Foglalkozni kell az utánpótlással

Kétszázmilliós állami támogatás a Nemzeti Kézilabda Akadémiának

A kormány 200 millió forinttal támogatta a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémiát (NEKA).

2012.12.18 11:51MTI

A politikus hozzátette, a kormány bátorít és támogat minden elképzelést, célkitűzést, amely az utánpótlásbázist szélesíti, ezért november 15-én aláírták a szerződést, s az összeg átutalása is megtörtént már. "Csak azok az országok tudnak versenyképesek maradni a világ kézilabdázásában, amelyek koncepcionálisan foglalkoznak az utánpótlással" - fogalmazott Mocsai Lajos, a magyar férfi válogatott szövetségi kapitánya, a NEKA főigazgatója. 

Hozzátette, a módszerek különbözőek, a hazai rendszer alapjait kollégáival együtt dolgozta ki még a Testnevelési Egyetemen, de némi szomorúsággal tapasztalta, hogy külföldön hamarabb valósultak meg a Magyarországról átvett, vagy nagyon hasonló intézkedések. Azt mondta, a NEKA-ban nemcsak a sportpályafutásra, hanem a civil életre is felkészítik a hallgatókat, így cél, hogy az intézményből kikerülők legalább két idegen nyelvet beszéljenek, és egy szakmát is kitanuljanak. 

A NEKA otthona az egykori MÁV-üdülő, középiskolai bázisa pedig a Mathiász János Szakközépiskola, de a közeljövőben Siófoktól Fonyódig tervezik növelni a beiskolázás palettáját. Az akadémiára szabad jelentkezés során, felvételi eljárás után lehet bekerülni. A NEKA funkcióinak ismertetése során elhangzott, hogy bázist akarnak teremtetni az utánpótlás számára. 

Az akadémia mindemellett a tervek szerint a játékos-, edző- és játékvezető-képzés központja is lesz, valamint azt várják, hogy a 2016-os olimpia után mutatkozzon meg a tudatos utánpótlás-nevelés és képzés eredménye. Az intézmény első középiskolai tanéve 30 fiú és 30 lány beiskolázásával jövő szeptemberben kezdődik, és várja minden olyan, a kézilabdázáshoz magában tehetséget érző magyarországi és határon túli fiatal jelentkezését, aki középiskolás tanulmányait a sportágra koncentrálva, egyúttal jó körülmények között, modern tudást adó intézményben szeretné folytatni. 

Mocsai Lajoson kívül olyan kiváló szakemberek vezetik az akadémiai képzést, mint Kovács Péter, a magyar férfi, valamint Hajdu János, a női utánpótlás-válogatottak vezetőedzője, továbbá Csoknyai István, Gyurka János, Juhász István, konzulensként pedig Kovács László mesteredző. Vetési Iván, a magyar szövetség elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta, kezdeményezik, hogy a Magyar Sportújságírók Szövetsége által rendezett Év sportolója szavazás jövőre december 31-gyel záruljon, így a decemberben elért eredmények is számítanak majd a voksolásnál.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.