Koronavírus-járvány

Itt a kalkulátor, amivel kiszámolhatjuk a törlesztési moratórium alatt felhalmozódó kamatot

Törlesztési (fizetési) moratórium biztosított 2020. március 19-től minden vállalati és lakossági hitel szerződésre 2020. december 31-ig. Na de nincs ez ingyen.

2020.03.31 14:09ma.hu

A Bank360.hu készítette el az első kalkulátort, amivel néhány másodperc alatt kiderül, hogy mennyivel nyúlik meg a futamidő és mennyivel változik a hitelünk visszafizetendő összege a moratórium miatt.

Nagy segítség a bajba került hiteleseknek a koronavírus-járvány miatti átmeneti törlesztési hitelmoratórium, aminek elsődleges célja, hogy a veszélyhelyzet idejére fizetési könnyítést adjon a hitelfelvevőknek és ezt az összeget a mindennapi szükségleteikre fordíthassák. A moratórium lényege,  hogy 2020. március 19. és december 31. között az adósoknak nem kell megfizetniük a törlesztőrészleteiket.

Az így összegyűlt nem megfizetett kamatokat az adósok 2021. január 1. után fogják egyenlő részletekben megfizetni oly módon, hogy a törlesztőrészletük nem fog változni a moratórium előtti összeghez képest, hanem a futamidő fog növekedni. A hosszabb futamidő miatt viszont a kamatfizetési kötelezettség növekedni fog. A Bank360.hu kalkulátorával itt könnyedén kiszámolhatjuk, hogy meddig és mennyivel kell az eredeti szerződéshez képest tovább és többet fizetni most, ha szüneteltetjük az év végéig a kölcsönünk törlesztését.

A kalkulátor megmutatja, hogy mennyi kamat gyűlik fel a szünet alatt, és ez végül milyen hosszú futamidő alatt oszlik el úgy, hogy ne emelkedjen a törlesztőrészlet az eredetihez képest. Ehhez csak meg kell adnunk, hogy melyik banknál milyen típusú hitelt vettünk fel, mekkora a fennálló tőketartozásunk, a hátralevő futamidő és a hitel kamata. A folyamat rövid, az adatok ismeretében kevesebb mint egy perc alatt kiszámolhatjuk az új futamidőt és a teljes visszafizetendő összeget.

Lássunk egy példát!

A szakportál annak is utánajárt, hogy mit jelent a moratórium például egy 3 millió forintos személyi kölcsön fizetésénél, illetve egy 10 millió forintos jelzáloghitel és egy 99 millió forintos vállalati hitel esetében, amennyiben azok annuitás szerint ütemezett hitelek. A példakalkulációban látható számok azt feltételezik, hogy az ügyfél törlesztésének felfüggesztése 2020. március 19-én megkezdődött (ekkor indult a moratórium) és az annuitás számítás ütemezése évente 12 egyenlő részletben történik.

A kalkulációban vegyünk figyelembe a pénz időértékét is, azaz a moratórium kérése esetén a törlesztőrészletek összegét már 2020-ban fel tudjuk használni, de a futamidő hosszabbítása okán keletkezett plusz kamatokat majd csak az elkövetkezendő években kell megfizetni.

Most akkor mi legyen?

A fentiek alapján tehát érdemes időt szánni arra, hogy döntsünk a moratóriumról. Ha kérni akarjuk, akkor nincsen teendőnk, mert a rendelet szerint a bankok ezt automatikusan, kérés nélkül beállítják. Ha úgy döntünk, hogy mégis fizetjük a kölcsönt, azaz nem kérjük, akkor azt jeleznünk kell a bankoknak, amit mindenhol megtehetünk telefonon vagy netbankon keresztül, de azonnal jelezhetünk a kalkuláció után is a Bank360.hu-n keresztül. Az alábbi szempontok segíthetnek még a döntésben:

Kérjük a moratóriumot, HA:
- anyagi problémák merültek fel vagy merülhetnek fel december 31-ig, mert fizetés nélküli szabadságra küldtek vagy elveszítettük a munkánkat,  mindenképpen érdemes élnünk a moratóriummal, hiszen addig sem fáj a fejünk a törlesztőrészletek miatt. Így nem kerül fel a hitelünk a nem teljesítő hitelek közé, mi pedig nem szerepelünk a KHR negatív adóslistáján, ami egyébként évekre elvághatna minket a hitelfelvételtől.
- valami olyan célra tudjuk befektetni a moratórium alatt nem fizetett összegeket, amivel kompenzálni tudjuk a jövőbeni plusz kamatok összegét.
- még nem tudjuk, hogy képesek leszünk-e fizetni a törlesztőrészletünket a jövőben, akkor éljünk a moratórium lehetőségével, de tegyük félre minden hónapban a moratóriumnak megfelelő összeget. Ha pénzügyi nehézségeink adódnak akkor lesz hova nyúlni, ha pedig sikerül megtakarítanunk a törlesztőrészleteket, akkor annak összegével elő is törleszthetjük hitelünket, így elkerüljük a moratórium utáni futamidő hosszabbítást.

Lemondhatjuk a moratóriumot, HA:
- nem okoz gondot a járvány idején a törlesztőrészlet fizetése, folytassuk a törlesztést, hiszen így nem drágul meg a hitelünk és nem kell hosszabb ideig  fizetnünk a kölcsönt az eredeti futamidőhöz képest.

Fontos, hogy amennyiben szeretnénk folytatni a törlesztést, mindenképpen jeleznünk kell ezt a banknak telefonon vagy a netbankon keresztül, de akár a Bank360.hu kalkulátorán keresztül is néhány kattintással.

Ne aggódjunk: ha kértük a törlesztés folytatását, de végül mégis anyagi problémáink adódnak, az év végéig bármikor újra kérhetjük a törlesztés szüneteltetését.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.