24 órán belül

A britek büntethetővé tennék az energiapiac manipulálását

A brit kormány bűncselekménnyé nyilvánítaná a lakossági energiapiac manipulálását, és a jelenleginél sokkal könnyebbé teszi a fogyasztóknak az áttérést más szolgáltatóhoz áremelések esetén.

2013.10.31 18:55MTI

Ed Davey, a brit energiaügyi miniszter - aki a Liberális Demokratákat képviseli a konzervatív-liberális brit kormánykoalícióban - a legutóbbi lakossági energia-áremelésekről rendezett parlamenti vitanapon kijelentette: a kormány arra törekszik, hogy a fogyasztók 24 óra alatt áttérhessenek más energiaszolgáltatóhoz. A váltás jelenleg átlagosan öt hetet vesz igénybe.

Davey közölte, hogy a kormány kész fellépni azon cégekkel szemben, amelyek ebben a kérdésben "megmakacsolják magukat".

A brit kormány emellett konzultációt kezd szakértőkkel arról a tervéről, amelynek alapján a jövőben büntetőeljárás lenne indítható a lakossági energiapiac fogyasztói érdeksérelmet okozó manipulálásában vétkesnek talált szolgáltató cégek és azok vezetői ellen - tette hozzá a szakminiszter.

A brit lakossági energiapiac csaknem egészét ellenőrző hat nagy szolgáltató közül az elmúlt napokban négy jelentett be meredek, átlagosan 9,1 százalékos - az éves brit inflációt négyszeresen meghaladó - áremelést, hatalmas felháborodást kavarva országszerte.

Az indulatok láttán a londoni parlament alsóházának energiaügyi bizottsága a héten meghallgatásra idézte be a lakossági szolgáltató cégek vezetőit, akik elsősorban a nagybani földgázárak emelkedésével és a magas "zöld adókkal" magyarázták az áremelési kényszert.

Az ellenzéki Munkáspárt árnyékkormányának energiaügyi miniszterjelöltje, Caroline Flint - Ed Davey csütörtökön előterjesztett terveire reagálva - a BBC-nek kijelentette: nem újabb energiapiaci konzultációra van szükség, hanem a Munkáspárt által nemrégiben előterjesztett rezsibefagyasztási terv végrehajtására.

Ed Miliband, a Labour vezetője a párt szeptember végi éves kongresszusán terjesztette elő ezt a tervet. Az elképzelés alapján a Munkáspárt - ha a 2015-ben esedékes parlamenti választásokon kormányra kerül - legalább 20 hónapra befagyasztja a lakosságnak és a családi vállalkozásoknak felszámolt kiskereskedelmi áram- és gázárakat, a hat legnagyobb magántulajdonú brit energiaszolgáltató céget szétválasztaná termelő és lakossági szolgáltató üzletágakra, tevékenységük ellenőrzésére pedig a jelenleginél erőteljesebb felügyeleti hatóságot hozna létre.

David Cameron konzervatív párti miniszterelnök azóta több nyilatkozatában is "átverésnek" nevezte a munkáspárti tervet.

A minap azonban a Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb politikusa, Sir John Major volt miniszterelnök is piaci beavatkozást javasolt a kormánynak. Rendkívüli feltűnést keltő BBC-nyilatkozatában Sir John elfogadhatatlannak nevezte a brit lakossági energiaszolgáltatók által az elmúlt napokban egymás után bejelentett meredek áremeléseket, amelyek nyomán szavai szerint komoly esélye van annak, hogy növelni kell a nehéz helyzetbe került fogyasztók állami segélyezését. A veterán brit politikus szerint ezt a támogatást a brit kormánynak az energiaszolgáltatóktól kellene visszaszereznie egyszeri, visszamenőleges hatályú nyereségadó kivetésével.

A brit kormány reagálásában közölte, hogy nincsenek ilyen tervei.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.