Oroszország akár munkát is adna

Moszkva segítene megvédeni a japánokat a sugárzástól

Az orosz elnök pénteken utalt arra, hogy a földrengés, szökőár és atomerőmű-baleset által sújtott japánok akár át is települhetnének és munkát is vállalhatnának Szibéria és az orosz Távol-Kelet ritkán lakott területein.

2011.03.19 08:25MTI

Dmitrij Medvegyev az orosz nemzetbiztonsági tanács ülésén közölte: Oroszország kész humanitárius segélyszállítmányokat, ökológusokat, orvosokat és más szakembereket küldeni Japánba, hogy segítsen megvédeni a lakosságot a radioaktív sugárzástól. Meg kell vizsgálni annak lehetőségét, hogy japán gyerekeket oroszországi szanatóriumokban helyezzenek el, vállalják a sérültek orvosi és pszichológiai ellátását - mondta az elnök.
   
Részletek kifejtése nélkül Medvegyev kijelentette: általában véve is el kell gondolkodni azon, hogy "szükség esetén - ha csak részlegesen is - használjuk szomszédaink munkaerejét, főleg Szibéria és a Távol-Kelet gyéren lakott körzeteiben".
   
A RIA Novosztyi orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint a javaslat, amely megvalósulása esetén jól képzett szakértők beáramlását jelentené, nemcsak mint humanitárius gesztus fontos; gyakorlatias elképzelés, amely erősítené Oroszország helyzetét a világgazdaságban.
   
"Ez egy társadalmilag nagyon hasznos javaslat, amely hatalmas előnyöket ígér Oroszországnak... A Távol-Kelet, Szibéria, az uráli térség egy része és az északi régió hatalmas kiterjedésű terület, nagyobb mint Európa, de a lehetségesnél sokkal kevesebb ember él itt" - mondta Jevgenyij Fjodorov, az állami duma gazdaság- és vállalkozás-politikai bizottságának elnöke.
   
A nemzetbiztonsági tanács ülésén Szergej Kirijenko, az orosz atomenergetikai ügynökség (Roszatom) vezetője úgy vélekedett, hogy a Fukusima-1 atomerőműben, ahol három reaktorblokkban robbanások történtek, egyben pedig tűz ütött ki, a helyzet súlyos és egyre inkább romlik; a japán szakértők lassítják, de sem megállítani, sem visszafordítani nem tudják a folyamatokat.
   
Kirijenko ugyanakkor leszögezte, hogy még a legrosszabb forgatókönyv megvalósulásának esetén sem éri radioaktív szennyeződés az orosz Távol-Keletet. A lakosság egészségét nem fenyegeti semmi, az egyetlen kockázatot az emberek pszichológiai állapota jelentheti, az, ha netán félelmükben jódtartalmú tablettákkal kezdik el tömni magukat és gyerekeiket - tette hozzá.
   
Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztériumának vezetője elmondta, hogy az utóbbi napokban 1936 orosz állampolgárt szállítottak haza Japánból, de további hatezren várnak a hazautazásra.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.