12,0 százalékot követően.

A járműgyártás teljesítménye 15,3 százalékkal túltett az egy évvel korábbi magas bázison és részben a bázishatásnak betudható, hogy az előző havi 21,2 százalékos ütemhez képest némiképp lassult. Hasonlóképpen szerepet játszott a bázishatás abban, hogy a számítástechnika és optikai termékek gyártása júliusban 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól az előző hónapban elért 12,0 százalékos éves összevetésű növekedés után. Az élelmiszerek termelése 1,7 százalékkal nőtt, a gumiipar kibocsátása 13,9, a gyógyszeriparé 6,5 százalékkal emelkedett, rendre elmaradva az előző havi 3,0, 22,7, illetve 14,1 százalékos növekedéstől.

A feldolgozóipari export növekedéséhez a járműipar mellett hozzájárult, hogy 16,6 százalékkal nőtt a vegyipari kivitel, 9,5 százalékkal a gyógyszer- és 13,9 százalékkal a gumiipari termékek exportja. Az élelmiszerkivitel 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, de ezzel elmaradt az előző havi 18,9 százalékos kiugró növekedéstől. A gépexport 17,8 százalékkal, a számítástechnikai kivitel 1,8 százalékkal elmaradt egy évvel korábbi szintjétől.

A KSH adatai szerint a feldolgozóipar belföldi értékesítésében továbbra is 30,4 százalékkal a járműipar jelentette a húzóerőt, 8,5 százalékkal nőttek a gumiipari eladások, gyakorlatilag stagnált a számítástechnikai ágazat és hasonlóképpen 0,7 százalékkal csökkent az élelmiszeripar belföldi értékesítése. Jelentősen visszaestek, 10,5 százalékkal a gyógyszer és 9,0 százalékkal a vegyipar belföldi eladásai. Rendeltetésüket tekintve a tavaly júliusi szinten maradt a további felhasználásra termelt javak belföldi értékesítése, míg a beruházási javaké 20,1 százalékkal nőtt. A fogyasztási cikkek eladása összességében 0,7 százalékkal elmaradt a tavaly júliusitól annak ellenére, hogy a belföldi gyártású tartós fogyasztási cikkek eladása 10,3 százalékkal nőtt.

A kiemelt ágazatok összes rendelésállománya 11,1 százalékkal haladta meg júliusban az egy évvel korábbit, ezen belül az exportrendelések 12,3 százalékkal nőttek annak ellenére, hogy júliusban csak 2,1 százalékkal több új rendelés futott be, az új exportrendelések pedig csak 0,8 százalékkal nőttek. A járműipari teljes rendelésállomány 32,6, a gépiparé 8,1, a vegyipari megrendelések 18,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, de a tavalyi év második felében nagyon magasra nőtt gyógyszeripari rendeléseknek idén júliusban csak a 41,8 százaléka maradt meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.