A szerb kormány után

A koszovói parlament is elfogadta a brüsszeli megállapodást

Az RTS szerb közszolgálati televízió tájékoztatása szerint a kabinet utasította az illetékes minisztériumokat, kormányhivatalokat és szervezeteket, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az egyezmény végrehajtásához.

2013.04.22 12:06MTI

A szerb kormány és a koszovói parlament is elfogadta hétfőn a kormányfői szinten parafált szerb-koszovói megállapodást - jelentette a belgrádi média.

Az RTS szerb közszolgálati televízió tájékoztatása szerint a kabinet utasította az illetékes minisztériumokat, kormányhivatalokat és szervezeteket, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az egyezmény végrehajtásához. A kormány döntése után a törvényhozásnak is szentesítenie kell a megállapodást, ami biztosra vezető, tekintettel a parlamenti erőviszonyokra és az ellenzéki Demokrata Párt támogatására. Ivica Dacic miniszterelnök tájékoztatta a szerződés jóváhagyásáról Catherine Ashtont, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, aki hónapokon át közvetített a belgrádi és pristinai vezetők közötti párbeszédben. A dokumentumot a múlt pénteken, tíz tárgyalási forduló után látta el kézjegyével Brüsszelben Dacic és Hashim Thaci koszovói miniszterelnök.

A Beta hírügynökség jelentése szerint hétfő reggel a koszovói parlament is nagy többséggel elfogadta a Belgrád és Pristina viszonyát, illetve a szerbek lakta Észak-Koszovó kusza jogi helyzetét rendező brüsszeli egyezményt. A parlamentben 85 képviselő támogatta a megállapodást, heten szavaztak ellene. Csak az Önrendelkezés nevű ultranacionalista mozgalom képviselői ellenezték a megállapodást, megpróbálták megzavarni a parlamenti vitát és megakadályozni a szavazást.

Az éjszakába nyúló parlamenti ülésen Hashim Thaci azt hangoztatta, hogy a megállapodás Koszovó és a térség jövőjét, békéjét és biztonságát szolgálja, szavatolja Koszovó szuverenitását, az alkotmány és a törvények érvényesítését az ország egész területén, illetve felszámolja a szerbek által működtetett párhuzamost intézményrendszert Észak-Koszovóban. Thaci leszögezte, hogy a 15 szakaszból álló egyezmény egyik pontja se kérdőjelezi meg az ország területi egységét.

Brüsszeli értesülések szerint Catherine Ashton, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője - konkrét dátum megjelölése nélkül - azt fogja javasolni hétfőn az uniós országok külügy-, illetve Európa-ügyi minisztereinek, hogy Szerbia kezdhesse meg az EU-csatlakozási tárgyalásokat, Koszovó pedig a társulási megállapodást célzó tárgyalásokat. Korábban olyan feltételezések láttak napvilágot, hogy amennyiben a szerb-koszovói egyeztetés sikerrel jár, akkor - az elvben már most is EU-tagjelöltnek számító - Szerbia idén júliusban megkezdheti a tényleges csatlakozási tárgyalásokat. A pénteken miniszterelnöki szinten parafált szerb-koszovói megállapodást mind Szerbiában, mind az albán többségű Koszovóban bírálta a nacionalista ellenzék. Az észak-koszovói szerbek politikai képviselői szintén elégedetlenek, Belgrád árulásáról beszélnek. A szerb kormány képviselői ugyanakkor azt hangsúlyozzák, hogy Szerbia a megállapodással - a vádakban foglalt állításokkal szemben - nem ismerte el a tőle 2008-ban elszakadt Koszovó állami önállóságát, viszont az észak-koszovói szerbek bizonyos autonómiajogokat kapnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.