A könyv szabadságot ad

Könyvhét - Tóth Krisztina nyitotta meg a rendezvénysorozatot

A záporeső miatt kisebb késéssel, de hagyományosan a Központi Tűzoltózenekar felvonulásával megkezdődött az 82. Ünnepi Könyvhét és a 10. Gyermekkönyvnapok a budapesti Vörösmarty téren.

2011.06.02 17:18MTI

Az ország mintegy ötven településére kiterjedő könyvünnepet Tóth Krisztina író, költő, műfordító nyitotta meg. A könyvhét hagyományainak megfelelően az egyik évben határon túli magyar író, a következőben pedig az anyaországban élő alkotó nyitja meg a rendezvényt, ezzel is szimbolizálva a magyar irodalom egységességét – mondta Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) igazgatója, aki köszöntőjében reményét fejezte ki, hogy az időjárás kegyes lesz az idei rendezvényhez.

A rendezvénysorozatot megnyitó Tóth Krisztina, akinek most jelent meg Pixel címmel novelláskötete, reményét fejezte ki, hogy az ország megosztottsága az irodalomra nem lesz jellemző. "Igyekszem biztosnak lenni abban, hogy ez itt most valóban az Ünnepi Könyvhét, nincs egy párhuzamos, még ünnepibbnek elnevezett könyvhét egy másik helyszínen" – fogalmazott, majd leszögezte, hogy a könyvhét a könyvekről, az olvasás öröméről szól, az olvasókról, a költőkről és írókról. Tóth Krisztina felidézte, hogy pályája elején úgy gondolta, az Vörösmarty téri dedikálás jelenti az igazi íróságot.

"Aki még soha nem kapott napszúrást a könyvsátor előtt, nem is igazi író. Akinek ilyenkor, könyvhét táján nem kell átrendeznie az egész könyvespolcát, az nem is igazi olvasó" – fogalmazott. Hozzátette: a könyvhét megmutatja, hogy a kortárs magyar irodalom végtelenül gazdag, burjánzó, izgalmas.

"Hálás vagyok a sorsnak, hogy ebben időszakban élhetek, hogy remekműveket írnak a kortársaim, a barátaim, hogy a költészet virágzik, hogy a gyerekirodalom kápráztatóan jó és színes". Az író megemlékezett az elhunyt pályatársakról is, Lázár Ervinről, Békés Pálról, Bodor Béláról, Rába Györgyről, Czigány Zoltánról, és arra kérte az olvasókat, menjenek oda a dedikáló írókhoz akkor is, ha sokan vannak előttük, és akkor is, ha senki.


"Az íróktól pedig azt kérem, figyeljenek a kortársaikra, mert ezer bajunk, sérelmünk, dolgunk mellett nem mondjuk a másiknak, hogy csodálatos könyvet írtál, és mire esetleg észbe kapnánk, a jövő héten, nyáron, ősszel, jövőre, esetleg már nem ül ott. És csak magunkban mondjuk el, utólag a neki szánt mondatokat" – jegyezte meg Tóth Krisztina.

Szólt arról is, hogy rengeteget kapott a könyvektől: reményt, izgalmat, belső hazát, titkokat, kérdéseket, újabb kérdéseket, válaszokat, mi több, gerincsérvet is.

"Szóval vigyázat: az irodalom nem veszélytelen dolog, az irodalomnak súlya van" – zárta beszédét a József Attila-díjas költő. A június 6-ig tartó idei könyvhéten 99 hazai és 18 határon túli kiadó összesen 375 újdonsággal lesz jelen.

A központi helyszín ezúttal is a budapesti Vörösmarty tér, de minden nagyobb településen megrendezik a Könyvhetet. A fővárosi programsorozatot színesíti a szombati Könyvek éjszakája, amely Bródy János koncertjével kezdődik és utcabállal zárul.

