Átalakulhat a Kossuth tér

A kormánynak költöznie kell

A parlament hétfői döntése értelmében 2014. május 31-ig át kell alakítani a budapesti Kossuth Lajos teret, amely így visszakaphatja 1944 előtti "képzőművészeti arculatát", a kormánynak pedig ugyaneddig az időpontig ki kell költöznie az Országház épületéből.

2011.07.11 17:14MTI

Az ezt rögzítő országgyűlési határozati javaslatot 253 igen, 92 nem szavazattal és egy tartózkodás mellett fogadta el a Ház.
   
Lázár János, a Fidesz és Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője, valamint a fideszes Balsai István és L. Simon László javaslata szerint a parlament arra kéri fel a kormányt, hogy a "Magyarország alkotmányos főterének szerepét betöltő" Kossuth Lajos tér méltó kialakítása érdekében a házelnökkel és az Országgyűlés Hivatalával együttműködve kezdje meg és 2014. május 31-ig bonyolítsa le a tér teljes rekonstrukcióját.
   
Ennek nyomán a Kossuth Lajos tér teljes területe a magyar állam tulajdonaként az Országgyűlés Hivatalának vagyonkezelésébe kerül majd. Lehetővé válhat a kormányzati szervek működésével összefüggésben a térre érkező gépjárművek felszín alatti parkolása, illetve a parkoló állami üzemeltetése; növekedhet a tér parkfelülete; megoldódhat az Országház megtekintésére érkező látogatók méltó fogadása; és nyitottabb lehet az Országház.

Továbbá az 1956-os sortűz áldozatai emlékének megörökítése és a téren jelenleg álló képzőművészeti alkotások méltó elhelyezése mellett visszaállítható a tér "képzőművészeti arculatának" 1944 előtti állapota - sorolják az előterjesztők a várható eredményeket.
   
Ezen felül az Országgyűlés felkéri a kormányt arra, hogy a 2014. május 31-i határidőig gondoskodjon a végrehajtó hatalom szerveinek a törvényhozás épületén kívüli elhelyezéséről, s az Országházat teljes egészében adja át az Országgyűlésnek. A kormányköltözésről szólva Lázár János hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: véleménye szerint a kabinetnek a Parlamentből történő kiköltöztetése akkor valósul meg, ha az államnak lesz rá pénze.

Amíg e forrás nem áll rendelkezésre, addig ez egy szándék - tette hozzá, rámutatva, hogy jelenleg nincs a magyar állam abban a helyzetben, hogy több tízmilliárd forintot költsön a költözködésre. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az Országház valóban nem kormányzati épületnek épült, hanem a törvényhozás házának, vagyis előbb-utóbb minden más funkciónak ki kell onnan költöznie, "de erre csak akkor költünk, amikor már egyébként annyi a pénz, hogy nem tudunk vele mit kezdeni".

Az előterjesztésről történő szavazás előtt a képviselők név szerinti szavazáson - 39 igen és 307 nem szavazattal - elutasították a Jobbik azon módosító indítványát, amely belefoglalta volna a javaslatba az Országház északi végénél lévő Károlyi Mihály-szobor és a Szabadság téri szovjet emlékmű mielőbbi eltávolítását.
   
Az elfogadott határozat a közzétételének napján lép hatályba.
   
A kormánypárti képviselők javaslatuk indoklásában kifejtik: az Országház nem csupán a népszuverenitás legfőbb képviselőjének, a törvényhozó hatalomnak a székhelye, de az alaptörvény rendelkezése szerint a "Magyarország alkotmányos állami folytonosságát és a nemzet egységét" megtestesítő Szent Korona őrzési helye is, amely közjogi funkciói mellett turisztikai célpont is, s több százezer érdeklődőt vonz bel- és külföldről egyaránt.
   
Az Országház előtti Kossuth Lajos tér maga is visel közjogi funkciókat - a magyar állam "főtere", illetve a gyülekezési jog állampolgári gyakorlásának kiemelt színtere -, és osztozik az Országgyűlés épületének turisztikai szerepében - hívják fel a figyelmet, hozzátéve, hogy e "funkciókeveredésből" fakadó elvárásoknak jelen állapotában sem a tér, sem az Országház nem képes a XXI. századnak megfelelő színvonalon eleget tenni.
   
A kormány költözésére utalva hangsúlyozzák, hogy nem halasztható tovább annak a "kommunista államfelfogás maradványának tekinthető kényszertársbérletnek" a felmondása, amely nem csupán akadályozza a törvényhozás működését és az Országház nyitottabbá tételét, de szimbolikájában is ellentmond a törvényhozó és a végrehajtó hatalom elkülönült működésének.
   
Az indítvány egyik előterjesztője, Balsai István korábban azt mondta, javaslatuk célja a Parlament régi méltóságának visszaállítása. Mint fogalmazott, a Kossuth tér egy "nagy sétatérré" alakulhat. Balsai István azt nem tudta megmondani, hova költözhet a kabinet. A kormány költözéséről szóló határozati javaslatra Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője korábban úgy reagált: a kabinet megvárja, hogy milyen döntést hoz az Országgyűlés, azt tanulmányozza majd, és a szükséges választ meg fogja adni a parlamentnek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.