Több al-Kaidás "pihent" az alagsorban

Titkos CIA-börtön Bukarestben

A román főváros északi részén, a belvárostól néhány percre működött az amerikai hírszerzés (CIA) titkos börtöne, amelyben a legfontosabb foglyokat őrizték.

2011.12.08 09:17MTI

A Bright Light (Ragyogó fény) kódnevű román kormányzati épület alagsorában őrizték az al-Kaida terrorszervezet több elfogott tagját, köztük Háled Sejk Mohammedet, a szeptember 11-i egyesült államokbeli merényletek értelmi szerzőjét, mielőtt Guantánamóra szállították őket - tudta meg az AP hírügynökség és az ARD német közszolgálati televízió. Utóbbi csütörtök este sugározza összeállítását a témáról.
   
A CIA romániai börtönének létezéséről számtalan hír szólt annak idején, ám a pontos helyét soha nem lehetett tudni. Ez a fogda is része volt annak a hálózatnak, amelyet a CIA tartott fenn és ellenőrzött külföldi országokban, így Lengyelországban, Litvániában és Thaiföldön. A fogdákat 2006 májusában bezárták, a CIA fogva tartási és vallatási programja 2009-ben lezárult.
   
A többi CIA-börtönnel ellentétben, amelyek eldugott vidéki helyen vagy - például Lengyelország esetében - egy katonai létesítményen belül működtek, a romániai nem holmi isten háta mögötti helyszínen volt. A szóban forgó épület jól látható helyen, néhány háztömbnyire egy forgalmas bukaresti főútvonaltól helyezkedik el, a közelében vasútvonal húzódik. Az épület eredeti funkciója szerint a bizalmas - többek között a NATO-ra és az Európai Unióra vonatkozó - információkat feldolgozó országos hivatalnak (ORNISS) ad otthont. A hivatal magas beosztású tisztviselője, Adrian Camarasan az ARD-nek nyilatkozva azt állította, hogy a foglyokat nem amerikai, hanem román személyzet őrizte.
   
A német hírügynökségnek nyilatkozva az ORNISS szóvivője délután cáfolta az AP és az ARD beszámolóját, "merő találgatásnak" minősítve az abban elhangzottakat. Mint közölte, a hivatal bukaresti épületét alapítása óta mindvégig és kizárólag saját tevékenységére használták. Az ORNISS (Oficiul Registrului National al Secretului de Stat) a NATO-val kapcsolatos információk védelmét szolgálja. Feladatkörébe tartozik olyan román tisztviselők és politikusok megbízhatóságának a megvizsgálása is, akik ezután hozzáférhetnek titkos információkhoz.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.