Egyre többen jelentkeznek vallomástételre

Tömegsport lett a bundabotrányból

Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője azt mondta: a fogadási csalások nyomozása során eddig gyanúba került 13 manipulált mérkőzés és 16 gyanúsított személy még csak részeredménynek tekinthető, hiszen a közelmúlt eseményei hatására egyre többen jelentkeznek be az ügyészségen, hogy vallomást kívánnak tenni.

2011.12.19 12:18MTI

A szóvivő a Digi Sport hétfői Reggeli Start című adásában kijelentette: nem csak üres frázis, hogy a nyomozás továbbra is nagy erőkkel, széles körben és nemzetközi szinten folyik. Labdarúgó hasonlattal élve úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi állás olyan részeredmény, amelynél maga a mérkőzés vezetője sem tudja, hogy meddig tart a meccs. Fazekas Géza hozzátette, hogy az ügy nagy médianyilvánossága, illetve az eddigi események hatására egyre többen jelentkeznek az ügyészségen, hogy vallomást kívánnak tenni, s meg akarják osztani azokat az információkat, amelyek a rendelkezésükre állnak, akár az eddigiekkel, akár pedig olyan eseményekkel kapcsolatban eddig még senkit sem gyanúsított meg az ügyészség.
   
"Több személy és mérkőzés van jelenleg is képben. Ezek akkor válnak majd publikussá, ha a megalapozott gyanút valakivel már közöltük" –  fogalmazott szóvivő, aki hangsúlyozta, hogy  jövőre vonatkozó kérdéseket továbbra is kénytelen elhárítani.
   
Fazekas Géza cáfolta azt az értesülést, hogy a magyarországi nyomozás egy olyan lista alapján indult el, amelyen 200 labdarúgó neve szerepelt.
   
"Ezt Aczél Zoltán ügyvédje dobta be a sajtóba, s ezt mind az MLSZ, mind a főügyészség határozottan cáfolta" – jelentette ki, majd hozzátette, hogy a hazai szálak felgöngyölítése azután indult el, hogy az MLSZ-nek voltak információi  a gyanús meccsekről, s ezek döntően a bochumi ügyészség vizsgálatából táplálkoztak.
   
A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy a magyarországi fogadási csalások egy nemzetközi bűnszövetkezet szervezésében történtek.
   
"Egyre jobban körvonalazódik egy olyan nemzetközi bűnszervezet, amely egy távol-keleti központtal működik, és gyakorlatilag olyan jól strukturált, hogy Európában is több országban voltak úgymond helyi rezidensei. Az egyik ilyen személy volt az a K. Zoltán, akit még az első letartóztatatási hullámban fogtunk el, s jelenleg is előzetes letartóztatásban van."
   

A bűnszervezet működését is ismertette Fazekas Géza: "A magyarországi szervezet felkínált a nemzetközi szervezetnek mérkőzéseket, hiszen nyilván mindenkinek megvolt a maga kapcsolati hálója. Ezen keresztül felmérték úgymond a piacot, hogy mely mérkőzéseket, játékosokat, vagy éppen bírókat lehet sikeresen manipulálni, és miután felkínálták a központnak az adott mérkőzést, s ott gyakorlatilag, mint egy jól működő vállalatnál, cél-haszon elemzés alapján eldöntötték, hogy megteszik-e a fogadást az adott mérkőzésre vagy sem, manipulálják vagy sem. Amennyiben a döntés pozitív volt, ekkor indult be a folyamat, s ekkor jutott el a labdarúgókig, vagy adott esetben a bírókig ez a történet. A vesztegetés összege attól függött, hogy milyen tétekről és milyen szintű mérkőzésről volt szó."
   
A szóvivő kiemelte, hogy büntetőjogi szempontból nem az a fontos, hogy mekkora a vesztegetés összege, hanem az, hogy valaki milyen pozícióban fogadja el a pénzt:
   
"Ha focistaként, az még csak gazdasági vesztegetésnek számít alapesetben, ha viszont edzőként, akkor már önálló intézkedésre jogosult személynek számít a büntetőjog szerint, és ezért sokkal súlyosabban bűnös"  – jelentette ki Fazekas Géza, majd hozzátette, hogy minden esetben a megvesztegetett személyt bünteti súlyosabban a törvény, s a tételkeret három év szabadságvesztéstől indul és gazdasági vesztegetés esetén elmehet 10 évig.
   
