Barcelona, Mallorca, Tenerife...

Utazz el bikaviadalok országába - középpontban Spanyolország

Spanyolország, hivatalosan Spanyol Királyság független állam Dél-Európában, illetve Észak- és Nyugat-Afrikában. A spanyol szárazföld délről és keletről a Földközi-tenger északról a Vizcayai-öböl és nyugatról az Atlanti-óceán alkot vele határt.

2010.09.24 15:00ma.hu

A szárazföldön Portugáliával, Franciaországgal, Andorrával, Gibraltárral és Marokkóval határos. Spanyolország a legnagyobb a három független államból, amelyek az Ibériai-félszigeten fekszenek.

Végeláthatlan sierrák, hosszan elnyúló, szeszélyesen csipkézett tengerpartok. Madrid, Barcelona, Baszkföld.

Az országot valósággal ellepik a szebbnél szebb régi épületek, a római vízvezetékektől a gótikus székesegyházakig, és majdnem minden második faluban akad egy középkori kastély.

A nagyvárosok szűk, kanyargós utcácskái hirtelen kiszélesednek, teret engedve a modern építészet legmerészebb alkotásainak, a hordós bort árusító, fűrészporos padlójú köpködők pedig jól megférnek a harsány, csillogó-villogó diszkóklubok mellett. Spanyolország számtalan művészóriást adott a világnak - múzeumaiban és galériáiban nem tudunk eleget bámészkodni.

A csaknem 40 milliós lakosságú ország a mérsékelt égövi zónában fekszik, éghajlata mediterrán, az ország belsejében a fõváros, Madrid környékén mediterrán-kontinentális.

Az Európa délnyugati részén fekvõ országot évente több mint 30 millió turista látogatja.

Ez fõleg határtalan vendégszeretetüknek köszönhetõ. Rendkívül látványos és ideális kirándulási pontok Spanyolországban az Ibériai-félsziget dombjai, a Kanári-szigetek tagolt tengerpartja és a központi Mezeta vidéke is, ahol mind az 50 tartománynak erõsen egyéni jellege van.

A mindenki által legigazibb spanyol látványosságnak tekintett Corrida de Toros (bikaviadal) továbbra is óriási tömegeket vonz az ország több mint 300 arénájába, bár egyre erõsödik az ellenzõinek tábora is.

Nemcsak ez a fajta bikával űzött "sport" látványos, hanem az ún. encierros (bikafuttatás) is, ahol fiatalok hajtják a viadalra szánt bikát az arénáig, miközben hagyományos piros nyakkendõt és baszk sapkát viselnek. Kiemelkedő jelentőségű állami bevételforrás az idegenforgalom (turizmus).

Spanyolország turisztikai vonzását egyrészt tengerpartjai, másrészt kultúrájának sokszínűsége alapozza meg. 2000-ben az ország vezető helyen állt a világörökség kincseinek ranglistáján, ekkor 38 volt számuk.

Fő idegenforgalmi központok: a Costa Brava, a Costa del Sol, a Baleár-szigetek (sp. Islas Baleares) és a Kanári-szigetek

Amit feltétlenül látni kell:

Madrid

Madrid kedvezõtlen fekvése és kevés látnivalója miatt nem annyira látogatott város, mint például Barcelona, de ha Spanyolországban járunk, mi azért ne hagyjuk ki a fõváros felkeresését!

Madrid leghíresebb látnivalója a Museo del Prado, a világ egyik legnagyobb szépmûvészeti múzeuma, ahol a 15 és 19. század közötti európai festészet remekmûvei találhatók, köztük, Goya és Velázquez festményei.

A múzeum mellett található a Real Jardin Botanico, ahol kipihentjük a múzeumlátogatás fáradalmait. Madridban van a világ legnagyobb bikaviadal arénája, a Plaza de Toros Monumental de las Ventas, ahol remek bikaviadalokat láthatunk.

Ha kevésbé véres összecsapást akarunk látni, menjünk el a Real Madrid vagy az Athletico Madrid meccsére. Ne hagyjuk ki vasárnap reggel az El Rastro piac felkeresését sem, ez ugyanis a világ legnagyobb bolhapiaca. A madridi éjszaka központja a Malasana negyed, azon belül is a Plaza del Dos de Mayo.

Barcelona

Az emberek nagy része, ha életében elõször jár Spanyolországban, Barcelonát mindenképpen felkeresi. A város annyi látnivalót tartogat, hogy több hetes itt tartózkodás is kevés ahhoz, hogy mindent megnézzünk. Semmiképpen ne hagyjuk ki a Picasso Múzeumot, Gaudi fantáziaországát, a Parc Güellt, a gótikus székesegyházat, a piacokat és az FC Barcelona Stadionját.

