A Jobbik szerint kidolgozatlan a tervezet

Devizahitelek - zavaros a Fidesz javaslat?

A Jobbik szerint egyelőre "zavaros és kidolgozatlan" a Fidesznek a devizahitelek végtörlesztéséről szóló legutóbbi javaslata.

2011.09.09 15:12MTI

Így reagált a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetőjének pénteki szavaira Volner János.
   
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője pénteken Hajdúszoboszlón azt mondta, hogy a Fidesz-KDNP országgyűlési frakciója a devizahitelesek megsegítését tartja az egyik legfontosabb tennivalónak, ezért javasolja a kormánynak, tegye lehetővé, hogy a devizahitelesek az adósságukat rögzített árfolyamon, egy összegben végtörlesszék.

A kormánypártok kihelyezett frakcióülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón a politikus elmondta: javaslatuk szerint a svájci frankot 180, az eurót 250 forintos árfolyamon végtörleszthetnék a hitelesek, s tranzakció teljes költségét a bankoknak kell viselniük.
   
Volner János, a Jobbik képviselője szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan milyen feltételek mellett valósulna meg ez az elképzelés. A képviselő egyúttal hangot adott kétségeinek, hogy a kormány az ügyben "mennyire lesz az emberek pártján és mennyire a bankokén".
   
A politikus úgy fogalmazott, hogy a Jobbik által a devizahitelesek ügyében indított aláírásgyűjtő-akció "tagadhatatlanul egy nagyon erős nyomás alá helyezte a Fideszt és ennek a nyomásnak a következtében (...) valamilyen irányba legalább elmozdul ez a kérdés".
   
Az aláírásgyűjtést "felfoghatjuk amúgy fideszes módra nemzeti konzultációnak is, amit a devizahitelekről és a felelősségről folytatunk az emberekkel" - mondta a politikus. Egyúttal kijelentette, hogy több százezer szignót akarnak megszerezni, amelyek segítségével napi vitákat szeretnének generálni az Országgyűlésben.

   

Javulhat Magyarország nemzetközi megítélése

A devizahitelek arányának csökkenésén keresztül Magyarország nemzetközi megítélésnek javulását hozhatná az Equilor Befektetési Zrt. szerint, ha a kormány elfogadja a Fidesz-KDNP frakciójának javaslatát, amely szerint a devizahiteleseknek lehetővé tennék adósságuk rögzített árfolyamon történő végtörlesztését. A lépésnek azonban komoly ára van, amit a tervek szerint kizárólag a bankok viselnének.
   
Az Equilor közleménye szerint a devizahitelek arányának csökkenése jelentős kockázatot venne ki a rendszerből és lényegesen javítaná Magyarország nemzetközi megítélését is.
  
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője pénteken bejelentette: a Fidesz-KDNP országgyűlési frakciója azt javasolja a kormánynak, tegye lehetővé, hogy a devizahitelesek adósságukat rögzített árfolyamon, egy összegben végtörleszthessék.
   
A javaslat szerint a svájci frank alapú hiteleket 180, az eurót 250 forintos árfolyamon végtörleszthetnék az adósok, s a bankoknak kellene viselniük a tranzakció teljes költségét.
   
A kormány vasárnap dönt a kérdésben, s amennyiben elfogadja a javaslatot, a végtörlesztési lehetőséget három hónapig az eddig felmondott szerződésekre is megnyitják.
   
Az Equilor számításai szerint a javaslat a hitelállományra vetítve legrosszabb esetben 300-400 milliárd forintos veszteséget jelenthetne az OTP-nek, amely részvényenként jóval meghaladja az ezer forintos értéket (ha mindenki visszafizetné az összes hitelét).
   
Az Equilor véleménye szerint ez a javaslat ebben a formában nem valósul meg; a későbbiekben arra számít a befektetési társaság, hogy bizonyos kondíciók fellazulnak. Legvalószínűbb forgatókönyvként most 50-60 milliárd forintos kiadást prognosztizál az Equilor az OTP-re nézve, ez azonban a részletek napvilágra kerülésével változhat.
   
A javaslattal kapcsolatos bizonytalanság nyomot hagyott az OTP jegyzésén is az Equilor szerint, a bejelentésig is esett a papír árfolyama, azt követően pedig egészen 3.865 forintig "kalapálták" a részvényárfolyamot.
   

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint minél nagyobb tömegben élnének az adósok a végtörlesztéssel, annál nagyobb lenne a bankok vesztesége, továbbá a devizakereslet gyengítené a forint árfolyamát. Éppen ezért a bejelentésre adott első piaci reakciók - a forint, illetve az OTP árfolyamának gyengülése - véleménye szerint logikus válasz volt, de mivel egyelőre a javaslat részletei nem ismertek, a piac várhatóan várakozó álláspontra helyezkedik.
   
Kondrát Zsolt is úgy véli, hogy a javaslatot ebben a formában nem lehet megvalósítani. Ha nincs mögé téve semmilyen segítség, akkor az emberek többsége nem fog tudni vele élni, mert valószínűleg nem lesz annyi pénze, hogy az egész hitelt előtörlessze, legfeljebb a magasabb jövedelmű, gazdagabb rétegek tudják ezt megtenni - fejtette ki.
   