Hetven év után először egy határon túli város is csatlakozott az Ünnepi Könyvhéthez, a kolozsvári eseménysorozatot az MKKE 2,1 millió forintos támogatásával rendezik meg. Idén új kötettel jelentkezik mások mellett Lator László, Ács Margit, Orcsik Roland, Kiss Anna, Czigány György, Tóth Erzsébet, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Buda Ferenc, Király Kinga Júlia és Kondor Vilmos.

Fésűs Éva: a könyv szabadságot ad, a mese iránytű a gyerekeknek

A könyv szabadságot ad, repülhetünk a képzeletünk szárnyán szerte a világban - hangoztatta Fésűs Éva meseíró Kaposváron, a csütörtökön kezdődött Ünnepi Könyvhét megnyitóján.

A rendezvény díszvendége azt kívánta az őt és a könyv ünnepét verssel, dallal köszöntő óvodásoknak, hogy váljék belőlük könyvet szerető, olvasó ember, amihez a kicsiknek egy verseskötetével is buzdítást adott. "A könyvhét egy ünnepi sorozat, de szerintem egész évben könyvhét van, könyvhét kellene, hogy legyen" - hangsúlyozta az MTI-nek Fésűs Éva, hozzátéve: nagyszerű a technika, ő maga is csodálja, de rabjává teszi az embert. A könyvet megfoghatom és bárhova magammal vihetem, és előttem van a világ, ami benne van, ez jelenti a szabadságot. Az is fontos, hogy gazdagítja a szókincset, amire megítélése szerint "nagyon nagy szükség van". Természetesen szükség van idegen nyelvek ismeretére, de "saját nyelvünket ápolni kötelesség és öröm" - tette hozzá a kaposvári írónő. A mese fontosságáról szólva azt mondta: "a mese iránytű a gyerekeknek". Minden a gyerekkorban kezdődik, és mi a meséken keresztül adjuk nekik a világot, azon át ismerik meg, mi a jó, mi a rossz, mi a szép, mi a csúnya, a meséken keresztül szűrik meg az őket körülvevő világot. Szita Károly, Kaposvár polgármestere az Ünnepi Könyvhét kiemelt programjaként említette a Megyei és Városi Könyvtár csütörtök délutáni író-olvasó találkozóját, amelyen egyúttal 85. születésnapja alkalmából is köszöntik a Kaposvár díszpolgára címmel kitüntetett Fésűs Évát.

"Ő a meseíró, akinek a meséin nőtt fel az én korosztályom, a meséit olvastam apaként a lányaimnak, és abban reménykedem, hogy ők is olvasni fogják a gyerekeiknek Fésűs Éva meséit" - fogalmazott a polgármester.

Fésűs Éva A csodálatos nyúlcipő, A palacsintás király, az Aranypofácska, Az ezüst hegedű, a Csupafül 22 meséje, a Minibocs, a Tündérjárta mesetájon, a Mesebatyu és még számos közkedvelt mese írója. 2001-ben Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsától Életműdíjat, 2004-ben Kaposvár Város Díszpolgára címet kapott. A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével 2006-ban tüntették ki, 2008-ban pedig Somogyi PRÍMA Díjban részesült.

A kaposvári sétálóutcában felállított könyvsátraknál az Ünnepi Könyvhét verssel, zenével, tánccal színesített megnyitóját követően az idei könyvhét csaknem 400 újdonságával ismerkedhettek az érdeklődők. Köztük Fésűs Éva A zselici rét alatt című mesekönyvével, amely a könyvhétre jelent meg. Mellette két kaposvári szerző, Mihályfalvi László és Lőrincz Sándor könyve is kínálta magát. A Megyei és Városi Könyvtár szakmai tevékenységét a Somogy Megyei Közgyűlés "Örökségünk - Somogyország kincse" kitüntető címmel ismerte el, az elismerést az Ünnepi Könyvhét megnyitóján Witzmann Mihály, a közgyűlés alelnöke adta át. A könyvhét eseményeihez kapcsolódóan Fésűs Éva mesekönyveiből, valamint a kaposvári meseí

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.