Toledo

Spanyolország leggyönyörûbb városa, a Tajo folyó feletti sziklán fekszik. Csodás galériák, templomok és kastélyok várják a látogatókat. Legjelentõsebb épülete az Alcázar és a székesegyház, melynek ablakait El Greco, Goya és Velázquez festette.

Granada építészetében a muzulmán uralomból származó emlékek a meghatározók.

Leghíresebb az Alhambra, amely egyszerûen lélegzetelállító, leírni is lehetetlenség.

Az Alcazaba az Alhambra erõdítménye, tornyaiból csodálatos kilátás nyílik a városra. A Generalife a szultánok nyári palotája volt, kertje meseszép. A városban még érdemes megnézni a Régészeti Múzeumot, az arab fürdõket, és a cigányok barlangját, a Sacromontét.

Baleár szigetek

A Baleár szigetek 4 szigetbõl áll: Mallorca, Menorca, Ibiza és Formentera.

A szigetcsoport gyönyörû tengerpartjairól és õrült bulijairól híres.

Kanári-szigetek, ahol a tavasz örök...

Az Afrika északnyugati partjainál fekvõ Kanári szigeteket a világ legfelkapottabb üdülõhelyei között emlegetik.

Nem is csoda, hiszen a Ráktérítõ közelében fekvõ héttagú szigetcsoport olyan "extrákkal" van felszerelve, amelyekhez még Ádám és Éva paradicsomában is csak felárral lehetett volna hozzájutni.

A Kanári szigetek - Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, Gomera, Hierro, és a körülöttük fekvõ, kisebb szigetek - Spanyolország autonóm tartománya, hivatalos nyelve a spanyol, általánosan használt pénzneme pedig a peseta.

A szigetcsoportnak két, egyenrangú fõvárosa - Las Palmas és Santa Cruz de Tenerife - is van, elõbbi Gran Canaria-n, utóbbi Tenerife szigetén található. A vulkanikus eredetû szigeteket az "Örök tavasz" szigeteiként szokás emlegetni.

Az elnevezés kivételesen nem az utazási irodák palimadár-csalogató prospektus-marketingjének a terméke, a klíma valóban ideális, télen-nyáron állandóan 20-25° C körüli a hőmérséklet.

Teneriffe

Teneriffe:

Tenerife a szigetcsoport legnagyobbja, amelyet a sziget középvonalában húzódó, Spanyolország legmagasabb hegysége a Teide oszt ketté. Így alakulhatott ki a helyi felfogás szerint is rendkívül elhatárolt déli (Tenerife Sur) és északi (Tenerife Nord) üdülőövezet.

Az északi part mérsékeltebb éghajlatú, gyakrabban felhős, de különleges növényekben és élővilágában gazdagabb. A déli partvonal mikroklímája különbözik az északitól, ez a melegebb és szárazabb vidék. Itt található a népszerű Playa de las Americas üdülőnegyed is.

Ez a régió az utóbbi évek során a fiatalok körében vált egyre népszerűbbé, mivel az üdülőhely hangulatát meghatározzák a szállodakomplexumok, apartmanházak, éttermek, üzletek diszkók és egyéb szórakozóhelyek.

Azonban Tenerife történelmi, építészeti érdekességekben és természeti szépségekben is gazdag.

Mallorca

Fuerteventura

Fuerteventura szigete 1658 négyzetkilométeres területével a Kanári szigetcsoport második legnagyobbika, a hozzátartozó kisebb vízből kiemelkedő területekkel együttvéve a legnagyobb szárazföldi területe a térségnek.

A szigetet hatalmas síkságok tagolják, amelyből a középvonalon emelkedik ki egy fennsík, amelynek bizonyos részei a sziget legmagasabb pontjai. A sziget domborzatát a vulkanikus eredete alakította ki. A sziget hat nagyobb lakott régióra osztható: La Oliva, Puerto del Rosario, Betancuria, Antigua, Tuineje és Paraja, a főváros Puerto del Rosario.

Lobos szigete a maga 5 négyzetkilométeres területével La Oliva tartományhoz tartozik. Ahogy az összes környező sziget felfedezésre több hipotézis létezik, nincs ez másképp Fuerteventura esetében sem, bizonyos régészeti leletek szerint feltételezhető, hogy a líbiai Berberek vetették meg itt először lábukat, ugyanakkor a bennszülöttek gyökereinek kutatásakor inkább az Észak-keleti Afrikai népek tűnnek valószínűnek.

