"A kommunizmus súlyos öröksége"

Kurier: Sokakat vonzanak a jobboldali-nacionalista csoportok Magyarországon

Jobboldali előrenyomulás címmel közölt cikket a Kurier osztrák lap pénteki számában a magyarországi radikális jobboldalról.

2008.10.24 11:45MTI

Jobboldali előrenyomulás címmel közölt cikket a Kurier osztrák lap pénteki számában a magyarországi radikális jobboldalról.

Az írás felvezetőjében azt emelte ki, hogy a jobboldali-nacionalista csoportok sokakat vonzanak Magyarországon, aminek egyik oka a kommunizmus súlyos öröksége.

Mondanivalóját az ötvenhatos évfordulós eseményekhez kötve a lap megjegyezte: Gyurcsány Ferenc kormányfőnek az évforduló előtt elhangzott, nyugalomra intő szavai mögött nem csupán az a félelem bújt meg, hogy a bőrfejűek és a hozzájuk csapódó, irány nélküli fiatalok esetleges randalírozása újabb kárt okozhat az ország arculatának, hanem az is, hogy mindenfajta békétlenség forintmilliárdokba is kerülhet a pénzügyi válság sújtotta országnak.

A lap véleménye szerint a radikális jobboldalnak szóló biztatás sehol sem nyilvánul meg olyan nyíltan, mint Magyarországon. Nincs abban semmi szégyen, ha valaki antiszemita jelmondatokat hangoztat vagy szélsőjobboldalinak nevezi magát.

Hogy a reformok elleni tüntetéseken a piros-fehér Árpád-sávos zászlókat lengető bőrfejűek oldalán háziasszonyok és nyugdíjasok is megjelennek, elsősorban az értelmiséget tölti el riadalommal.

A Kurier kitért arra, hogy a Magyar Gárda félkatonai szervezet sötétszínű egyenruháján szintén láthatók azok az Árpád-jelképek, amelyeket a fasiszta nyilaskeresztesek, a nácik fegyvertársai viseltek, miközben százezreket küldtek a megsemmisítő táborokba.

A szélsőjobboldal ellenségképét ma ismét a zsidók alkotják, de odatartoznak a homoszexuálisok és a volt kommunisták is.

Az osztrák újság megszólaltatta Ungváry Krisztián történészt, aki úgy vélekedett, hogy a kommunista diktatúra negyven éve után a szélsőségesség csak a jobboldalon juthat kifejeződésre.

Ehhez még hozzájön, hogy Magyarországon a rendszerváltozás rendben zajlott le, aminek következtében sokan úgy érzik, hogy valójában semmi sem változott meg, hiszen egyébként is a régi erők vannak kormányon.

Gyakran hallani az elveszett magyar királyság utáni sóvárgást - említi meg a lap, hozzátéve, hogy a Nagy-Magyarországgal kapcsolatos retorika gyűlöletet szít a szomszédos államok ellen.

Megfigyelők szerint azonban az ellenzéket is felelősség terheli a radikálisok önbizalmának növekedéséért, amennyiben politikailag integrálta és ezáltal szalonképessé tette őket. Az elhatárolódás ritka.

A Kurier idézte Ungváryt, aki azt mondta, hogy a Fidesz "két nyelven beszél". Az írás végezetül felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági bajok táptalajul szolgálhatnak a további radikalizálódásnak - ám legjobb esetben esélyt kínálnak arra, hogy a kormány kiálljon a reformok mellett.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.