Gazdasági növekedést vár a monetáris tanács

Az év végéig 6 százalékon marad a jegybanki alapkamat

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 6 százalékos szintjét.

2011.08.23 15:45MTI

Az elemzők Budapesten és Londonban egyaránt a 6,00 százalékos jelenlegi alapkamat tartását várták, s a konszenzus szerint az év végéig is változatlan marad a kamat. Augusztus a hetedik hónap, amikor nem változik a 6 százalékos alapkamat.
   
A kamatdöntés indoklásában az NMB kifejti: a monetáris tanács (MT) megítélése szerint a következő két évben folytatódhat a gazdaság növekedése, azonban a kibocsátás mindvégig elmarad a potenciális szintjétől. A belső kereslet továbbra is mérsékelt, ezért a gazdaságot ért jelentős költségsokkok ellenére az infláció 2012 végére monetáris szigorítás nélkül is az inflációs céllal összhangban alakulhat.
   
Hozzáfűzik: A fogyasztói árindex elmúlt hónapokban tapasztalt csökkenése megfelel a monetáris tanács korábbi várakozásának. Az infláció júliusban a 3 százalékos cél közelébe süllyedt, részben a feldolgozatlan élelmiszerek árcsökkenése, részben a hatósági árak területén az áremelési törekvésekkel szemben tanúsított szigorú magatartás miatt.
   
A magas nyersanyagárak begyűrűzésének következtében a maginfláció viszont tovább emelkedett. A költségsokkok első körös hatásainak kifutásával a tartósan gyenge belföldi kereslet és a magas munkanélküliség árazási és bérezési döntésekre gyakorolt fékező ereje lehet meghatározó, azonban a következő hónapokban a fogyasztóiár-index még a cél felett maradhat.

Ahhoz, hogy az infláció középtávon a céllal összhangban alakuljon, huzamosabb ideig szükség lehet a jelenlegi kamatszint fenntartására - hívja fel a figyelmet a jegybank.
   
Kifejtik: a frissen beérkezett adatok a monetáris tanács korábbi várakozásánál kedvezőtlenebb képet festenek a konjunkturális kilátásokról. Az elmúlt időszakban a külső kereslet volt a gazdasági növekedés fő forrása, azonban a nemzetközi konjunktúrában már lassulás érzékelhető.

A globális lassulás exportra gyakorolt negatív hatását valamelyest tompíthatja a főként az autóiparhoz köthető nagyberuházások megvalósulása. A lassuló export és a gyenge belföldi kereslet következtében visszafogott import mellett a jelentős külkereskedelmi többlet várhatóan továbbra is fennmarad.
   
A lakossági fogyasztás számottevő élénkülése az MNB szerint továbbra sem várható. A svájci frank erősödésének következtében az eladósodott háztartások mérlegkiigazítása tovább húzódhat, ami hátráltatja a fogyasztás növekedésének beindulását.

A vállalati beruházások fellendülését gátolják a szigorú hitelfeltételek, valamint a külső gazdasági környezettel és a belföldi fogyasztás alakulásával kapcsolatos bizonytalanság.
   
Az eurózóna adósságválsága és a fejlett országok növekedési kilátásait övező bizonytalanság következtében a csökkenő nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság Magyarországon is éreztette hatását. A monetáris tanács ezeket a tényezőket figyelembe véve döntött az alapkamat szinten tartása mellett.

A következő időszakban az infláció várható alakulása mellett az eurózóna adósságválságának megoldása érdekében hozott intézkedések sikere is befolyásolhatja a kamatlépéseket - hangsúlyozza az MNB az indoklásban.
   
A keddi kamatdöntő ülés rövidített jegyzőkönyve 2011. szeptember 7-én 14 órakor jelenik meg.

Simor András: egyhangúlag döntöttek a kamat tartásáról

A monetáris tanács egyhangúlag döntött a 6,00 százalékos alapkamat tartásáról - közölte Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

A jegybank elnöke elmondta, a tanács előtt egyetlen javaslat volt, ez a 6,00 százalékos kamat tartására vonatkozott.
   
Simor András elmondta: a fogyasztóiár-index elmúlt hónapokban tapasztalt csökkenése megfelelt a monetáris tanács korábbi várakozásainak. A reálgazdasági adatok azonban a vártnál kedvezőtlenebbül alakultak. A monetáris tanács változatlanul úgy látja, hogy az idei év során az infláció meghaladhatja a 3 százalékot, a jövő év végére a cél közelében alakulhat, ehhez huzamosabb ideig szükség lehet a jelenlegi kamatszint fenntartásához - mondta.
   
A jegybankelnök kérdésre válaszolva elmondta: az elmúlt időszakban a forint az euróhoz képest meglehetősen stabilan viselkedett. Simor András szerint nem jelentkezett a forint árfolyamában, hogy globális hatásokra Magyarország kockázati megítélése kedvezőtlenebbé vált.
   
Rámutatott: látható, hogy a konjunkturális kilátások a világban romlanak, ennek van hatása Magyarország növekedési lehetőségeire is. Az eddigi inflációs adatok azonban nem tértek el az előre jelzett alappályától - erősítette meg.
   
A jegybank elnöke úgy vélte, hogy a költségvetésre egy ilyen lassulás kedvezőtlenül hat. Az, hogy pontosan milyen a hatása, nagymértékben függ a lassulás szerkezetétől - mondta, hozzátéve, hogy más helyzet az, ha a belső fogyasztás, és megint más, ha a nettó export esik vissza, részletes adatokkal a GDP szerkezeti adatait illetően azonban még nem rendelkeznek.
   
