CSúcstámadás

A Mount Everest csúcsáról üzent az olimpiára készülő magyar csapatnak Neszmélyi Emil

A nemzetközi expedíció egyetlen magyar résztvevője május 20-án jutott fel a hegymászók által jóval veszélyesebbnek ítélt északi útvonalon a világ legmagasabb csúcsára.

2016.06.07 18:10MTI
Wikipedia

A riói olimpiára készülő magyar csapatnak a Mount Everest csúcsáról üzent és zászlót is elhelyezett ott Neszmélyi Emil ügyvéd, hegymászó, aki első magyarként északról, Tibet felől jutott fel a Himalája 8848 méteres csúcsára.

Neszmélyi Emil, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) Etikai és Jogi Bizottságának tagja, a Sportjus főtitkára, a nemzetközi expedíció egyetlen magyar résztvevője május 20-án jutott fel a hegymászók által jóval veszélyesebbnek ítélt északi útvonalon a világ legmagasabb csúcsára.

Neszmélyi Emil a MOB székházában tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón elmondta, hogy asztmája miatt a mászáskor 7200 métertől oxigénpalackot kellett használnia. Összesen 27 órát mászott és mindössze 20 percet töltött a csúcson az expedíció csapatával. A szigorú expedíciós menetterv miatt öt perce jutott arra, hogy hét zászlót helyezzen el a Mount Everesten, többek között a riói olimpiára készülő magyar csapatnak szóló üzenetet is.

Beszámolója szerint élete legnagyobb fizikai kihívását jelentette a lefelé mászás, közben egy kisebb baleset is érte. A könnyebben mászható szakaszhoz érve, kicsit megkönnyebbülten, 20 óra mászás után vette észre, hogy nem működik az oxigénpalackja.

Mint felidézte, tudtam, hogy onnantól nagyon lassan kell mennie, hat-hét lépéseként le kellett állnia, ezért inkább háttal ereszkedett tovább 7100 méterig, ahol egy hegyi vezetőtől kapott használt palackot, amellyel lejutott az 1-es táborig.

Elmondta, hogy az expedíció ötlete három éve fogalmazódott meg benne. Többek között azért is választotta az északi útvonalat, mert ezen a szakaszon magyar mászót még nem regisztráltak a hivatalos nyilvántartás szerint. Két évig egyedül készült az expedícióra, később Ács Zoltán hegymászó irányítása mellett "olimpikonszintű fizikai erőlétre tett szert".

Ács Zoltán hegymászó hangsúlyozta: az északi útvonal egy gerincen fut végig. A szakasz előnye, hogy nincsenek lavinák, viszont nagyon erős szél fúj, ezért akkor lehet a legjobban megmászni, mikor jön a monszun és a szélirány megfordul, akkor van egy-két szélcsendes nap.


Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.