Három hónapja még nem nézték madárnak
Az Archaeopteryx volt az első madár a Földön
Ausztrál kutatók megállapították: az Archaeopteryxről, amelyet három hónapja dinoszaurusznak "minősítettek vissza", bebizonyosodott, hogy mégis az első ismert madár volt.
2011.10.26 23:47MTIAz Archaeopteryx első komplett fosszíliája 150 éve, 1861-ben Bajorországban került elő. A százötvenmillió éve élt állat legfeljebb félméteres hosszúságra nőhetett, és egyaránt rendelkezett a hüllők és a madarak sajátosságaival. Széles, lekerekített végű szárnyai voltak, tollai a mai madarakéhoz hasonlítottak, egyébként hüllőszerű volt éles fogakkal, hosszú csontos farokkal és három ujjal, amelyek meghajlott karomban végződtek. A kutatók a kövületet az Avialae (madárszárnyúak) közé sorolták, ahová a madarak (Aves) és a legközelebbi dinoszaurusz-rokonaik tartoznak.
Ez év júliusában kínai paleontológusok a Nature-ben megjelent tanulmányukban egy késő jura időszakból származó, kisméretű madárszerű tollas dinoszauruszt, a Xiaotingia zhengit festették le, amelynek fosszíliái Liaoning tartományban kerültek elő.
A 161-145 millió éves üledékes kőzetben talált állat rendelkezett mindazokkal a jellegzetességekkel, mint az Archaeopteryx. A továbbiakban a kínai kutatók 89 faj 384 anatómiai jellegzetességeit elemezték, hogy kiderítsék, milyen rokonságban álltak ezek egymással. Ennek eredményeként egy olyan evolúciós fa rajzolódott ki, amelyen az Archaeopteryx a madarak "unokatestvérének" tartott Deinonychosauria csoportba, a két lábon járó húsevők közé nyert besorolást - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
Az ausztrál kutatók Michael Lee-nek, a Dél-ausztrál Múzeum paleontológusának az irányításával megismételték kínai kollégáik vizsgálatait, ugyanazt a filogenetikai (törzsfejlődéstani) módszert alkalmazva, csak sokkal részletesebb statisztikai elemzéseket végeztek.
"Az Archaeopteryx ikonikus +figura+ a paleontológiában, az első madár. Kínában azonban tollas dinoszauruszok sokasága került elő az utóbbi időben, ami aláásta +pozícióját+" - hangsúlyozta Trevor Worthy, az Új-Dél-Walesi Egyetem paleontológusa. Mint hozzátette: a kínai paleontológusok szenzációs eredményeket értek el, ám vizsgálataik során kevéssé támaszkodtak a statisztikai elemzésekre.
"Amikor ezeket elvégeztük, az Archaeopteryx azonmód kikerült a velociraptorhoz hasonló dinoszauruszok közül, és visszasorolódott a madarak közé" - mutatott rá Trevor Worthy.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 1:31 Magyar diák nyert az európai pénzügyi versenyen
- 0:47 Krónika: Aradon lehet magyar katonatemető, Románia nem fogadta el a székelyföldi helyszíneket
- 0:00 Napi előrejelzés 12 jegy számára
- 23:30 Ukrajnában tovább gyorsult a járvány terjedése
- 22:30 Csehországban csillapodik a koronavírus-járvány
- 21:31 Fegyházbüntetést kér az ügyészség az újpesti állateledelbolt kirablójára
- 20:30 Varga Mihály: újabb 2,5 milliárd forint értékű egészségipari beruházás valósult meg
top fórum témák:
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2021.04.09 21:13
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2021.04.09 20:41
- JólVanna2020.03.13 00:19
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2020.03.13 00:00
- Most akkor mi van Iránnal?2020.03.12 23:25