Fontos feltérképeznünk a testünket

Hogyan készüljünk a síelésre?

Az egyik legnépszerűbb téli sport napjainkban a síelés. Aki csak teheti, az első hó leesését követően a havas lejtőket célozza meg léccel a lábán.

2011.01.10 11:00WEBbeteg

Bár rengeteg sérülésről lehet hallani e sport kapcsán, mégis csodálatos és egészséges időtöltés, hiszen tiszta levegőn, gyönyörű tájakon mozoghatunk.

Ezért lebeszélés helyett, inkább rábeszélnék mindenkit a sípályák alaposabb megismerésére, de csakis alapos felkészülést követően.

Mielőtt belevágnánk a lejtők meghódításába, érdemes átgondolni, vajon nem ártunk e többet szervezetünknek a síeléssel, mint amennyit használunk.

Érdemes feltérképezni már az utazás tervezése előtt a testünket és amennyiben szükséges, szakértőkhöz fordulni segítségért, hogy később zavartalanul élvezhessük a vakációnkat.

Ha nem egészséges a térd vagy csípő-ízülete, feltétlenül kérje ki sportorvos tanácsát.

A testsúly is fontos tényező és nem igazán esztétikai szempontra gondolunk.

Amennyiben lényegesen nagyobb, mint amennyit az erőnléte a mindennapokban könnyedén elvisel, érdemes elgondolkodni. Ha a 4. emeletre való feljutás is komoly gondot okoz, a sípályák meghódítása is nagy nehézségekbe fog ütközni.

Gyakrabban szenvednek síbalesetet a magyarok

A statisztikák szerint mi, magyarok sokkal több síbalesetet szenvedünk el, mint azok a szomszédjaink, akik rendszeresen járnak a hegyekben. Ennek a megállapításnak kézzelfogható és igen egyszerű magyarázata van.

Átlagosan csak pár napot töltünk a hegyekben és ennyi idő alatt akarunk minden lehetőséget kihasználni a megérkezés első pillanatától az elindulás utolsó percéig.

Azonban az utazás fáradalmai, az eddigi, megszokott környezettől eltérő klíma, ami a több ezer méteren lévő pályák lényegesen ritkább levegőjét jelenti, fokozott megterhelés a szervezet számára. Ennek tünetei leggyakrabban szédülésként, testrészek zsibbadásaként, valamint mozgászavarként jelentkezhetnek.

A fáradtság a figyelem és a koordináció romlásához vezet, jelentősen lelassulnak a reflexek, ezzel egyenes arányban nő a reakcióidő.

Síelés előtt érdemes az állóképességet fokozni Sokan nem gondolják, hogy egy-egy könnyebbnek tűnő sérüléssel is hetekig ki lehet maradni a munkából.

Akinek például elszakad a térdszalagja, négy hónapig nem mehet munkába, és egy évig nem sportolhat szinte semmit; csak a gyógytornásza által meghatározott feladatokat végezheti.

A síelésre való tudatos felkészüléssel nagyban lehet javítani a baleseti statisztikákon. A téli vakációt megelőző két hónapban mindenképpen szükséges a rendszeres mozgás, az általános állóképesség fokozása. Ideális esetben ez heti 2-3 alkalmat jelent, 1-1,5 óra időtartamú edzést.

A sízéshez elengedhetetlen képességek fejlesztése ráadásul az általános erőnléti szintet és a szervezet ellenálló képességét is növeli, így egészségmegőrző szerepe is van.

Figyelembe kell venni a saját edzettségi szintünket és ehhez mérten kell megállapítani majd fokozatosan növelni a terhelést és az intenzitást. Előedzésként bármilyen kardió jellegű sport tökéletes.

Milyen mozgásformát válasszunk előedzésként?

Kiváló a futás, a bringázás, az úszás, de a túrázás is megfelelő. Érdemes kipróbálni a spinning órákat is, valamint a futópad is hatékony segítséget nyújt a felkészülésben.

Ha utóbbit választjuk, akkor figyelembe kell venni a sípálya terepviszonyait és ennek megfelelően először lejtőn lefelé fussunk, majd a keringési – légzési rendszer helyreállása után jöhet a hegy fölfelé. 2-3 hét elteltével az alsótest izomzatának fokozott fejlesztése is helyet kap az edzésprogramban.

Különös tekintettel a comb és a farizmokra, hiszen ezek az izmok vesznek részt legintenzívebben a síelésben. Azonban a törzs izmait sem szabad elhanyagolni annak ellenére, hogy ezek az izomcsoportok nem látványosan vesznek részt a lejtők leküzdésében.

A leghatékonyabb gyakorlatok guggolás, páros lábbal szökellések jobbra és balra, a lábak emelése előre és hátra, valamint a felülés és a törzsemelés.

Vigyázzunk a hirtelen túlterhelésre, egy hosszantartó izomláz csak hátráltatja az edzést.

Ha fitneszteremben végezzük a felkészülést, nyugodtan kérjük az ott dolgozó teremedzők segítségét, szakszerű tanácsaik sokat számítanak a sérülések és a túlterhelés elkerülésében.

Ha otthon végezzük az edzéseket, akkora súlyokat használjunk, amivel 15-20 ismétlést biztonságosan végre tudunk hajtani.

Ha kellően odafigyelünk és időt szánunk az alapos felkészülésre, garantáltan élvezni fogjuk a hóval borított hegyoldalak lejtőinek meghódítását és hazaérkezve a különböző sérülések, rosszabb esetben gipsz helyett csak a szép élményeket felidéző fényképekkel fogunk büszkélkedni!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.