A sértett egy romaszervezeti tisztségviselő

Kamerát törtek a Magyar Gárda-ellenes nyíregyházi demonstráción és Trianon-emlékezésen

Kisebb incidens történt az egy időben tartott Magyar Gárda- ellenes demonstráción és a Trianon-megemlékezésen vasárnap Nyíregyházán, ahol a Nemzeti Őrsereg négy tagja összetörte az egyik romaszervezeti tisztségviselő videokameráját - A Jobbik szabolcsi elnöke szerint nem bántották a roma vezetőt, ő ejtette el a kameráját.

2008.06.08 17:35MTI

Kisebb incidens történt az egy időben tartott Magyar Gárda- ellenes demonstráción és a Trianon-megemlékezésen vasárnap Nyíregyházán, ahol a Nemzeti Őrsereg négy tagja összetörte az egyik romaszervezeti tisztségviselő videokameráját.

A Jobbik szabolcsi elnöke szerint nem bántották a roma vezetőt, ő ejtette el a kameráját. A rendőrség rongálás vétsége miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást az ügyben.

A Hátrányos Helyzetű Emberekért Alapítvány elnöke, Pongó Ernő a nyíregyházi I. világháborús emlékműnél felvételeket akart készíteni a Jobbik Magyarország Mozgalom, a Magyar Gárda és a szabolcsi Nemzeti Őrsereg által szervezett, a trianoni békekötésre emlékező rendezvény résztvevőiről, amikor az őrsereg tagjai ebben megakadályozták, s tönkretették a kameráját.

A helyszínt biztosító rendőrök gyorsan közbeléptek, a történtekről jegyzőkönyvet vettek fel, az ügy hétfőn a helyi kapitányságon folytatódik, ahol meghallgatják a feljelentett őrsereg tagjait. Pongó Ernő az újságíróknak elmondta: az őrsereg négy tagja szidalmazta, amit ő is viszonzott, majd meg akarták ütni, de elhajolt, így a kezében lévő kameráját találták el, az az aszfaltra esve összetört.

Gyüre Csaba, a Jobbik Magyarországért Mozgalom Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének elnöke az incidensről az MTI-nek azt mondta, hogy a roma alapítvány vezetője "provokálta a rendezvény biztosítását végző Nemzeti Őrsereg tagjait, akik ennek ellenére nem bántották, nem nyúltak hozzá, ő ejtette rá a videokameráját az egység tagjaira, még az is feltételezhető, hogy szándékosan".

A Magyar Gárda-ellenes nyíregyházi demonstrációt a helyi, 2002-ben alakult, "a fegyveres testületek és a társadalom közötti kommunikáció erősítését" szolgáló Soldier Vitéz Klub Egyesület és a Zsutindo Drom Roma Alapítvány rendezte. Mintegy százan gyűltek össze, nyolcvan méternyire a tér másik részén tartott Trianon-megemlékezéstől.

A gárda és a még hivatalosan be nem jegyzett, de működő Nemzeti Őrsereg tevékenysége ellen tiltakozók táblákat emeltek a magasba, amelyeken az volt olvasható: "Trianon nekünk is fájó, de ne a gárda képviselje", "Nem kérünk a gárdisták védelméből", "Nem félünk", "Elég a fasizmusból".

A rendező szervezetek képviseletében Komjáthy Attila és Kalderás Ferenc beszédeikben arra hívták fel a figyelmet, hogy - mint mondták - újjáéled a fajgyűlölet. Kalderás Ferenc úgy fogalmazott: "Ne különböztessenek meg bennünket, ne állítsák, hogy bűnözők vagyunk, s ne masírozzanak a házunk előtt félelmet keltve".

A Trianon-megemlékezés több mint 300 résztvevője előtt beszédet mondó Vona Gábor, a Jobbik elnöke a gárdaellenes demonstrációról azt mondta: "...söpredéknek, csőcseléknek való dolog a nemzet sorstragédiájára emlékezéssel egy időben tüntetni". Kijelentette: "a következő választáson a Jobbik bekerül a parlamentbe és az első dolga lesz törvény alkotásával június 4-ét, Trianon napját, nemzeti emléknappá nyilvánítani".
A gárdaellenes demonstráción, amikor a tiltakozó beszédek elhangzása után cigány zenés és táncos műsor kezdődött, mintegy tíz civil ruhás fiatal indult meg, hogy "csendre bírják a mulatókat".

A rendezvények biztosítását ellátó rendőrök helyszíni parancsnoka azonban - némi vita után - megállította őket. A rendőrségi vezető azt mondta a fiataloknak, hogy "a rendőrség mindkét tábor szervezőinek felajánlotta, hogy időpontban térjenek ki egymás elől, de erre nem voltak hajlandók, így el kell tűrniük, ha netán zavarnák egymást".

A Trianon-megemlékezésen gyászszalagos nemzeti színű lobogóval a vállán részt vett a Fidesz egyik helyi önkormányzati képviselője, Tirpák György, aki szavalt is, majd koszorút helyezett el az I. világháborús emlékműnél.

A nyíregyházi önkormányzatot vezető MSZP-SZDSZ-függetlenek-koalíció nevében Lengyel Károly független helyi képviselő vasárnap este közleményt juttatott el az MTI nyíregyházi szerkesztőségéhez, amelyben kiemelték: Tirpák György fideszes képviselő, aki részt vett a Jobbik, a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg rendezvényén, "nem a helyhatóság közgyűlésének hivatalos álláspontját képviselte".

A közgyűlés többsége - a helyi cigány kisebbségi önkormányzat kérésére - még tavasszal hozott határozatában elhatárolódott a gárda és az őrsereg minden tevékenységétől.

"Az önkormányzat ennek megfelelően a gárdaellenes demonstráción képviseltette magát, éppen Lengyel Károly személyében, aki fel is szólalt a rendezvényen" - állt a dokumentumban.

Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője közleményben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a nyíregyházi kapitányság rongálás miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást a rendezvényen történt rendzavarás ügyében.

Hozzátette: a nyomozás során vizsgálják a helyszínen készült videofelvételeket, köztük az összetört kameráét is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.