Ismerjük a szájhigiéné minden lépését?

Biztos, hogy jól mossa a fogát?

Gyakorlatilag nincs olyan fogászati probléma, amit ne lenne könnyebb megelőzni, mint kezelni. Mégis van, aki nem ismeri a hatékony fogápolás lépéseit és a megfelelő fogvédelem eszközeit.

2013.10.03 17:31ma.hu

Alig használunk fogkefét

Becslések alapján mi, magyarok a szükséges 4 helyett évente csak 1 fogkefét használunk el. Ezek után nem meglepő az az állítás, hogy a helyes fogmosás lépéseivel sem vagyunk tisztában.

A célszerű, hatékony fogmosást, az egyes mozdulatokat könnyen elsajátíthatjuk plakkfestés segítségével. A plakk a fogakon és a fogak közt képződő lepedék, mely még gondos fogápolás mellett is kialakulhat, s így hozzájárulhat a fogkő megjelenéséhez, a fog szuvasodásához, és ínygyulladást is okozhat. A plakk színe gyakran a fogak színével megegyező, fehéres árnyalatú, ezért lehet hasznos a plakkfestés.

A festést közvetlenül fogmosás után kell végezni, egy speciális, színes oldattal, amelyet az összes fogfelszínre fel kell kenni. A festék csak a lepedéket és fogkövet festi meg, eltérő mértékben, tehát a még friss lepedéket világosabb színűre, a régebbit pedig sötétebbre festi.

Sokan felnőttként sem vagyunk tisztában a helyes fogtisztítás lépéseivel, így a páciensek többsége meglepődik a plakkfestés eredményén – magyarázza dr. Záborszky András, az Oxygen Medical fogszakorvosa. – A látható lerakódásokat ezután fogkefe segítségével távolítjuk el, így megfigyelhetjük, hogy mely területeket kell ezután az otthoni fogápolás során különös gonddal kezelnünk. A dentálhigiénikusok által tartott szájápolási oktatás során megtanítjuk a fogselyem és fogköztisztító használatát is.

Ne csak a fájdalom miatt menjünk fogorvoshoz

Fotó: freedigitalphotos.net

Az otthoni fogápolás mellett fogaink megóvása érdekében fél évenként akkor is javasolt fogorvosunkat felkeresnünk, ha semmilyen panaszunk nincsen. A fogászati állapotfelmérés segítségével még idejében észrevehetjük a kisebb szuvasodásokat. A kezdődő, így ekkor még viszonylag kevesebb fogkő eltávolításával és a szájhigiéné ellenőrzésével megelőzhetjük az ínygyulladás és a fogágybetegségek kialakulását.

Az állapotfelmérés során a fogorvos a fogak mellett a szájüreget is ellenőrzi, így – különösen dohányosok esetében – idejében felfedezhetőek a daganatos elváltozások is. A panorámaröntgen és a legmodernebb 3D CT segítségével nem csak a fogak, de az őket körülvevő fog, az állkapocsízület és az arcüreg állapotáról is képet kaphatunk, így a szájvizsgálat során esetleg rejtve maradt elváltozások, krónikus gyulladások is felfedhetővé válnak.

Előzze meg a szuvasodást: barázdazárás felnőtteknek is

A fogak egyenetlen felszínén lévő barázdák nagy veszélyt jelentenek fogszuvasodás szempontjából. Az őrlőfogak rágófelszíni barázdáinak réseibe a fogkefe szálai gyakran már nem érnek el, így ezen a részen könnyen alakulhat ki fogszuvasodás. A barázdazárás során ezeket a vékony réseket töltik fel folyékony tömőanyaggal, így megelőzhető, hogy a nehezen tisztítható barázdák elszuvasodjanak.

Ez az eljárás elsősorban gyermekeknek ajánlott, főként az elsőként előbújó nagyőrlőfogaknál. Ugyanakkor felnőtteknél is beválhat ez a megoldás, különösen ha a fogszuvasodásnak komoly rizikója van, ha fogszabályozó kezelés alatt állnak, illetve bizonyos általános betegségek esetén.

A fogak egészségének és tartós meglétének kulcsa tehát a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres szakorvosi ellenőrzés.

(Cikkünk elkészültében az oxygenmedical.hu segített.)

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.