Egyre veszélyesebb módokhoz

Egyre több fiatal nyúl a drogokhoz

Egyre több fiatal nyúl a kábítószerekhez és riasztó tény, hogy egyre többen választják a tudatmódosítás mind veszélyesebb módjait.

2013.05.26 00:29MTI

A jelenség mögött társadalmi gondok valóságos kis tárháza húzódik meg és nem csupán magyar, hanem az egész euroatlanti kultúrát érintő kérdések rengetegéről van szó - mondta el Gerevich József pszichiáter, addiktológusaz MTI-nek. 

Sajátos tendencia, hogy sok fiatal halmozza az egészségkárosító "élvezeteket," az alkohol mellett szipuzik, az italt gyógyszerrel keveri, és rendszeresen vénásan lövi magát, ami eleve fokozott fertőzésveszéllyel jár.
 
Új divat például - főként a tinédzserek körében -, hogy az illető gumióvszert dug fel az orrába és a száján át húzza ki. E mutatvány nem más, mint egy kellemetlen érzéssel járó, rosszul megválasztott adrenalinnövelő, igen veszélyes bátorságpróba, ami akár tragédiával is végződhet. 

Viszont pozitívumként könyvelhető el, hogy egyúttal a 20-40 év közötti korosztályon belül az egészségtudatosan élők aránya is növekszik. Akik egyáltalán nem isznak alkoholt, az étrendet a kalóriatáblázatra ügyelve választják meg és a testmozgás része a mindennapjaiknak. 

"Mára a fiatalok többségének szemében a dohányzás is ciki lett, nem trendi a haverok előtt cigire rágyújtással villogni." 

A negatív tendenciák erősödésének okai - a pszichiáter szerint - az általános értékrend zavaraiban és a morális válságban keresendőek. Közép-Európában az emberek csaknem 40 százaléka nem házasságban él. "Márpedig a korszakunkra jellemző, a gyors társadalmi változásokat kísérő egzisztenciális bizonytalanság, a munkanélküliség réme miatt sokan perspektíva nélkül sodródnak és ebben a kuszaságban éppen a családi összetartás jelenthetné a fogódzót." 

Csakhogy a család mint intézmény leértékelődött. A megházasodott felek közül is sokan eleve éretlenek a felelősségteljes közös életre és a rendszerváltás veszteseiként lecsúszva, maguk is labilisak. Így pedig nem képesek gyereküknek követendő szülői mintául szolgálni. 

A differenciálatlan személyiségként "félbemaradt" fiatal pedig - jellemző módon - éppen elbizonytalanodása következtében gyakorta szinte görcsösen kapaszkodik például az anyjába, a normálisnál nagyobb mértékben függ a szülőtől. Ha ilyen-olyan okok miatt a családjától mégsem kap megfelelő érzelmi támaszt - mert például marakodás köti le a váló félben lévő apa és anya figyelmét - a hiányzó szeretet pótlásáért nyúlhat a droghoz, válhat függővé. A drogra rákapott embernek sokszor önértékelési zavarokkal is meg kell küzdenie. 

"Ilyen elfuserált önbizalom erősítő próbálkozás lehet például az említett, óvszer az orron be, a szájon ki, bűvészkedés."

Az egészséges önbecsülés hiánya egyébként is szinte valamennyi deviáns viselkedés mögött fellelhető - húzza alá a szakember. A személyiségnek ez a deficitje nálunk különösen szembeötlő például különféle nemzetközi konferenciákon, ahol az idegen nyelvet jól beszélő magyarok sem mernek felszólalni. 

Közrejátszhat az önértékelés hiányaiban a még mindig uralkodó poroszos oktatási rendszer is, amelyben a pedagógus a tekintélyre helyezi a hangsúlyt, a parancs végrehajtására nevel, ami ellene hat az önálló egyéniség kialakulásának.
 
Valamiféle helytelen szemlélet következtében az iskolában és a munkahelyen a dicséretet is szűkmarkúan osztogatják, az efféle megerősítés hiánya észrevétlenül is állandósítja a bizonytalanság érzetét. "Ráadásul a magyar társadalom nem elég gyerekcentrikus, például a fiatalokról szóló döntéseknél a családban és a hivatalokban egyaránt rendszerint lényegében meg sem hallgatják a leginkább érintettek óhajait." A drogok további terjedésének megakadályozása össztársadalmi feladat - hívja fel rá a figyelmet a szakember.
 
"A megelőzéshez tartozik többek közt az oktatási rendszer további korszerűsítése, ezen belül a szociotechnikai laboratóriumok számának növelése. Olyan kis csoportokban rendszeresen szervezett feladatokról van szó, ahol a fiatalok szerepjátékokon fejleszthetik ki magukban a bonyolult élethelyzetekben a helyes döntés képességét." Szükség lenne a médiában a pozitív hírek arányának növelése és a mintául szolgáló, szórakoztatva nevelő TV-sorozatok indítására. 

"A pozitív gondolkodás képessége önmagában segíthet ellenállni a kábítószerek csábításának" - emelte ki Gerevich József.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.