A hiány visszavetheti a város fejlődését

Nincs elég képzett pénzügyi szakember Sanghajban

A világ jelenleg hatodik legversenyképesebb pénzügyi központjaként rangsorolt Sanghajban komoly hiány van képzett pénzügyi szakemberekből. A probléma a város fejlődését vetheti vissza, ám a megoldáson aktívan dolgozik a városvezetés.

2011.07.23 11:44MTI

Hiány van képzett pénzügyi szakemberekből Sanghajban, s ez ma a legnagyobb akadály a város pénzügyi világközponttá válása előtt - véli Tu Kuang-sao (Tu Guangshao), a pénzügyi szolgáltatások ágazatáért is felelős polgármester-helyettes. Jelenleg mintegy 300 ezer városlakó dolgozik a pénzügyi szektorban, szemben a 2006-os 200 ezerrel, ugyanakkor ez a szám még mindig csupán a teljes munkaerő-állomány kevéssel több, mint 2 százaléka.
   
Sanghaj pénzügyi szektora az elmúlt öt éves terv időszakában (2006-2010 közt) átlagosan évi 22 százalékkal nőtt. A Sanghaji Pénzügyi Egyesület (SFA) és a Roland Berger tanácsadó cég május végi felmérésében a város pénzügyi rendszerét, az ezt kiszolgáló intézményeket, az innováció fokát és a szabályzó környezetet találta a legversenyképesebbnek.
   
Ugyanezeket emelte ki, s az ágazat előtt álló fejlődési lehetőségeket hangsúlyozva a Hszinhua hírügynökség, miközben a Dow Jones a nemzetközi pénzügyi központokat rangsorba állító idei listáján a várost hatodik helyre sorolta, két hellyel előrébb, mint egy évvel korábban.
   
A 2011-2015 közti ötéves terv időszakában kiemelt cél a város pénzügyi-kereskedelmi világközpont jellegének erősítése, a városvezetés hosszú távú célja, hogy 2020-ra Hongkongot is megelőzve Sanghaj váljon Kína első számú pénzügyi központjává.
   
A képzett munkaerő városba áramlása ugyanakkor jelentősen elmarad a szektor fejlődésének ütemétől. A témát feldolgozó China Daily az eFinancialCareers.com nemzetközi munkaerő-közvetítő és tanácsadó cég áprilisi országos felmérését idézi, amely során a megkérdezett, a pénz6ügyi szektorban aktív vállalatok 95 százaléka vélte úgy, hogy hiány van képzett munkaerőből ma Kínában, 28 százalékuk ráadásul krónikusnak ítélte a hiányt.

Leginkább a közép- és felsővezetők terén csekély a kínálat, leggyakoribb a vezetői képességek és a nemzetközi tapasztalat hiánya, de a kommunikációs készségek és az angol nyelv ismeretének alacsony foka is problémát jelent. A kínai munkaerő-piaci trendeket vizsgáló Hudson-jelentés szintén a foglalkoztatási nehézségekre mutat rá. A június végi kutatásban részt vevő több mint 500, bank- és pénzügyi szférában érintett cég 85 százaléka válaszolt úgy, nehezebb megfelelő munkaerőt találni, mint egy évvel ezelőtt.
  
A hiányt Sanghaj a legfelsőbb szintű vezetők számára biztosított adókedvezménnyel tervezi enyhíteni, ám erről konkrét döntés mindeddig nem született. A város a helyi utánpótlás nevelésére is fokozottabb figyelmet fordít: a városi önkormányzat a Fudan Egyetem két, tavaly bevezetett, pénzügyi vonatkozású Master-programjának összes hallgatója számára támogatást nyújt, tavaly pedig 320 millió jüant (9,35 milliárd forint) költöttek a sanghaji felsőfokú pénzügyi intézet létrehozására a Jiaotong Egyetem falain belül.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.