A Szociáldemokrata Párt bevándorlókat toboroz

Németországban több a be-, mint a kivándorló

A keddi német újságok azt a bejelentést, amely szerint hosszú évek óta először 2010-ben többen érkeztek az országba, mint amennyien végleg elhagyták azt, jelképesen ezzel a köszöntéssel fogadták: "Jó reggelt, Németország".

2011.05.10 09:37MTI

A szövetségi statisztikai hivatal beszámolója szerint az elmúlt esztendőben 128 ezerrel haladta meg a bevándorlók száma a kivándorlókét, ami szakértők szerint nem sok ugyan, kezdetnek azonban nem rossz. Németországban ugyanis az elmúlt években fokozódó gondokat okozott, hogy többen hagyták el végleg az országot, mint ahányan bevándoroltak.
   
A jelentésből kitűnik, hogy a bevándorlók legnagyobb csoportja - szám szerint 126 ezer fő - Lengyelországból jött. A lengyeleket a románok követik (75 ezren), majd a bolgárok következnek (39 ezren). A statisztika szerint a dobogó negyedik, ötödik és hatodik helyén holtversenyben Magyarország, az Egyesült Államok és Törökország áll, a három országból egyformán 30 ezren érkeztek tavaly Németországba.
   
Az okokat a statisztikai hivatal nem elemezte, szakértők azonban úgy vélik, hogy az örvendetes ténynek egy még örvendetesebb indítéka van, mégpedig a német gazdaság erősödése.
   
A bevándorlói többlet annak jele, hogy javult a német gazdaság helyzete, és mindez a munkaerő-piacon is éreztette hatását - hangoztatták a szakértők, akik annak a reménynek adtak hangot, hogy ez az irány az idei esztendőben mindenképp folytatódni fog.

Egyrészt azért, mert tart a német gazdasági fellendülés, másrészt pedig azért, mert május elsejétől Németország is feloldotta a 2004-ben az Európai Unióhoz csatlakozott kelet-közép-európai országokkal - köztük Magyarországgal - szemben elrendelt munkaerő-piaci korlátozásokat. Becslések szerint nem kizárt, hogy a következő években a szóban forgó bevándorlói többlet ebből fakadóan évente átlagosan 100 ezret meghaladó lesz.
   
A statisztika azonban arra is rámutatott, hogy még ez sem elegendő a kedvezőtlen demográfiai adatok ellensúlyozásához. Az idézett szakértők ennek kapcsán a német lakosság elöregedésére és arra utaltak, hogy Németországban változatlanul túl kevés gyermek születik.

Bevándorlókat toboroz a Német Szociáldemokrata Párt

Bevándorlókat toboroz a Német Szociáldemokrata Párt (SPD). A legerősebb német ellenzéki párt így próbálja ellensúlyozni az a tekintélyvesztést, amelyet a muzulmán bevándorlókat sértő Sarrazin-botrány okozott neki.
   
Keddi értesülések szerint a párt országos vezetősége éjszakába nyúló ülésén úgy határozott, hogy kötelező kvótát léptet életbe a bevándorlóknak a párt vezető testületeiben való, eddiginél erőteljesebb képviseletére. A szóban forgó kvóta 15 százalékos, ami azt jelenti, hogy mostantól fogva az SPD különböző vezető szerveiben a tagok legkevesebb 15 százalékának "migrációs háttérrel" kell rendelkeznie. Az elnökség javasolta az alsóbb szintű pártszervezeteknek, hogy kövessék ezt az irányt, általánosságban pedig bevándorlók toborzására szólított fel.
   
Az SPD az első német politikai párt, amely ilyen kvótát határozott el - hangoztatta Andrea Nahles főtitkár, közölve: mivel a migrációs háttér nehezen meghatározható, a párt a szövetségi statisztikai hivatal állásfoglalására támaszkodik. Eszerint a migrációs háttér a legföljebb harmadik generációig érvényes, vagyis azokra alkalmazható, akiknek a nagyszülei érkeztek bevándorlóként német földre. Akinek a dédszülei voltak közvetlen bevándorlók, az már nem minősül migrációs hátterű egyénnek.
   
Az országos vezetőség annak nyomán hozta meg határozatát, hogy az említett Sarrazin-ügy alaposan megtépázta a párt tekintélyét.
   
A 65 éves volt bankár, Thilo Sarrazin - aki 20 éves kora óta tagja az SPD-nek - hatalmas felháborodást váltott ki tavaly augusztusban megjelentetett, "Németország felszámolja magát" című könyvével, amelyben a többi között azt a nézetet hangoztatta, hogy a muzulmán bevándorlók képtelenek és nem is akarnak beilleszkedni a német társadalomba.

Sarrazin egyebek között azt állította, hogy a bevándorlók értelmi képességei alacsonyabbak a németekéinél, és gazdasági tevékenységükkel sem termelnek annyi értéktöbbletet, amely ellensúlyozná a magas szaporodási rátájuk kapcsán az államtól kapott juttatásokat. A Bundesbank elnökségéből azóta távozni kényszerült Sarrazin könyvében az említettekből arra következtetett, hogy Németországot hosszabb távon az elbutulás veszélye fenyegeti.
    
Sarrazin sajátos nézetei az SPD országos vezetőségét is megbotránkoztatták, és ezt követően tavaly ősszel úgy határozott: eljárást indít a szociáldemokrata szerző pártból való kizárása végett. Az eljárást az illetékes berlini döntőbíróság  a közelmúltban folytatta le, és a kizárás ellen döntött. Ezt követően ismertté vált, hogy a zömmel bevándorlókból álló pártszervezetek tagjai tiltakozásul sorra léptek ki a Német Szociáldemokrata Pártból.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.