Nem jelzi semmi, hogy hagyják abba az evést

Elhízunk, ha az üzenet a szervezet "torkán akad"

Egereknél olyan génmutációt azonosítottak amerikai kutatók, amely jelenlétében a szervezet "hagyd abba az evést" üzenete gátolt állapotban van.

2012.03.19 12:56MTI

A felfedezést a a BBC hírportálja közölte. A Georgetown-i Egyetem munkatársainak eredménye arra utal, hogy a génmódosulatot hordozó egereknél sérült az agy étvágyhormonokra adott válaszreakciója.

Az elhízással már több gént kapcsolatba hoztak, ezek közül az egyik a most alaposabban vizsgált, BDNF jelű gén. A kísérletekben olyan génmódosított egerekkel dolgoztak, amelyeknél a BDNF jelű gén mutáns változata volt jelen.

Kiderült, hogy ezek az egerek a normál állatoknál akár 80 százalékkal több táplálékot vesznek magukhoz. Étkezés közben és után az inzulin és a leptin hormonok jelzik az agynak, hogy a test nem igényel több ételt, így leállítják a további evést.

A mutáns egerekben azonban a vérben lévő hormonok nem továbbították ezt az üzenetet a rágcsálók agyának megfelelő területéhez.

"Ha probléma van a BDNF jelű génnel, akkor a neuronok nem tudnak egymással beszélgetni, és a leptin és inzulin szignálok hatástalanok maradnak, így az étvágy nem módosul"
- magyarázta Baoji Xu, a kutatók egyike.

Mint hozzátette, a felfedezés új stratégiákat nyithat meg abban, hogy miként támogatható a testsúly feletti agyi kontroll.

A tanulmányt a Nature Medicine című tudományos folyóiratban ismertették részletesen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.