Ősi fürdőkultúrákat találunk ott

Tradicionális fürdőzés a távol-keleten

A távol-keleten ősi fürdőkultúrákat találunk. A fürdőzés Japánban vagy Koreában a mai napig egyfajta rituálé. A japánok lényegében ugyanúgy és ugyanott fürdőznek, ahogy évszázadokkal ezelőtt.

2010.10.08 18:00ma.hu

A fürdőbe járás

Dél-Koreában is a mindennapok része. Ám ők mai, modern életmódjukhoz igazították a fürdők szolgáltatásait.

Kínai fürdőtörténelem

Kínában mindig őselemként tekintettek a vízre. Már az i.e. 3. sz-ban kötelezővé tették a császári flottában szolgálóknak az úszókiképzést, ezt nem sokkal később a japánok is átvették.

A császári Kínában az előkelők rendszeresen fürödtek, mosták a hajukat. A rendszeres tisztálkodás lehetőségét a hivatalnoki rétegnek mint kiváltságot biztosították. De fürdőházak, közfürdők is működtek Kínában. Ezekben a hétköznapi embereknek is lehetőségük volt a tisztálkodásra.

Már ezer évvel ezelőtt!

Dél-Kínában különösen nagy kultusza volt a fürdőzésnek, férfiak és a nők együtt fürödtek. A hatalmas ország északi részén azonban ezt erkölcstelennek tartották. A fürdés természetesen Kínában is összekapcsolódott a rítusokkal.

Az élet legnagyobb történéseit mindig fürd(et)és kísérte: így a születést, a házasságot és a halált is. De fürdés előzte meg a császári audienciát, a vallási áldozatok bemutatását, a zarándoklatot is.

Azon a napon pedig, melyen Gautama Buddhává lett - a kolostorok fürdőit megnyitották a pórnép előtt.

Fürdőzés Japánban: mezítelenül a forró vízbe!

A tradicionális japán fürdőt onszennek nevezik, és csöppet sem hasonlít egy strandra. Sokkal több köze van a mi gyógyfürdőinkhez. Japánban nagy a vulkanikus aktivitás, így a természetben ősidők óta megtalálhatók a felszínre törő hévizek - akárcsak hazánkban.

Maga a szó: onszen egyébként hőforrást jelent, azokat a helyeket jelölték vele, ahol hévíz tört fel a föl alól. A japán fürdőkultúra több mint ezer évre tekint vissza. A legrégebbi onszent egyesek szerint már 1500 éve használják.

A korábban meghonosodott kis fürdőépületeket a mai napig előnyben részesítik. Bár a nagyvárosokban léteznek nagyobb fürdők is, ezek nemigen különböznek a mi fürdőinktől.

Ha tehát autentikus japán fürdőről beszélünk, az onszent kell szemügyre vennünk. Az onszen kizárólag természetes anyagokból: kőből és fából épül. Semmi csempe, a formák pedig a feng shui szabályai szerint többnyire lekerekítettek.

A vizen gyakran tavirózsák, a medence körül általában burjánzó növényzet. Olyan, mintha valóban a természetben fürdőznénk.

Százszámra találhatóak ilyen kis termálfürdők az országban!

Sokukhoz természetesen szálloda: pontosabban autentikus japán fogadó: rjókan is tartozik - vagyis így néz ki egy wellness hotel japán módra.

A legmenőbb rjókanokban a szobák erkélyén található egy-egy kis melegvízes medence, benne ejtőzve pedig az autentikus japán kertre nyílik kilátás.

A természetben érzik jól magukat

A vízhőmérséklet melegebb mint a hazai termálfürdőinkben, 40 fok feletti! Talán ezzel is a természetességre törekednek – hiszen a mi gyógyvízeink is jóval melegebben törnek a felszínre, ám a vizet 32-38 fokra visszahűtjük. Az onszen több különböző hőfokú medencéből áll, melyeken a fürdőzők szertartásszerűen haladnak végig.

A medencék kisebb épületekben, vagy a szabadban találhatók. A forróvízes fürdőzés Japánban a napi rutin része, és csaknem minden japán kedveli: munka után, esténként kezdik és késő éjszakáig tart.

A relaxálás, stresszoldás és a társadalmi érintkezés helyszíne is egyben, ahol eltűnnek a társadalmi különbségek, akár idegenek is szóba elegyednek egymással – dehát ez a Széchenyiben sincs másként.

Az onszent mezítelenül használják.

A XIX. századig férfiak-nők közösen, azóta külön-külön. Manapság újra kezdenek visszatérni a koedukált formához. A fürdőzésnek egyébként szigorú etikettje van: a fürdőépületbe csak mezítláb lehet belépni, a belépéshez kis törülköző jár, amit a szégyenlősebbek maguk elé tehetnek.

A medencébe merülés előtt mindenkinek tisztálkodni kell.

Korea – a fürdőbe járás rendszeres családi szórakozás Dél-Koreában furcsa mód közfürdőként, tisztálkodásra is használják a fürdőket. Szinte rituális alapossággal, mezítelenül tisztálkodnak az elszeparált női és férfi részlegben, egymás előtt ismeretlenül is.

Órákig mossák, sikálják magukat és gyermekeiket is.

Azután gyakran pakolásokat tesznek magukra. Úgy tűnik a mai napig imádják ezt a hagyományos fürdőzést.

A távol-keleti emberek sokkal inkább társas lények, mint az európaiak, egy közösség tagjainak érzik magukat – különösen egy olyan helyen, mint a fürdő.

A tradíció – akár a japán onszenekben – itt is felülírja a konvenciókat: az emberek közvetlenebbül viselkednek egymással és nincs különbség bankár és autógyári munkás között.

Koreában egy-egy városban rengeteg kisebb-nagyobb fürdőt találni, sokuk éjjel-nappal nyitva van. A dél-koreaiak rendszeresen járnak fürdőbe, családostul. Nemcsak fürdőt, de gőzt és szaunát is találunk bennük, a szaunákban bambusszal, faszénnel illatosítanak. Ami érdekes, hogy edzőtermet, tévészobát, számítógéptermet, a gyerekeknek képregény szobát is találunk a koreai fürdőkben. A családok hosszabb időt is eltöltenek a fürdőkben: mezítláb, helyben kapott egyen sortban-pólóban, matracokon pihenve tévéznek, piknikeznek a koedukált részeken.

A fürdőzés az éjszakába is elhúzódik, még gyermekes családoknál is. A fürdőzés időtöltés. Hetente ismétlődő program.

Ami nem mindennapi: még szállást is lehet kérni egy-egy éjszakára!

Átutazóknak, akik nem ragaszkodnak a kényelemhez, tökéletes.

Egy nagyobb hálóteremben vagy kisebb hálólyukban gyakran csak a földön egy matracon lehet eltölteni az éjszakát, egy minimális összegért.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.