Futnak, cseleznek, gólt rúgnak

Nagy a brazil készülődés a Robotfoci vb-re

Hét brazil fanatikus informatikahallgató lázasan edz a hétfőn Ausztriában kezdődő Robotfoci Világbajnokságra: robotjaik védekező és támadó technikáját gyakorolják.

2009.06.28 16:45MTI

A robotok futnak, cseleznek, gólt rúgnak annak a mesterséges intelligenciának köszönhetően, amelyet nem csak a világ nagy számítástechnikai kutatóműhelyében, de Sao Paulo dél-brazíliai szövetségi állam Sao Bernado dos Campos városának FEI egyetemén is alkalmaznak.

A robotok műanyag gyepen játszanak golflabdával, mikro áramkörök segítségével készítik fel őket a versenyre. A hat fős csapat szombaton utazott Grazba, hogy részt vegyen a június 29-től július 5-ig tartó, negyven ország több mint 400 csapatának részvételével megrendezett Robotfoci vb-n. A FEI csapatának hat robot, hét informatika-hallgató és két professzor a tagja, de a magas utazási költségek miatt csak öt diák tart a „játékosokkal”.

A diákok az utolsó percekig dolgoztak a rendszer finomításán. Játékosaik számítástechnikai rendszer segítségével önállóan rúgják a labdát: a pályát nagyfelbontású kamerák pásztázzák és információkat küldenek a számítógépnek. A program elemzi a helyzetet, meghatározza a következő átadást, és rádiójelet küld az azt végrehajtó robotnak. Minden „játékos” 15 centiméter magas és a „lábára” szerelt szenzorokkal érzi a labdát. A kezdőcsapat öt „játékosból” áll, a hatodik a tartalék, ha valamelyik „sérülés” miatt kénytelen lenne kiállni a két, egyenként 10 perces félidőből álló mérkőzés alatt. Mindegyik robotnak megvan a maga feladata: csatár, hátvéd, középpályás vagy kapus.

A program képes kiszámítani a góllövés vagy az átadás erejét, a játékosok mozgási sebességét – magyarázta a 23 éves José Angelo Gurzoni. A FEI csapata háromszoros brazil bajnok a "nagyon kicsi" kategóriában, de most a nagyobb, szimplán "kicsi" kategóriában indul. A felkészüléshez az álmatlanul töltött órák mellett szükség volt pénzre és külföldi egyetemek segítségére is.

A diákok amerikai kutató központ által velük megosztott programok és mechanizmusok segítségével dolgoztak. A robotok "részben" vendégjátékosok, avagy idegenlégiósok: precíziós motorjaik Ausztriából származnak, nagy felbontású kameráik pedig német gyártmányúak. A beruházást az egyetem finanszírozta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.