Erősebb hatalom?

Bővítik a török titkosszolgálat hatáskörét

A törvény felhatalmazást ad a hírszerzés munkatársainak arra, hogy titkos akciókat folytassanak Törökországon kívül, és szélesíti azon esetek körét, amikor telefonbeszélgetéseket hallgathatnak le.

2014.04.18 05:19MTI
Fotó: freedigitalphotos.net/Jeroen von Oostrom

A török honatyák elfogadták csütörtökön a titkosszolgálat (MIT) hatáskörének szélesítéséről szóló törvényt, ami Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök bírálói szerint csupán egy újabb lépés a kormányfő korrupciós botrány miatt megtépázott hatalmának megszilárdítása felé. A törvény felhatalmazást ad a hírszerzés munkatársainak arra, hogy titkos akciókat folytassanak Törökországon kívül, és szélesíti azon esetek körét, amikor telefonbeszélgetéseket hallgathatnak le.

Emellett lehetővé teszi, hogy magán- és állami vállalatoktól ügyféladatokat és technikai eszközöket kérjenek. Az új szabályozás alapján akár börtönbüntetéssel is sújthatják azokat, akik titkos iratokat tesznek közzé. Ezenkívül mentelmi jogot biztosít a titkosszolgálat vezetőjének, akit csak fellebbviteli bíróság foghat perbe a kormányfő jóváhagyásával. Korábban a törvénytervezetet előterjesztő, Erdogan vezette Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) azzal érvelt az elfogadás mellett, hogy az új törvény a modern kor elvárásainak megfelelő szervezetté tenné a török titkosszolgálatot, és olyan képességekkel ruházná fel, amelyekkel más hírszerző ügynökségek már rendelkeznek.

Az ellenzéki pártok úgy vélik, hogy az új szabályozás a szervezetet túlságosan nagy hatalommal ruházza fel, és Törökországot "hírszerző állammá" változtatja. A törvény bírálói azt fontolgatják, hogy az ügyben a legfelsőbb bírósághoz fordulnak. A török államapparátus és biztonsági erők fölötti ellenőrzés az Erdogan és legnagyobb politikai ellenfele, az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen iszlám hitszónok közötti viszály oka.

Gülen, a miniszterelnök egykori szövetségese nagy befolyással rendelkezik a török rendőrség és igazságszolgáltatás soraiban. Erdogan azzal vádolja Gülent, hogy ő a felelős a múlt decemberben kirobbantott korrupciós botrányért, amelynek célja, hogy eltávolítsák őt a hatalomból. Emellett azt állítja, hogy Gülen hívei évekig több ezer ember - köztük Erdogan - telefonját hallgatták le, és arra használták a felvételeket, hogy korrupciós vádakat támasszanak a kormányzat tagjaival szemben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.