Paleontológia

A valaha volt legidősebb gyíkembriókat fedezték fel

Az eddig előkerült legidősebb gyíkembriókat fedezték fel megkövesedett tojásokban a grenoble-i Európai Szinkrotronsugárzásu Központ (ESRF) kutatói, a leletről a Plos One szabad hozzáférésű tudományos folyóiratban jelent meg tanulmány.

2015.07.17 16:00MTI

Az apró, 1 eurós pénzérme nagyságú tojások 125 millió évesek, a fosszílizálódott leleteket még 2003-ban tárták fel Thaiföldön - olvasható a PhysOrg hírportálon.

Héjuk kemény volt, így sokáig a paleontológusok azt feltételezték, hogy apró ragadozó dinoszauruszok, vagy kezdetleges madarak tojásairól van szó. Egy nemzetközi kutatócsoport az Európai Szinkronsugárzási Központban vizsgálta meg a leleteket, az ESRF nagyfelbontású ultrafényes röntgenforrásainak segítségével ugyanis a legapróbb részletekig megismerhető a tojáshéj szerkezete és az embriók csontvázának jellegzetességei.

Mint kiderült, a tojások egy addig ismeretlen, hosszú, keskeny koponyájú, hegyes pofájú gyíkfajta embrióit rejtették, amelyeket a szakemberek a lábatlan-alakúak (anguimorpha) alrendágába sorolták.

"Meglepetést jelentett a kemény tojáshéj, ami nem jellemző a gyíkokra. Eddigi ismereteink szerint csupán a gyíkok egyik alrendje, a gekkófélék raknak kemény héjú tojásokat" - emelték ki közleményben a tudósok.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.