Az első szigetlakók Betancuria völgyében hozták létre településeiket, ugyanitt alapították a Ferences rendi szerzetesek a San Buenaventura Apátságot. A sziget feudális terület volt a XV. És XIX. század között, ezt követően került spanyol fennhatóság alá a Kanári-szigetek tagjaként. A földművelésnek és állattenyésztésnek köszönhetően, amelyet minimális halászat kísért a lakosság inkább a sziget belsőbb területeire koncentrálódott, a partszakaszoknak tulajdonképpen nem volt jelentősége. Ennek ellenére a sziget természet adta kikötő úgymint Toston, Puerto de la Pena, Pozo Negro és Caleta de Fuste jelentős kereskedelmi tevékenységet bonyolított.

Ez később inkább áthelyeződött Gran Tarajal, Corralejo, Morro Jable és Puerto del Rosario kikötőibe, ez utóbbi az egyik legfontosabb elosztó központ a sziget mezőgazdasági és egyéb fölöslegeinek exportjában. A sziget középső területein a hagyományos, főleg mezőgazdaságra épülő települések modellje a mai napig -köszönhetően a kedvező természeti és időjárási adottságoknak- fellelhető.

A sziget lakóinak találmánya a "száraz növénytermesztés", mivel a sziget vízháztartása nem túl gazdag, kevés eső esik. Ennek eredményeképpen az évnek bizonyos időszakaiban gyűjtik az esővizet, hogy azt később öntözésre használhassák. A szigetlakók leleményességének köszönhetően az összegyűjtött esővizet, a sziget természetes forrásait és kedvező talaji adottságokat kihasználva ma már nem csak zöldségeket (pl. paradicsom), hanem a több gabonafélét is könnyedén megtermelik. A partvonal mellett főleg a sziget északi oldalán találunk településeket, legfőképpen az esővizet szállító csatornák mentén, amelyek kedvező feltételeket biztosítanak a földműveléshez, ugyanakkor kihasználva a halászati lehetőségeket, amely azonban soha nem töltött be jelentős szerepet a szigeten.

Ibiza

Ibiza

Ibiza a Baleári-szigetek harmadik legnagyobb tagja, a legnagyobb Mallorca, és a második legnagyobb Menorca után. Kb. 45 km hosszú, és 25 km széles, Területe 571 km2, ez nagyjából a Balaton felületének felel meg, 20 km2-rel kisebb a magyarországi tónál.

A sziget népessége kb. 110 ezer fő, amely a nyári hónapokban a többszörösére nő. Ibiza szigete leginkább legendás, és igen vad éjszakai élete miatt ismert, a sziget a fiatalok kedvencének számít.

Számos világhírű szórakozóhelyének köszönhetően a spanyol sziget a bulizás szimbólumává vált, a sziget a földkerekség party-fővárosának számít.

Ibiza példátlan toleranciájáról is ismert: elviselik itt a részeg fiatalokat, akik a legbotrányosabban viselkednek, a melegeket, a punkokat - mindenkit! Fontos információ a bulizást keresőknek, hogy június előtt, és szeptember után a szigetet járva az utazó szinte kivétel nélkül minden szórakozóhelyet zárva fog találni.

A legtöbb szórakozóhely a fővárosban, Eivissában, avagy ismertebb nevén Ibizában, annak környékén, pl. Playa d'en Bossán, és a nyugati Sant Antonio településen összpontosul

A sziget legtöbb szórakozóhelyén a dj-k általában a következő zenei stílusok lemezeit forgatják: House, Baleári House, Deep House, Progressive, és Trance.

A belépőjegyek 30-60 Eurótól kezdődnek, de a híresebb klubok nagyobb bulijaiért még ennél is többet elkérhetnek. Azonban az idelátogatók, és itt bulizók véleménye szerint megéri zsebbe nyúlni: az ibizai partyk életre szóló élményt nyújtanak. Interneten rendelve egyébként általában olcsóbbak a belépőjegyek, mint a klubok pénztáraiban.

Azonban Ibizát nem csak a bulizás miatt érdemes felkeresni. A csendesebb nyaralás keresők nyugodtabb, családbarát településeket is találhatnak a szigeten. Ibiza több, mint csak egy bulisziget: fantasztikus faunája és flórája miatt sokan Európa legszebb szigetének tartják.

Kulturális-történelmi emlékei, és természeti szépségei miatt az UNESCO Ibiza teljes területét az a Világörökség részévé nyilvánította. Ibizát gyakran hívják "Fehér szigetnek" a tengerpart fantasztikus homokja, jellegzetes, hófehérre festett középkori hangulatú házai, és szűk kis utcácskái miatt.

Ibizán járva érdemes megtekinteni az innen hajóval elérhető, döbbentesen szép, és romlatlan Formentera szigetét, amelyet Európa egyik utolsó paradicsomának tartanak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.