Lázár ezért tett ajánlatot

Így reagált a Miniszterelnökség...

A Miniszterelnökséget meglepte a felzúdulás, ezért közleményben válaszolt az új szlovák és román határmenti programok irányítási rendszerével kapcsolatos kérdésekre.

2014.05.15 11:16ma.hu

A Miniszterelnökség hivatalos közleménye szerint a román és szlovák határmenti együttműködési programok új irányítási rendszerét "nem kisstílű presztízsharc színtereként" kezelik, hanem egy "eredményesebb forráslehívás megalapozásaként" tekintenek a kérdésre.

Azért adtak ki nyilatkozatot, mert számukra „érthetetlen, korábban nem tapasztalt érdeklődést mutat a sajtó” a határmenti programok irányításának átalakítása iránt. A felzúdulás azért is meglepő számukra, mert úgy vélik, az elmúlt évek eredménytelensége senkit nem zavart. „Félő, hogy a vészharangok kongatói jelen esetben saját egzisztenciájukat és nem a haza üdvét féltik ekkora lelkesedéssel. Csak 2007 óta mintegy 127 milliárd forint fejlesztési forrást égettek el eredmények nélkül a feladattal megbízott állami szereplők. Most az a kérdés, hogy tovább engedjük folyni mindazt, ami az elmúlt hét évben történt, vagy új alapokra helyezzük szomszédjainkkal az együttműködést. Ez nem egy kisstílű presztízsharc a szlovákokkal és a románokkal, hanem a felismert problémákkal való őszinte szembenézés, és azok megoldása” – írják a kommünikében.

A Miniszterelnökség egyébként öt hónapja vette át a határmenti programok kezelését és kezdte meg a 2014-2020 közötti időszak előkészítését, a következő célkitűzésekkel: „A programok sikere a résztvevő államok érdekeinek közös megértésétől és a kizárólag öncélt szolgáló, csak az intézményrendszeri pozíciókhoz ragaszkodó korábbi álláspont feladásától függ. Valós párbeszédre van szükség akár Románia, akár Szlovákia irányába annak érdekében, hogy kimozdítsuk a holtpontról ezeket a programokat. Az eddigi tárgyalások során azt tapasztaltuk, hogy úgy a román, mint a szlovák féllel konstruktív együttműködést sikerül kialakítanunk. A határmenti térségek valós fejlődése olyan érdeke Magyarországnak, amelyhez nem hasonlítható, hogy a végrehajtó szervezet Pozsonyban, Bukarestben vagy Budapesten működik.

Lázár János államtitkár pedig azért ajánlotta fel a román és a szlovák félnek egyaránt a végrehajtó intézményrendszer vezetését, mert az elmúlt évek kudarca bizonyítékként szolgált számára, hogy a két szomszédunkkal való szoros együttműködés nélkül nem lehet sikereket elérni.

"Meggyőződésünk, hogy a programok sikere a ciklus elején megkötendő szakmai-tartalmi megállapodásoktól függ, nem pedig attól, hogy a közösen támogatott projekteket honnan ellenőrzik. A következő időszakban arról akarunk érdemi párbeszédet folytatni, hogy a határ két oldalán mely utakat újítsuk fel, vagy milyen együttműködést alakítsunk ki a térségben működő vállalkozások között. Szakmai alapokon nyugvó, a közös érdekeket előtérbe toló együttműködés kell, amely mindhárom nemzet javát szolgálja" – zárta kommunikációját a Miniszterelnökség.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.