Most zajlanak a humán próbák...

A szklerózis multiplex elleni új szer vírusfertőzések ellen is hat

A humán próbák zajlanak azzal a szklerózis multiplex elleni szerrel, mely úgy tűnik, bizonyos vírusfertőzések kezelésére is alkalmas lehet, beleértve a HIV-vírust is - közölték amerikai kutatók.

2008.08.16 12:00MTI

A humán próbák zajlanak azzal a szklerózis multiplex elleni szerrel, mely úgy tűnik, bizonyos vírusfertőzések kezelésére is alkalmas lehet, beleértve a HIV-vírust is - közölték amerikai kutatók.

Az FTY720 jelű, fingolimod elnevezésű szer kis adagja kísérleti egerekben három nap alatt eltűntetett egy agyhártyagyulladást okozó vírusfertőzést.

Az eredmény alapján feltételezhető, hogy a szer, mely vírusellenes immunválaszt váltott ki egerekben, embereknél is használható lehet olyan vírusokkal szemben, amelyek erőteljes, hosszan tartó fertőzést okoznak, mint a hepatitisz-C, vagy a HIV - véli John Altman kutatásvezető, az atlantai Emory Egyetem immunológusa.

A kutatók további vírusokon is tesztelik még a szert. Altman, akinek tanulmánya a Nature című tudományos folyóiratban jelent meg, óvatos optimizmussal nyilatkozott arról, hogy a szer embereknél hatásos lehet bizonyos krónikus vírusfertőzések ellen.

A szer alapvetően immunszupresszáns, a szervezet idegen anyagokra adott természetes immunválaszát nyomja el.

Ez a tulajdonsága teszi alkalmassá a szklerózis multiplex kezelésére, amely az emberi testben zajló autoimmun folyamat. Az FTY720 - egyebek mellett - csapdába ejti az immunrendszer fertőzések ellen harcoló "katonáit", a fehérvérsejteket a nyirokcsomókban - mondta Altman.

Vírusfertőzésnél az immunválasz a nyirokcsomókból indul, egyes vírusok nagy számban szaporodnak a nyirokcsomókban. Ilyen az emberi immunhiány vírusa (HIV) is. A kutatók az egérkísérletek során egy krónikus fertőzést okozó egérvírussal szemben tesztelték a szert.

A szert gyártó Novartis - tervei szerint - 2009 végén nyújtja be az FTY720 engedélyezési kérelmét a szklerózis multiplex kezelésére az illetékes európai uniós hatóságnak - közölte Valerie Tate, a vállalat szóvivője.

Altman elmondta, hogy kutatásukat nem a gyógyszergyártó cég támogatta, hanem az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) állt mögötte.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.