Emberi lény a Marson?

Megfejtették a marslakó titkát

Az elmúlt napokban a nemzetközi médiát bejárta a Marson üldögélő ember híre. Egészen pontosan a Spirit marsjáró által készített felvételen látható, ember alakú képződmény keltette fel a marsi élet iránt érdeklődők figyelmét. A NASA szakértőinek nyilatkozata szerint csak egy különleges sziklaformáról van szó.

2008.01.31 14:51National Geographic

Az élet nyomai utáni kutatás a Marson, és a megtalálni vélt "nyomok" újra és újra lázba hozzák a szakmabelieket és az ufológusokat egyaránt. Míg a kutatók körében az élet legfeljebb a marsi kőzetben (egykor) előforduló baktériumok formájában képzelhető el, a laikusok emberekre, vagy legalábbis hozzánk hasonlító lényekre szeretnének bukkanni. 

A mondás, miszerint addig festi az ördögöt a falra, amíg megjelenik, úgy tűnik jelen esetben beigazolódott: pár napja ugyanis egy "emberalakot" fedeztek fel a NASA Spirit nevű marsjárója által készített felvételen.


A sok (vicces és félkomoly) találgatás után a NASA szakemberei is megszólaltak: az „emberalak” nem más, mint egy különös formájú, pár centiméteres szikla. Az emberalak csak a fantázia szüleménye, hasonlóan ahhoz, amikor különböző alakzatokat látunk egy-egy felhőben vagy olajfoltban. Ez a pszichológiai jelenség az ún. pareidolia. Oka a figyelemelterelődés, de amennyiben nem kóros esetről van szó, az ember agya korrigálja a látottakat, és figyelmen kívül hagyja a képzelt képet.

Ráadásul a most előkerült felvételen látható, ember alakú szikla nem is a marsi életre utalna, hanem inkább a földire, hiszen még nem is tudjuk pontosan, milyen formában lehet jelen az élet a vörös bolygón.

A mostani „szenzáció” nem újszerű jelenség. Már korábban is rábukkantak „élet nyomaira” a Marson: a Viking 1 szonda 1976. július 25-én egy emberi arcra hasonlító sziklaalakzatot megörökítő felvételt küldött a szomszédos bolygóról. A jelenség kapcsán az ufológusok élénk képzeletével ellentétben a NASA kutatói rámutattak, hogy az arcon látható szem, száj és orr a szikla formájának és a fény-árnyékhatásnak köszönhetően rajzolódott ki. A területről azóta háromdimenziós felvétel is készült.


A másik példa a „mosolygó kráter”. Mint arról a National Geographic Online is beszámolt, miután 2006 márciusában a MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) Mars-körüli pályára állt a földi irányító központba küldött első felvételén egy „mosolygó krátert” örökített meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.