Egyetlen tagjuk sem maradt a politikában

A Kennedy-dinasztia távozott az amerikai országos politikából

Tegnap kitelt Patrick Kennedy Rhode Island-i demokrata képviselő nyolcadik mandátuma; távozása nyomán a legendás dinasztiának egyetlen tagja sem maradt az amerikai országos politikában, amivel egy több mint hat évtizedes korszak zárult le.

2011.01.05 16:00mult-kor.hu

A ír származású családnak, amely az Egyesült Államok eddigi talán legnépszerűbb és egyben egyetlen katolikus elnökét, John Fitzgerald Kennedyt (JFK-t) adta, a közügyek igazgatása terén ezentúl meg kell elégednie egy szerény, kaliforniai városi közgyűlési hellyel.

"A családomban öröklődött a köz szolgálata, ami azonban nem azonos a közhivatal betöltésével" - nyilatkozott Patrick Kennedy, a 2009-ben elhunyt Edward Kennedy massachusettsi szenátor fia.

A távozó, 43 éves képviselő az agykutatás ösztönzésének szenteli majd idejét, amiben reményei szerint hasonlóan eredményes lehet, mint nagybátyja, JFK a holdutazás programjának meghirdetésével.

"Mérföldkőhöz érkeztünk. Őszintén szólva nem úgy tűnik, hogy a Kennedyk újabb nemzedéke komolyan készülne bevetni magát a közéletbe" - jelentette ki Allan J. Lichtman, az Amerikai Egyetem professzora.

Pedig Amerika egyik legbefolyásosabb családja éppen a politikának köszönhette felemelkedését. A dinasztiaalapító, a „nagy fivérek”, JFK, Robert és Edward apja, Joseph Kennedy nem jutott választott funkcióhoz Washingtonban, de Franklin Delano Roosevelt elnök kormányzása idején a szövetségi tőzsdefelügyelet első elnöke, majd Amerika londoni nagykövete volt.

JFK 1947-ben vált először képviselővé, s 1961-ben ő lett az Egyesült Államok 35. elnöke. Meggyilkolása után ugyancsak merénylő golyója vetett véget öccse, Robert elnöki ambícióinak. A másik testvér, Edward minden idők egyik legbefolyásosabb szenátora lett.

Washingtoni pozícióinak elvesztése után a dinasztiának már csak egyetlen tagja, Bobby Shriver maradt hivatásos politikus, de ő is csak Los Angeles Santa Monica elővárosának közgyűlésében. Volt a város polgármestere is, de már az is csak a régi idők emléke.

Eunice Kennedy Shriver

Shriver, akárcsak a távozó Patrick Kennedy, úgy véli, hogy az ember nem csak politikusként írhatja be magát az ország történelmébe. Az anyját Eunice Kennedy Shrivert (JFK nővérét) hozta fel példaként, aki a Speciális Olimpia megalapítója volt.

Eunice-nek oroszlánrésze volt abban, hogy a szellemi fogyatékosok az amerikai közfelfogásban kikerültek a zárt intézeti ápoltak skatulyájából és elfogadott barátokká, szomszédokká, atlétákká váltak.

"Anyám anélkül változtatta meg a világot, hogy választott hivatalt viselt volna" - mondta Bobby Shriver.

Patrick Kennedy, aki képviselőként kulcsszerepet vállalt abban, hogy az egészségbiztosítók a szellemi fogyatékosságot a csökkent fizikai képességgel azonos súlyú problémaként kezeljék, úgy véli, hogy a történelmet összességében szemlélve a családból Eunice Kennedy Shriver volt az, aki a legnagyobb hatást gyakorolta a világra.

Ugyanakkor rámutatott, hogy a család több tagja is jelentős erőfeszítéseket tett az emberi jogokért, a női egyenjogúságért és a természet védelméért folytatott küzdelemben. A demokraták mindenesetre még bíznak benne, hogy a Kennedyk a 2012-es elnökválasztási évben visszatérhetnek az országos politika színpadára, például azzal, hogy megpróbálják visszahódítani Edward Kennedy elveszített massachusettsi szenátori székét, az azt elnyerő republikánus Scott Browntól.

A kihívó a várakozások szerint a néhai szenátor özvegye, Vicki, vagy az unokaöcs, Joe Kennedy korábbi képviselő lehet. Az ifjabbik Edward Kennedy Connecticutban indulhat a szövetségi képviselői mandátumért.

A Kennedy-klán legutóbbi politikai kísérletei sikertelennek bizonyultak. Kathleen Kennedy Townsend (Robert lánya) 2002-ben sikertelenül próbálkozott Maryland állam kormányzói posztjának elnyerésével, Caroline Kennedynek (JFK lányának) pedig nem akadt elegendő támogatója a demokrata pártban, hogy harcba szállhasson Hillary Clinton megüresedett New York-i képviselő helyéért.

Darrel West, a Brookings kutatóintézet alelnöke szerint a liberális Kennedy család számára egyre nehezebb az érvényesülés, még az északnyugati államokban is.

"Amióta az ország konzervatív irányba fordult, a Kennedyk számára egyre nehezebb megválasztatni magukat" - mondta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.