Supercalifragilisticexpialidocious

Mary Poppins a Madáchba repül

A Madách Színház 2012/2013-as évadjának musical szenzációja a színpadi csodákkal teli Mary Poppins lesz - Magyarországon először!

2012.03.12 18:22MTI

Mary Poppins mágikus erejű figuráját, a gyerekirodalom felejthetetlen dadusának alakját az ausztráliai születésű angol Pamela Lyndon Travers (1899. augusztus 9. - 1996. április 23.), találta ki.

Travers – eredeti nevén Helen Lyndon Goff -, már tinédzserként verseket publikált, később színésznőként szerzett hírnevet: egy Shakespeare műveket játszó társulattal turnézott Ausztráliában és Új-Zélandon. Ugyan színészi karrierje felfelé ívelt, Travers elhagyta a társulatot, és újságíróként folytatta pályáját egy Sydney-i újság munkatársaként, egyúttal Ausztrália-szerte elismert költővé vált. Az akkori, konzervatív szemlélettel azonban nem tudott azonosulni, így 1924-ben Angliába költözött, és P. L. Travers írói álnéven az írásnak szentelte életét.

A kezdeti nehézségek utáni fordulópontot George William Russel költő, The Irish Statesman szerkesztőjének barátsága jelentette. Russel vetette fel az ötletét egy boszorkányról szóló írásnak is.

A történet végül a vendégségbe érkező gyerekek szórakoztatására született meg. Ugyan a főszereplő nem boszorkány, hanem egy varázslatos képességekkel bíró kivételes dadus, kezében esernyővel és útitáskával, a Cseresznyefa utca 17. szám alatt. Azaz nem más, mint Mary Poppins.

A mese könyvvé nőtte ki magát, és 1934-ben jelent meg Mary Shepard (E. H. Shepard, a Micimackó megrajzolójának lánya) illusztrációival. Az epizódokat évtizedeken át írta, regénnyé, sőt regénysorozattá formálta azokat, még 90 évesen is dolgozott rajta. A Mary Poppins könyvek kulcsa számos irodalmi tanulmány, ám ugyanilyen meghatározó volt Travers érdeklődése a misztikum, a legendák és spirituális tanok iránt. Mindezek együttesen tették lehetővé a fantázia és a hétköznapok eseményeinek könnyed és természetes egymásba fonódását a nevelőnőről szóló történetekben. Ezért is szánta műveit az írónő nemcsak a gyermekek, hanem felnőtt olvasóinak kezébe is.

A II. világháború alatt P. L. Travers Manhattan-ben telepedett le. 1945-ben itt kapott először ajánlatot a Disney-től a könyvsorozat megfilmesítésre. Az írónő meglehetősen szkeptikusan fogadta a felkérést és 1959-ig nem is egyezett bele az adaptációba. Végül a Disney megkapta a jogokat, Travers pedig tanácsadóként kísérte végig a folyamatot. A végeredménnyel azonban így sem volt maximálisan elégedett.

Aggályai ellenére azonban a film világsiker lett, és 1964-es premierje óta újabb és újabb generációkat bűvöl el. A film címszerepét a fiatal brit színésznő, Julie Andrews keltette életre. Alakításával és gyönyörű, 4 oktávnyi hangjával nemcsak a mozirajongókat varázsolta el, de a filmszakma elismerését is kivívta: 1965-ben a Mary Poppins-ért megkapta a Legjobb színésznő kategóriában a Golden Globe-díjat, és a Legjobb női főszereplő Oscar-díját. Ám nem csak ezt az Oscar-díjat tudhatja magáénak a musical film. Ugyanis - a filmtörténetben egyedülállóan -, 13 jelöléssel indult a 37. Oscar-gálán. Többek között a Legjobb film, Legjobb rendező (Robert Stevenson), Legjobb adaptált forgatókönyv (Bill Walsh, Don DaGradi) kategóriákban.

Végül a Legjobb női főszereplő elismerésén túl elnyerte az Oscart a Legjobb vágás (Cotton Warburton), a Legjobb eredeti filmzene (Irwin Kostal), a Legjobb vizuális effektusok (Peter Ellenshaw, Eustace Lycett, Hamilton Luske) és a Legjobb dal (Robert és Richard Sherman: "Chim Chim Cher-ee") kategóriákban. Az utóbb említett dal a Bert-et alakító amerikai színész, Dick Van Dyke előadásban hallható a filmben.

1993-ban Cameron Mackintosh brit színházi producer megkapta a színpadi adaptáció megírásának jogát Pamela Traverstől. 2001-ben pedig a Disney Theatrical vezetőjével, Thomas Schumacherrel folytatott tárgyalások eredményeként megszületett a döntés, miszerint a filmben elhangzó dalok szerepelnek a színpadi változatban is. A színpadi musical előzetes vázlata 2002-ben, a végleges változat 2004-ben készült el. A szövegkönyv Julian Fellowes munkája, az eredeti zenét Richard M. Sherman, a dalszöveget Robert B. Sherman írta. Az új dalokat és zenét George Stiles szerezte, a dalszövegeket Anthony Drewe írta. Az ősbemutatóra 2004 decemberében került sor a londoni West Enden, a Prince Edward Theatre-ben.

Azóta a világ színpadairól levehetetlen, rengeteg jelölést magáénak tudó, és számos díjat nyert sikerdarabbá vált: Az eredeti londoni produkció 2005-ben megkapta a Laurence Olivier-díjat a Legjobb színésznő egy musicalben (Laura Michelle Kelly), illetve a Legjobb koreográfia (Matthew Bourne és Stephen Mear) kategóriákban.

Budapestre, a Madách Színházba 2012 szeptemberében érkezik meg a Mary Poppins, Bárány Ferenc fordításában.
A kreatív team tagjai:
díszlettervező: Rózsa István,
jelmeztervező: Rományi Nóra,
zenei vezető: Kocsák Tibor,
koreográfus: Tihanyi Ákos,
valamint Vízvárdi András, az animáció és a plakát tervezője.
Rendező: Szirtes Tamás.
Mary Poppins: Oroszlán Szonja, Mahó Andi és Polyák Lilla

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.