Negatív következmények

Leminősítés: nem kavar hatalmas vihart a bóvli?

A befektetési ajánlású magyar adósosztályzat immár két hitelminősítő által bejelentett megvonásának várható technikai következményei "negatívak lesznek, de nem hatalmas mértékben" - jósolták csütörtöki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

2011.12.22 17:15MTI

Citybeli szakértők szerint továbbra is jelentős esélye van a megállapodásnak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val, annál is inkább, mivel a Standard & Poor's által bejelentett osztályzatrontás is erősíti a piac részéről már megnyilvánuló nyomást annak érdekében, hogy a kormány gondoljon át néhány gazdaságpolitikai lépést.

A Standard & Poor's hitelminősítő szerda este Londonban bejelentette, hogy az addigi "BBB mínusz/A-3"-ról egy fokozattal "BB plusz/B"-re - vagyis immár befektetésre nem ajánlott szintre - módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó térségi közgazdászai csütörtök hajnali értékelésükben azt valószínűsítették, hogy a Standard & Poor's lépése nyomán előállt helyzetben a magyar eurókötvények esetleg kikerülhetnek a befektetési ajánlású adósságokra szakosodott indexekből, ami potenciálisan bizonyos mértékű kényszereladásokhoz vezethet.

A Barclays Capital londoni elemzői "iránymutatásként" közölték, hogy a ház BarCap US IG Credit indexét követő alapok hozzávetőleg 2500 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelnek - a névben az IG (Investment Grade) utal arra, hogy befektetési ajánlású adósságokra szakosodott indexről van szó -, és mivel Magyarország súlya ebben az indexben 0,2 százalék, ez "elvileg" néhány milliárd dollárnyi kötvény potenciális kényszereladását jelentheti befektetési ajánlású papírokat tartó intézményi kötvénybirtokosok részéről.

Reálisan megítélve azonban e befektetők kezén valójában ennél kevesebb magyar kötvény is lehet, mivel elképzelhető, hogy Magyarország alacsony súlya miatt a vásárlók egy része már kiszállt ezekből a pozíciókból - fejtegették a Barclays Capital londoni elemzői.

A ház közgazdászai a helyi piacon forgó magyar kormánykötvények esetében "elhanyagolható" technikai hatást jósoltak csütörtöki előrejelzésükben, mivel megítélésük szerint ezek a kötvények kevés, hitelminősítői besorolásokat iránymutatásként követő portfolió-beáramlást vonzottak. A Barclays Capital szerint ezért valószínűtlen, hogy két - vagy akár három - befektetési szint alatti hitelminősítői osztályzat kötvényeladásokhoz vezetne a magyar állampapírokat tartó külföldi befektetők részéről, hacsak "a minősítési döntésekből a befektetők nem tudnak meg valami teljesen újat a magyarországi alapmutatókról".

A Barclays Capital szerint a leminősítés "konstruktívabb párbeszédre" késztetheti Magyarországot az IMF-fel és az EU-val, és felgyorsíthatja a tárgyalásokat. A ház londoni elemzői szerint ugyanakkor megvan annak a kockázata is, hogy a magyar kormány esetleg megpróbál külső pénzügyi támogatás nélkül boldogulni, további, "nem szokványos" gazdaságpolitikai intézkedésekhez folyamodva, és/vagy a hivatalos devizatartalékokból merítve.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzői is azt jósolták csütörtöki kommentárjukban, hogy az S&P döntése nem okozza a magyar kormánykötvények jelentősebb kényszereladását még a befektetési kategóriájú adósságokra szakosodott kötvénybirtokosok részéről sem, mivel Magyarország egy teljes évig volt a befektetői ajánlású osztályzati sáv alsó szélén, és a befektetőknek volt idejük kiigazítani portfolióikat.

A GS szerint azonban még egy leminősítés már növelné a nyomást Magyarország alulsúlyozására, és ez érintené a forintot és a helyi piaci hozamokat is, ami viszont még inkább kamatemelésre ösztönözné az MNB-t a tőkemenekítés megakadályozása végett.

A ház elemzői közölték: továbbra is arra számítanak, hogy a kötvénypiacra, a forintra és az MNB devizatartalékaira nehezedő nyomást érzékelve a kormány el fogja fogadni egy nagy és hiteles IMF/EU-finanszírozási megállapodás szükségességét.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci közgazdászai csütörtöki helyzetértékelésükben közölték: fenntartják azt az alapeseti előrejelzésüket, hogy Magyarország januárban újból tárgyalóasztalhoz ül az IMF-fel és az EU-val.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.