Leszerződött a bankokkal az MNB

Balog: a hitelezésnek már nincs akadálya

"Az MNB a tegnapi nap folyamán aláírta a végleges szerződést a kereskedelmi bankokkal a kis- és középvállalkozások (kkv) hitelezését szolgáló, 750 milliárd forintra növelt hitelkeretről, így elhárultak az akadályok a hitelezés útjából."

2013.05.30 14:16MTI

Óvatos becslés szerint a program 0,2-0,5 százalékponttal járulhat hozzá a GDP emelkedéséhez a 2014-es év végéig - ismételte meg Balog Ádám, a jegybank alelnöke. 

Közlése szerint a sok érdeklődő miatt emelték meg a keretet: a bankok a korábban meghirdetett hitelkeretet 2,5 szeresen túljegyezték. A hitelintézetek 90-95 százaléka megkapta az igényelt hitelösszeget - tette hozzá Balog Ádám. 

A jegybank alelnöke szerint azzal, hogy Magyarország kikerül a túlzottdeficit-eljárásból, számos akadály elhárul a magyar gazdaság fejlődése elől. Megemlítette, hogy az elmúlt negyedévben fokozatosan javult az ország kockázati megítélése, mindez azt erősíti, hogy "jó irányba indulnak a dolgok". 

Balog Ádám a foglalkoztatás növelése, a gazdaság fejlesztése szempontjából kiemelkedő fontosságúnak nevezete a kkv-szektort. Miután a bankok ezt a területet kevésbé, vagy alig hitelezték, az MNB-nek szerepet kell vállalnia a megsegítésükben, ezért hirdették meg a növekedési hitelprogramot - ismertette az alelnök. 

Megismételte: a kereskedelmi bankok 0 százalékkal kapják a forrást, amit 2,5 százalékos kamattal adhatnak tovább a kkv-knak. A 750 milliárd forintból forinthitelezésre 425 milliárdot, míg a devizahitelek kiváltására 325 milliárd forintot fordíthatnak. 

Az MNB folyamatosan nyomon követi a hitelek kihelyezését és felhasználását - fűzte hozzá a jegybank alelnöke. Csizmadia Norbert, az MNB ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy "új gazdasági selyemút" van kialakulóban Európa és Dél-Kelet-Ázsia között, amiben az innovatív megoldásoknak lesz jelentős szerepe.

Az Európai Unió a következő költségvetési ciklusában, 2014-2020 között, a korábbiaktól eltérően nem elsősorban ágazatokat, hanem komplex regionális fejlesztési programokat fog finanszírozni. Ezek közül fejlesztési prioritásként kiemelte a több tudományterületre épülő élettudományokat, a bionikát, a nanotechnológiát. 

Debrecent ilyen szempontból példaértékűnek nevezte az MNB ügyvezető igazgatója, ahol a komplex városfejlesztés, az egészségipar, az orvosi műszergyártás, a logisztika, a gyógyszeripar, valamint az agrár- és élelmiszeripar fejlesztésére épül, az egyetem innovatív kutatásaira alapozva. 

Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Debreceni Egyetem aulájában megtartott fórumon ismertette: az MNB élénkítő hitelcsomagjának meghirdetése óta 20 százalékkal nőtt meg a beruházási szándék a kkv-szektorban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.