Vélemény

V. László-ügy: Legfelsőbb szinteken

A V. László-ügy kapcsán világosan látszik, milyen szintekre ért Magyarországon a korrupció és a maffia. Persze politikusaink ma már óvatosabbak, és nem fotózzák magukat gengszterekkel, mint a kilencvenes években, de a kapcsolatok ugyanúgy megvannak. Vagy elhiszi bárki, hogy V. László politikusok tudta nélkül irányíthatta hálózatát, adhatott utasítást rendőröknek? Ugyan.

2012.07.08 09:23sabater - ma.hu

Körülbelül negyven szórakozóhelyet üzemeltetett, és ki tudja, mennyi legális és illegális dolgot csinált V. László üzletember, akinél letartóztatása idején jóval több pénzt találtak, mint amennyi törvényesen lehetett volna nála. Az ügy azóta egyre szövevényesebb lett, eljutott a rendőrségi szintre is a vizsgálat, állítólag egyenruhások feletteseik parancsára őrizték V. László szórakozóhelyeit. Nem nehéz elhinni: mindez igaz és nem éppen törvényes, ha pedig így van, akkor egészen egyszerűen megállapíthatjuk, hogy élő és gyümölcsöző kapcsolat volt (és van) az alvilág, illetve a rendőrség között. Ami minden, csak nem megnyugtató.

Hogy mégsem kapjuk fel igazán a fejünket az ilyen hírekre, annak oka, hogy erről mindenki pontosan tudott eddig is. Mindenki tisztában van azzal, hogy Magyarországon a rendőr megvehető, a politikus korrupt, hogy a maffia, a rendfenntartók és az állami vezetők a kívánatos macska-egér viszony helyett egészen másféle kapcsolatban állnak egymással. Hogy mást ne mondjunk, Pintér Sándor a belügyminiszter, a magyar politikai életben pedig bizonyos bűnöző-közeli oligarchák olyan befolyással bírnak, mintha legalábbis fejlesztési miniszterek lennének.

Mindezt a helyzetet szisztematikus munkával lehetne felszámolni, de a legkomolyabb probléma, hogy akik ezt a munkát el tudnák végezni, azok többségében ellenérdekeltek a dolgok megváltoztatásában. Magyarul: akinek csurran-cseppen, vagy éppen ömlik a korrupciós pénzekből, az nem fog mindent megtenni az átláthatóságért és a bűnözők rács mögé juttatásáért. Ezért lenne szükség a nemzetközi szervezetek megerősítésére és a civilek komolyabb bevonására, valódi pártközi egyeztetésekre, de főképp az előbbire. A külföldi hatóság ugyanis magasról tesz arra, milyen érzékeny magyar politikai érdekeket sért. Ezért vizsgálódik az Európai Bizottság csalás elleni hivatala, az OLAF a Közgépnél a magyar rendőrség helyet.

Magyarország évente száz-, de könnyen lehet, hogy ezermilliárdokat veszít a korrupción. Korrupció persze sokféle van: az önkormányzati képviselők megkenésétől a "személyre szabott" pályázatokon át a doktoroknak adott hálapénzig változatos fajtáival találkozhatunk a mindennapi életben. Kiirtani teljesen sosem lehet, amíg érdekek irányítják a világot, de csökkenteni igen. Elsődleges fontosságú lenne a politikai és rendőrségi korrupció felszámolása, ugyanis ha azok a szervek válnak bűnözővé, akiknek a bűn ellen küzdenie kéne, az nemcsak a morálra hat rosszul, de reménytelenné is teszi a helyzetet.

A politikai korrupció felszámolásának eszköze a nemzetközi szervezetek erősítése mellett az összeférhetetlenségi szabályok szigorítása - és akár tetszik, akár nem - az, hogy több legális pénzt kapnak a pártok működésre, kampányra. Amíg ezt nem látjuk be, addig marad ez a helyzet, és továbbra is milliárdokat öntünk ki az ablakon. A V. László-ügy tanulsága, hogy csak az bukik meg, aki valakinek a lábára lép ebben az országban, még akkor is, ha a fél rendőrség tudja róla, hogy alvilági figura. Na ezen kellene változtatni: kezdhetnénk mondjuk a korrupttá vált képviselőkkel, őket ugyanis, szemben a V. László-féle alakokkal, le lehet szavazni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.