MERS

Oltóanyag kifejlesztését segítheti a koronavírus mesterséges mutációja

Spanyol kutatók létrehozták a halálos betegséget okozó MERS-koronavírus mutációját, amelynek segítségével elkészülhet egy biztonságos és hatékony oltóanyag is.

2013.09.11 16:22MTI
Fotó: MTI

Az rMERS-CoV-E-nek elnevezett mutáns vírus ugyan megfertőzi a sejtet, ám nincs meg az a képessége, hogy más szövetekre továbbterjedjen és betegséget okozzon - olvasható az amerikai mBio online szaklapban.

"A vakcina a szervezetbe fecskendezve csak kis számú sejtben fog osztódni, hogy elég ellenanyag termelődjön, amely a megfertőzött test védelmét kialakítja. Még azok az emberek sem kapják el, akik a legközelebbi kapcsolatban állnak a fertőzöttel" - írta keddi közleményében Luis Enjuanes, a tanulmány társszerzője, a Madridi Autonóm Egyetem kutatója.

Munkájuk során a kutatók létrehozták MERS vírus genomjának, vagyis teljes örökítőanyagának egy fertőző klónját, majd a szintetizált víruskromoszómát beillesztették egy bakteriális mesterséges kromoszómába, ami lehetővé tette számukra, hogy számos gén mutációját létrehozzák. Így tudták tanulmányozni, mennyire képesek a létrejött mutációk fertőzni, osztódni és terjedni laboratóriumban tenyésztett emberi sejtekben.

Azt fedezték fel, hogy a vírust körülvevő fehérjeburkon végzett változtatás ugyan lehetővé tette, hogy a kórokozó reprodukálja genetikai anyagát, ám meggátolta, hogy a vírus a szomszédos sejtekre átterjedjen vagy megfertőzze őket.

Amikor a mutáns vírust oltóanyagként beadják egy személynek, az nem fogja előállítani a hibás vírus számára a fehérjeburkot, a vírus tehát el fog pusztulni, miután létrejött az az ellenanyag, amellyel a védekező rendszer legyőzi a MERS-fertőzést - írták a kutatók.

A tudósok szerint a módosított vírus "nagyon ígéretes" kiindulási alapja egy oltóanyagnak, ám figyelmeztettek, hogy a klinikai tesztekig még sok munka vár rájuk.

Az elsősorban az Arab-félszigeten fertőző MERS-koronavírust, azaz a közel-keleti légúti megbetegedés (Middle-East Respiratory Syndrome, MERS) kórokozóját 2012 szeptemberében azonosították. Azóta 114 fertőzést jelentettek az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO), közülük 54 ember halálát okozta a vírus. Hatásos gyógymódja jelenleg nincs.

Múlt héten amerikai kutatók arról számoltak be, hogy rhesus makákókon végzett kísérletek során két engedélyezett gyógyszer kombinációjával sikeresen állították meg a MERS terjedését, ami szintén ígéretes kiindulópont lehet a további kutatásokhoz.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.