Jó szakemberek, jó feleségek és jó anyák

Három magyar kutatónőt díjaztak az Akadémián

Buzás Edit immunológus, Derekas Aliz csillagász és Jermendy Ágnes gyermekgyógyász vehette át pénteken a L'Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért elnevezésű magyar ösztöndíjat a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) Budapesten.

2011.10.21 20:29MTI

A nők már régen bebizonyították, hogy képesek egyszerre jó szakemberek, feleségek és családanyák is lenni - hangsúlyozta Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége a díjátadó ünnepségen. Mint mondta, a kutatónők itt járnak közöttünk, élik a nők megszokott, mindennapi életét, csak talán többet dolgoznak, tanulnak, valamint nagyobb kíváncsisággal és küldetéstudattal szemlélik a világ dolgait. Ez a szép is különös hivatás a nők számára több áldozattal jár, de ma már tudjuk, hogy a férfiak és nők nem vetélytársak, hanem kiegészítik egymás munkáját. Hiszen csak egymást támogatva lehetnek sikeresek, vonatkoztatva ezt a családi életre és a munkára egyaránt - tette hozzá.
   
A díjakat Ádám Veronika akadémikus, a zsűri elnöke, Ránky Katalin, a L'Oreal külkapcsolati igazgatója és Hámori József, a Magyar Unesco Bizottság elnöke adta át. Az eseményen részt vett és beszédet mondott Csépe Valéria, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkár-helyettese is.
   
Az 55 év alatti kategória díjazottja, Buzás Edit vezetésével a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet munkatársai a világon elsők között kezdték kutatni a hírvivő gömböcskék (vezikulák) szerepét a sejtek közötti kommunikációban. Ezek a sejtek által kibocsájtott, információkkal teli gyöngyszerű képződmények vihetik magukkal az üzenetet autoimmun betegségek és a rákos daganatok esetében is. A kutatási eredményeknek köszönhetően a jövőben lehetőség nyílhat a minden eddiginél korábbi diagnosztizálásra és a hatékonyabb gyógyításra.
   
A 30 év feletti kategória díjazottja Derekas Aliz csillagász, aki három - fizikailag összetartozó - ismeretlen csillagot fedezett fel, a NASA űrtávcső két éve folyamatosan mért adatait használva a csillagok rövid időskálájú fényességváltozásait vizsgálja. A jövőben távoli csillagok színképét szeretné elemezni, ebből következtetne kémiai összetételükre.
   
A 30 év alatti kategóriában díjazott Jermendy Ágnes gyermekgyógyász rezidens kutatási területe a diabétesz. Az 1-es típusú cukorbetegség a második leggyakoribb krónikus gyermekkori megbetegedés. A kutatónő arra keresi a választ, hogy milyen genetikai hajlamosító tényezők játszanak szerepet ennek kialakulásában. A 2-es típusú (felnőttkori) diabétesz esetében az inzulintermelő béta-sejtek működésére koncentrál: azt vizsgálja, hogyan lehetne javítani a betegség során kialakuló elégtelen inzulintermelést.

Magyarországon kilencedik éve hirdették meg a L'Oréal -UNESCO A Nőkért és a Tudományért magyar ösztöndíj programot, amelynek védnöke az MTA. A programra olyan tudós nők nyújthatják be pályázatukat, akik magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, illetve az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak és az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.