Fazekas Géza azt is hangsúlyozta, nem mind a 16 gyanúsítottat gyanúsítják azzal, hogy tagjai lettek volna az említett nemzetközi bűnszövetkezetnek:
   
"Aczél Zoltánnal sem közöltünk ilyen gyanút, az ő esetében kétrendbeli, 5-10 éves szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményről van szó" – fogalmazott a szóvivő.

Muszbek: gazdaságilag eredményesebb az NB I, de a bundabotrány súlyos károkat okozhat

Muszbek Mihály sportközgazdász szerint a labdarúgó NB I őszi idénye, illetve az egész 2011-es év gazdaságilag eredményesebb volt a korábbiaknál, de a bundabotrány komoly problémákat okozhat a kluboknak, mert hatására reményteljes szponzori tárgyalások szakadhatnak meg.

Az Újpest korábbi klubvezetője a Digi Sport hétfői Reggeli Start című adásában kiemelte: pozitív eredmény, hogy a korábbiakhoz képest növekedett a nézőszám, kevesebb a kifizetetlen száma, több fiatal tehetség marad itthon és szórakoztatja a magyar közönséget.
   
A részletekre kitérve elmondta, hogy az NB I őszi idényében összesen 120-140 ezerrel több belépőt adtak el, ami a csapatoknak átlagosan mintegy 50 millió forint többletbevételt jelent, ez a klubok költségvetésnek 10-15 százaléka, ami Muszbek szerint abszolút jó dolog.
   
Szintén előrelépésnek tartja, hogy olyan fiatal tehetséges játékosok, mint Varga József, Dibusz Dénes vagy Bódi Ádám itthon játszanak, nem pedig külföldön.
   
"Ezek a labdarúgók egy-két éve még 100-200 ezer eurót értek, ma már félmillió-kétmillió eurót" - fogalmazott a sportközgazdász, majd hozzátette: nem mellékes szempont az sem, hogy a szurkolók szívesebben látják őket a pályán, mint az idegenlégiósokat, mert jobban tudnak velük azonosulni.
   
Muszbek szerint 10-12 élvonalbeli klub, vagyis az NB I-es mezőny kétharmada tekinthető gazdaságilag stabilnak.
   
"A problémát abban látom, hogy ez a stabilitás nem üzleti alapon - a nézőszámból, a szponzori hirdetésekből, a tévés közvetítési jogokból, vagy a játékoskereskedelemből származó bevételeken nyugszik - hanem áldozatos klubtulajdonosok pénztárcája adja. Átmenetileg ez a helyzet még elfogadható, sőt, a magyar viszonyok mellett megbecsülendő, de ezt fokozatosan fel kell, hogy váltsa a bevételeken alapuló költségvetés. Ezen a téren még sok a tennivaló" - jelentette ki Muszbek, aki szerint az ideális klubmodell az, ha a gazdag, s az élet más területén is sikeres üzletemberek az önkormányzattal összefogva biztosítják a működés gazdasági hátterét, s pozitív példaként a szombathelyi Haladást említette meg.
   
Muszbek Mihály beszélt arról is, hogy a bundabotrány szerinte komoly gazdasági problémákat fog okozni a kluboknak, mert igaz, hogy az ügyészségi vizsgálatok két-három évvel ezelőtti mérkőzésekre vonatkoznak, csakhogy az üzleti közvélemény mindezt a mai helyzettel azonosítja.
   

"Lehet látni, hogy klubok mértékadó szponzori tárgyalásai szakadtak meg, s olyan  nemzetközi tőkeerős üzletláncok váltak most tartózkodóvá, amelyekről úgy nézett ki, hogy egy-egy híresebb cég hirdetőtáblájával, vagy mezreklámjával bekapcsolódnak az NB I-be" – állapította meg a közgazdász, aki azért bízik abban, hogy a fogadási csalások felgöngyölítése komoly megtisztulást fog hozni a magyar labdarúgásban.
   

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.