Alapkamatot csökkenthet a jegybank

Áprilisra megegyezhet a kormány az IMF-fel

Londoni felzárkózó piaci elemzők úgy vélik, hogy áprilisra valószínűleg megszületik az egyezség a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val egy készenléti programról.

2012.02.02 18:30MTI

Ez lehetővé teheti a magyar jegybanknak, hogy még az idén a szigorítási ciklus előtti szintre csökkentse alapkamatát. Az elemzők szerint azonban a megállapodásnak legalább olyan fontos feltétele a bírói karral kapcsolatos kérdések rendezése, mint a jegybanktörvény ügyében kért módosítások végrehajtása.
   
A Morgan Stanley bankcsoport londoni részlegének felzárkózó térségi elemzőstábja a hét elején Budapesten tett tájékozódó látogatást, és ennek során találkozott különböző magyar kormányintézmények és az MNB képviselőivel, magyar elemzőkkel, valamint "nemzetközi megfigyelőkkel".
   
Tapasztalataikról csütörtökön Londonban befektetőknek összeállított beszámolójukban a Morgan Stanley közgazdászai közölték: továbbra is arra számítanak, hogy áprilisig létrejön a megállapodás a valutaalappal és az EU-val. A ház erre a feltételezésre alapozva csökkentette MNB-kamatemelési előrejelzését, és most már azt valószínűsíti, hogy a magyar jegybank alapkamata a cég által eddig várt 7,50 százalék helyett a jelenlegi 7,00 százalékon tetőzik.
   
A Morgan Stanley londoni elemzőinek csütörtöki előrejelzése szerint ha a külső kockázatokat sikerül egy "méretes" - 15-20 milliárd eurós - elővigyázatossági jellegű készenléti megállapodással kordában tartani, akkor az MNB 2012 végéig 6,00 százalékra csökkentheti vissza alapkamatát.
   
Ugyanezt más nagy londoni házak is jósolják.
   
A JP Morgan bankcsoport minapi helyzetértékelése szerint a rövid távú magyarországi kamatkilátásokat továbbra is erőteljesen az EU/IMF-tárgyalásokon elért haladás és a globális kockázatvállalási készség határozza meg. A cég londoni elemzői szerint azonban ha az euró forintárfolyama tartósan 300 forint alatt marad, akkor az MNB valószínűleg "nem fogja kényszerítve érezni magát" arra, hogy a mostani szintről tovább emelje alapkamatát, és ha a második negyedévben megszületik egy készenléti jellegű IMF/EU-megállapodás, az MNB a második negyedév végén vagy a harmadik negyedév elején hozzákezdhet a kamatemelések visszafordításához.
   
A JP Morgan londoni elemzői is azt jósolták, hogy ebben az esetben a magyar jegybanki alapkamat 2012 végére 6,00 százalékig süllyedhet vissza.
   
A Morgan Stanley londoni közgazdászai a budapesti látogatásról csütörtökön összeállított elemzésükben közölték: magyarországi látogatásuk előtt azt gondolták, hogy a jegybanktörvény - és különösen az MNB-elnök javadalmazásának,  a monetáris tanácsi tagok számának és eskütételének, valamint a bank és a pénzügyi felügyelet összevonásának kérdése - a legfontosabb akadálya a hivatalos IMF/EU-tárgyalások megkezdésének.

A ház elemzőinek budapesti megbeszélései azonban felfedték, hogy az MNB-vel kapcsolatos ügyekben "meglehetősen könnyedén" kompromisszumra lehet jutni, azonban a bírói kar nyugdíjkorhatárának módosításával kapcsolatos felvetések ugyanilyen fontosak - áll a Morgan Stanley csütörtökön Londonban ismertetett beszámolójában.
  
A ház szerint egyelőre "nem világos", hogy ez utóbbi ügy miképpen lesz rendezve, és ebben "az EU sem adott egyértelmű útmutatást".
   
A Morgan Stanley londoni elemzői mindazonáltal azt jósolták, hogy amint a két fő kérdést sikerül megoldani, a megállapodás az EU-val és az IMF-fel "elérhető közelségbe" kerül.
   
A ház szakértői szerint a korábbi tapasztalatok alapján két-három hét elegendő lesz az egyezmény eléréséhez. "Az IMF már nagyon jól ismeri a magyarországi viszonyokat, így csak minimális előzetes vizsgálatra lesz szükség" - áll a Morgan Stanley csütörtöki elemzésében.
   
Ezzel azonban nem minden nagy citybeli ház ért egyet.
   
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó piaci elemzőinek legutóbbi előrejelzése szerint például június tűnik "ésszerűen" feltételezhető célhónapnak az új IMF/EU-megállapodás hatályba lépésére, figyelembe véve a kért törvénymódosítások végrehajtásához és a kiértékeléséhez szükséges időt.
   
A Morgan Stanley londoni közgazdászainak csütörtöki értékelése szerint azonban a tárgyalások megkezdésének két fő előfeltétele - vagyis a megegyezés az MNB-törvénnyel és a bírói kar nyugdíjkorhatárával kapcsolatos felvetések ügyében - valójában a tárgyalások sikeres befejezésének is a fő feltétele.
   
A cég elemzői szerint "egyértelműnek tűnik", hogy az IMF és az EU közül az unió lesz a keményebb tárgyalópartner. Mindemellett az IMF és az EU teljes mértékben összehangolta álláspontját, így egy IMF-megállapodás az unió támogatása nélkül a Morgan Stanley szakértői szerint "elképzelhetetlen".
   
A ház londoni elemzői közölték: szerintük az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer módosítása az IMF részéről nem lesz a megállapodás előfeltétele. A Morgan Stanley közgazdászai valószínűbbnek nevezték, hogy ez inkább "a gazdaságpolitikai tanácsadás kategóriájába" tartozik majd a tárgyalásokon.

A cég szerint mindazonáltal "bizonyos körülmények közepette" az IMF is kivonulhat a tárgyalásokról. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint meghiúsíthatja a megállapodást például a válságadók 2013 utáni esetleges meghosszabbítása.
   
A ház a csütörtöki elemzésben közölte, hogy összességében "hozzávetőleg kétharmados" esélyt lát az IMF/EU-megállapodás elérésére áprilisig, bár ez "valamivel alacsonyabb" valószínűségbecslés annál, amelyet a cég az elemzői stáb budapesti látogatása előtt érvényben tartott.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.