Simor András megnyugtatónak és biztatónak tartja, hogy a miniszterelnök a múlt héten tett nyilatkozatában határozottan kiállt a 2012-es költségvetési hiánycél és az államadósság-csökkentő program mellett. Az, hogy a kormány ezt hogyan akarja elérni egy romló világgazdasági helyzetben, majd a 2012-es költségvetés beterjesztésekor derül ki. "Az biztos, hogy nem könnyű feladat előtt áll a kormány" - jegyezte meg Simor András.

Az elemzők többsége nem vár kamatcsökkentést az idén

Nem okozott meglepetést, hogy a jegybank 6 százalékon tartotta az alapkamatot - mondták a keddi kamatdöntés után a megkérdezett elemzők, akiknek töbsége az idén nem számít kamatcsökkentésre.

Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője kifejtette: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem tudta mérsékelni az alapkamatot, annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban az infláció lényegesen elmaradt a várakozásoktól, az inflációs kilátások javultak a nyersanyagárak és élelmiszerárak esésének következtében, ugyanakkor a gazdasági növekedés és a fogyasztás növekedése lényegesen elmarad a korábbi várakozástól, mindemellett a piaci árazásokba is beépült egy 25-50 bázispontos kamatvágási várakozás a következő hat hónapra.
   
A senior elemző szerint a jegybanknak az infláció felől nézve még meg kell győződnie arról, hogy az elmúlt egy év során kívülről érkezett ársokkok nem gyűrűznek át, így a maginfláció 3,2 százalékra való növekedése óvatosságot indokol. Ugyanakkor a legfőbb érv a kamatok tartása mellett a meredeken emelkedő pénzügyi stabilitási kockázatok, amit elsősorban a svájci frank erősödése okozott.
   
"Mivel a hazai gazdaság kockázati megítélése romlott, és messze meghaladja a régióra jellemző értéket, továbbra sem számítunk kamatváltozásra a következő hónapokban, annak ellenére, hogy a 3 százalékos inflációs célt ez év végére, jövő év elejére elérhetőnek tartjuk, illetve az EKB szigorítási ciklusának valószínűsíthető megtorpanása is növelheti a mozgásteret a hazai monetáris politika előtt. Ugyanakkor 25-50 bázispontnyi kamatcsökkentést a jövő év második felében lehetségesnek tartunk" - ismertette Suppan Gergely.
   
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere szerint a júliusi ülés során az MNB a legnagyobb kockázatot még az európai adósságválság alakulásában látta, azóta azonban a vártnál lényegesen gyengébb gazdasági növekedés miatt erősödtek a hazai inflációs folyamatokban a lefelé mutató kockázatok, így egyes piaci szereplők már most kamatcsökkentést vártak.
   
A portfólió menedzser rámutatott: a feltörekvő piaci jegybankok a globális lassulásra mindenhol enyhítéssel válaszolnak, vagy a korábban várt emelés marad el, vagy – mint Törökország esetében – merész kamatvágásba kezdenek. Magyarországon a jelentős devizahitel állományból adódó pénzügyi stabilitási megfontolások azonban felülírhatják ezt a logikát. Úgy vélekedett, hogy a hazai devizapiacon egyes indikátorok, elsősorban a deviza forrásbevonás drágasága hasonló feszültséget mutat a 2008 végi helyzethez, amit később az IMF csomag aláírása és a 300 bázispontos jegybanki kamatemelés követett.

"Véleményünk szerint a jegybank egyelőre helyesen kivár, hisz a kamatcsökkentést követő lehetséges forintárfolyam gyengülés miatt a növekedésösztönző hatás amúgy is meglehetősen kérdéses. Könnyen az is előfordulhat, hogy jelentősebb forintgyengülés esetén az esetleges alapkamat csökkentést rövid időn belül nagyarányú emelés kellene, hogy kövesse, amit értelemszerűen el akar kerülni a jegybank" - fejtette ki Bebesy Dániel.
   
Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank makroelemzője szerint sem okozott meglepetést a kamatdöntés. Annak ellenére, hogy a makrostatisztikák - az infláció és a GDP is - megengedő egy kamatcsökkentéssel szemben, a kockázati környezet annyit romlott az utóbbi időszakban, hogy az MNB nem láthatott teret a kamatcsökkentésre - mondta. Hozzátette: a Raiffeisen előrejelzése szerint az idén egyáltalán nem várható kamatcsökkentés.
   
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője úgy látja, hogy a belföldi gazdasági helyzet és a kilátások lehetővé, sőt szükségessé tennék, hogy kamatot csökkentsen az MNB. Alapvetően a külföldi kockázati környezet romlása miatt egyelőre nem tette meg, s ha a helyzet nem javul, valószínűleg a következő hónapokban sem fog hozzányúlni a kamatszinthez - mondta. Arra számít azonban, hogy az év végéig még lehet egy kamatcsökkentés.
   
Úgy vélekedett: a jegybank stabilabb forintot szeretne, ezért ezen a ponton nem akart csökkenteni, bár a belső gazdasági folyamatok alapján lehetne és kellene is. Az MKB vezető elemzője szerint nem is jó meglepni a piacokat, a kamatcsökkentést célszerű felvezetni egy-két hónapon keresztül, hogy a piacok beárazzák, akkor látni lehet azt is, van-e valamilyen hatása az árfolyamra.
   
Hozzátette: a forint a legjobban teljesítő valuta volt az idén a térségben a koronával együtt, s a magyar államkötvények is nagyon jól teljesítettek. A forint és a hozamok is nagyon ellenállóak voltak, pedig elég csúnya fordulatok voltak az eurózóna adósságválságban - mondta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.