Felvetette: lehet olyan eleme a javaslatnak, hogy például forintban kellene hitelt nyújtaniuk a bankoknak, viszonylag alacsony kamat mellett. Ha azonban ez könnyebbé teszi azt, hogy minél nagyobb tömegek vegyenek részt a programban, akkor annál nagyobbak lesznek a banki veszteségek, és annál nagyobb a forint gyengülésének irányába ható erő. Ezt az elemző szerint úgy lehetne valamennyire ellensúlyozni, ha a jegybank megpróbál közbelépni, például a devizatartalék felhasználásával.
   
Kondrát Zsolt szerint extrém esetben, ha minden frankhitelt visszafizetnének az emberek, az 1.100 milliárd forint veszteséget jelentene a bankszektornak. Hozzátette, hogy a bankok többsége jelenleg is veszteséges, csak néhány banknak van nyeresége. A további veszteségek miatt a bankok tőkebevonásra kényszerülnének, ami nem jó hír a pénzintézetek számára.

Mesterházy: veszélyes politikai blöff a kormánypártok javaslata

Az MSZP elnöke veszélyes politikai blöffnek tartja a Fidesz-KDNP javaslatát, amely lehetővé tenné a devizahiteleseknek az adósságuk rögzített árfolyamon történő egyösszegű végtörlesztését.
   
Lázár János frakcióvezető pénteken a pártszövetség kihelyezett hajdúszoboszlói frakcióülése után elmondta: javaslatuk szerint a svájci frankot 180, az eurót 250 forintos árfolyamon végtörleszthetnék a hitelesek, a tranzakció teljes költségét a bankoknak kellene viselniük. A kormány vasárnap dönt a kérdésben.
   
Mesterházy Attila reakciójában azt írta: az elképzelés szakmailag nonszensz, megalapozatlanságát a piaci reakciók jelzik. A javaslat csak azon keveseknek ad alternatív megoldást, akik komoly megtakarítással, vagyonnal rendelkeznek és eddig is tudták fizetni a havi törlesztőrészleteiket - tette hozzá.
   
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a fideszes javaslat ugyanakkor több problémát okoz, mint amenyit megold, nem foglalkozik a többséggel, ráadásul veszélyt jelent az ország pénzügyi stabilitására is, "a gazdagokat segíti, miközben bedönti a magyar pénzügyi rendszert".
   
Mesterházy Attila ezért újólag felhívta a kormány figyelmét arra a kilencpontos javaslatcsomagra, amelyet az MSZP a devizahitelesek érdekében nyújtott be a parlamentnek, és azt az elvárást fogalmazta meg, hogy a kormány tárgyaljon a devizahitelesek problémáiról az érintettek, a szakemberek és a pártok képviselőivel.

LMP: a Fidesz javaslata a tehetőseket segíti

Az LMP szerint a tehetőseket segíti a Fidesznek a devizahitelek rögzített árfolyamon való végtörlesztésére vonatkozó javaslata – jelentette ki pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Schiffer András.

A frakcióvezető úgy fogalmazott: a bankokat azért szorítják meg, hogy azok előtt nyissanak lehetőséget a végtörlesztésre, akik egyébként is képesek egy összegben visszafizetni a hitelüket.
   
Szavai szerint a Fidesz „nem először és nem utoljára (…) úgy csinál, mintha megoldana egy problémát, közben pedig a felső réteget, a gazdagokat gazdagítja tovább”.
   
A politikus szerint ha a devizahitelesek számára nem biztosítanak megfelelő likviditást ahhoz, hogy igénybe vehessék a végtörlesztés lehetőségét, akkor a lépés csak egy nagyon szűk réteg számára kínál kézzelfogható megoldást.
   
Hozzátette, ha az állam viszont biztosítja a hitelesek számára a megfelelő likviditást és sokan akarnak élni a lehetőséggel, akkor fennáll a veszély, hogy „pillanatok alatt összeomolhat a magyar svájci frank – magyar forint piac”. Egy ilyen eset lehetséges következményének nevezte a forintárfolyam jelentékeny gyengülését. Hozzátette, hogy egyúttal beindulhat egy pánikspirál, mert akik így sem képesek a végtörlesztésre, azok akár a jelenleginél is rosszabbul járhatnak.
   
Schiffer András az önkormányzati fenntartású iskolák állami kézbe kerüléséről azt mondta, hogy ez tovább növelheti az igazságtalanságot és a jövedelmi egyenlőtlenségeket. Kijelentette, hogy az LMP önmagában „nem tartaná ördögtől valónak” az iskolák államosításának tervét, ha ezzel párhuzamosan az állam növelné a GDP oktatásra fordított részarányát és csökkentenék a területi egyenlőtlenségeket.
   
A frakcióvezető úgy vélekedett, hogy ebben az esetben viszont nem erről van szó. Emlékeztetett arra, hogy már a szocialista kormányok alatt folyamatosan csökkent, az elmúlt évben pedig körülbelül fél-egy százalékkal lett alacsonyabb a GDP közoktatásra fordított részaránya. Véleménye szerint most pedig arról van szó, hogy „további elvonások lesznek, a Fidesz az elmúlt húsz év talán legbrutálisabb megszorító politikáját folytatja és (…) úgy vonják el a közösségek önrendelkezési jogát az iskolák felett, hogy közben nem betesznek pénzt, hanem kivonnak belőle”.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.