Késik az első lengyel atomerőmű

Lengyelország szakít az atomerőművét előkészítő ausztrál céggel

Késik az első lengyel atomerőmű megépítését előkészítő beruházás, a lengyel fél - több millió eurónyi veszteség mellett - felmondta a beruházással kapcsolatos terepmunkákat végző WorleyParsons (WP) ausztrál tervező céggel kötött szerződését.

2015.01.08 02:30MTI

A lengyel kormány által a beruházás előkészítésével megbízott PGE EJ1 társaság - amely a döntően állami részesedésű Lengyel Energetikai Csoport (PGE) tulajdona - azzal indokolta meg a szerződés megbontását, hogy a kivitelező "notóriusan nem vette figyelembe a kidolgozott tanulmányokhoz fűződő lengyel észrevételeket".

A WP viszont úgy nyilatkozott a lapnak, hogy ő maga mondta fel a szerződést a lengyel fél részéről tapasztalt "professzionalizmus-hiány, a hiányzó szervezeti struktúrák és eljárások" miatt.

A Rzeczpospolita értesülései szerint Lengyelország a bruttó 311 millió zloty (72 millió euró) értékű szerződés felbontásával több millió eurónyi veszteséget szenved, ráadásul a várható jogi viták miatt a cég által eddig feldolgozott tervek hozzáférhetetlenek lehetnek.

A PGE EJ1 elnöke, Jacek Cichosz a lapnak azt mondta, hogy az első reaktor megépítése a szerződésbontás miatt csak néhány hónappal csúszik, szakértők viszont ennél komolyabb késéstől tartanak.

A lap arra is rámutat, hogy az ausztrál céget a lengyel belbiztonsági hivatal (ABW) figyelmeztetése ellenére szerződtették. Az ABW kifogásolta a WP intenzív orosz üzleti kapcsolatait.

A lengyel kormány 2014 elején fogadta el a nemzeti atomenergia-programot, amelyben jogi keretet teremtett két, egyenként 3 ezer megawatt teljesítményű atomerőmű megépítéséhez. A PGE EJ1 és a WP közötti szerződés az első atomerőmű első blokkjának megépítéséhez kapcsolódott, amely az eredeti tervek szerint 2019-ben kezdődne, 2024 végére kerülne üzemkész állapotba, költségeit 40-60 milliárd zlotyra (9,5-14,3 milliárd euró) becsülik. Lengyelországnak jelenleg nincs atomerőműve, energiájának 91 százalékát változatlanul szénből nyeri, de ennek a részesedését csökkenteni szeretné energiatermelésében.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.